Dere yatağında cesedi kâin gencin katili sunma mail arkadaşı artık

Adana’nın Seyhan ilçesinde 13 Eylül günü saat 07.30 sıralarında tarlaların arasındaki dere çevresinde gezen bir kol tendürüst, sazlıklarda erkek cesedi görüp 112 Ivedili Çağrı Merkezi’ni aradı. İhbar konusunda bölgeye polis güçleri ekibi atıf edildi. Tıpkı kısmı suyun içinde, başı ve kolları çelimsiz halde bulunan cesedin çıkarılması için Akarsu Şeş Kol Amirliği ile itfaiyeden destek istendi. Ekiplerin incelemesinin peşi sıra torbaya konan ceset, vinç ile bulunduğu yerden çıkarıldı.

EKSİK PARMAĞINDAN TESPİT EDİLDİ

Adana Adli Tababet Kurumu’nda yapılan otopside, cesedin başında kurşun çekirdeği olduğu saptandı. Cinayet Kesim Amirliği bünyesinde kurulan hususi takım, olayla ait geniş çaplı sormaca başlattı. Kollarındaki dövme ve sağ elinin yüzük oyunu parmağının olmadığından yola çıkan cinayet dedektifleri, cesedin, ailesinin kaybolma başvurusunda bulunduğu Ömer Başdaş’a ilgili olduğunu belirleme etti. Ekipler, Başdaş’ın, 19 Ağustos günü evden ayrıldığını ve benzeri henüz da kalın kafalı dönmediğini belirledi.

ARKADAŞININ ÖLDÜRDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI

Ekipler, Başdaş’ın sonuç görüştüğü kişileri belirleyip, gittiği bölgelerdeki asayiş kamerası görüntülerini incelemeye aldı. Başdaş’ın, evden ayrıldıktan sonra arkadaşı Hüseyin Sulhan’ın Gülbahçesi Mahallesi’ndeki evine gittiği saptandı. Saat 03.00 sıralarında Sulhan’ın Başdaş ile gelişigüzel cesedinin bulunduğu bölgeye motosikletle gittiği, birkaç saat sonraları de biricik başına döndüğü tespit edildi. Ekipler, Sulhan’ın, Antalya’nın Alanya ilçesinde saklandığını saptadı. Faaliyetler düzenleyen ekipler, Hüseyin Sulhan’ı gözaltına alıp, Adana’ya getirdi.

“ELLERİM NEFES OLMUŞTU”

Hüseyin Sulhan, emniyetteki ifadesinde, Ömer Başdaş’ı tabancayla öldürdüğünü itiraf etti. Olay günü bahsetmek istediğini söyleyerek Başdaş’ı evine çağırdığını anlatan Sulhan, “Olaydan beş altı bölüm önceki çökertme telefonumdan zat içtimai iletişim araçları adına girmişti. Peyda bıraktığını görünce mesajlarına baktım. Sevgilim Büşra Z.’ye, ‘Selam canım. Seni özledim, görüşelim’ şeklinde akıl attığını gördüm. Bu konuyu konuşmak için dere kenarına gittik. Önce tabancayla yere tıpkı halk zehir edip, olayı anlatmasını söyledim. Daha sonra tabancayı başına dayayıp, ‘Büşra ile birlikte oldunuz mu?’ diye sordum. Birlikte olduklarını söyleyince başına sıktım. Ömer dereye düştü, ego üstelik eve döndüm. Ellerim dem olmuştu. Arkadaşım Alaaddin A. dahi ‘Ömer’i öldürdün mü?’ diye sordu. Başta söylemedim ancak ertesi zaman anlattım. Alaaddin ile birlikte olay hesabına gittik ancak cesedi göremedik. Sonrasında buraları tecezzi yazar, Alanya’ya gittim” dedi.

TUTUKLANDI

Sulhan’ın ifadesi üzerine arkadaşı Alaaddin A. de (30) gözaltına makbuz. Emniyetteki işlemlerinin peşi sıra adliyeye sevk edilen Hüseyin Sulhan çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Alaaddin A. ise adli arama gibi serbest bırakıldı.Share: