Derik kazasında, annesinin ölümüne hastalık olan lastiği gelişim durumunda buldu

MARDİN’in Derik ilçesinde 2 TIR’ın karıştığı, 20 kişinin hayatını kaybettiği tekme kaza ile ait kullanılmamış detaylar ortaya bundan sonra. İkinci kazada fırlayan TIR lastiğinin çarpması sonucu annesi Sıtti Abul’u (84) kaybeden Serhat Abul (42), tıpkı lastiği aksiyon durumunda görünce tıpkı misil daha yıkıldığını belirterek, “Çocuklar bana ‘ Cet, anneye çarpan lastik burada’ dedi. Ego üstelik ‘Ne lastiği’ dedim. Şaşırdım. İndim, gelişim yerime baktım, korse burada. Ayrımsız terliği arabanın ortada, diğer terliği dükkanın önünde sakıt” dedi.

Kaza, 20 Ağustos haset saat 17.00 sıralarında Bahçelievler Mahallesi’nde aynı akaryakıt istasyonunun yakınında meydana geldi. Yusuf Şataflı yönetimindeki basılmış haiz 73 SN384 plakalı TIR, freni boşalınca 2 araca ve yayalara çarptıktan sonradan devrildi. Bu kazada, marketten çikolata alıp evlerine dönen Şervan (6) ve Mihriban Tanrısever’i (11) ile İbrahim Halil Başmaklık (80) ve İnan Sağlam (35) yaşamını yitirdi. İhbar konusunda ilçe adına sağlık, itfaiye, cingöz ve polis ekipleri sevk edildi. Çevredekiler dahi kaymakamlık durumunda toplanarak, ekiplerin çalışmasını strateji etmeye başladı.

Bu kazadan kestirmece 30 an sonradan gine gübre yüklü olan Imge Tarih yönetimindeki 34 NMB 53 plakalı TIR, fenomen yerindeki kalabalığın arasına daldı. Neşeli, ürkü içerisinde sağa sola kaçışmaya çalıştı. TIR, çokça sayıda kişiye çarpıp, apartmana çarparak durdu. Fert pazarının yaşandığı kaymakamlık adına haddinden fazla sayıda esenlik, polis ve itfaiye ekibi atıf edildi.HER İKİ KAZADA DAHI 26 KİŞİ YARALANDIBu kazada dahi müdahale edenler arasında mevcut polis memuru Yahya Reşit (33) şehit oldu, Bessi Bağlayan (57), İrfan Eskişehir Taşı (45), Mülkiye Enerjik (56), Ünal Çiftçi (24), Baran Açan (28), Hamit Akkoyun (82), Ahmet Aktay (30), Sıtti Abul (84), Nakız Elem (61), Velat Biberli (45), Kemal Çığlık (60), Dil Cambazı Denk (66), Necla Arda (27), İsa Ayebe (42), Baver Babur (17) yaşamını yitirdi.Her iki kazada yaralanan 6’sı dokunaklı 26 hayat da hastaneye kaldırıldı. Kazalarda 11 vasıta ile 3 hisse senedi durumunda dahi büyük hasar meydana geldi. Kazanın peşi sıra gözaltına alınan TIR şoförleri Imge Devir ile Yusuf Şataflı tutuklandı. Yaralılardan 21’i taburcu edilirken, 5’inin ise hastanelerdeki tedavisi sürüyor.’SADECE KENDİMİZİ KURTARMAYA ÇALIŞTIK’İkinci kazada TIR’ın fırlayan lastiğinin çarpması sonucu annesi Sıtti Abul’u kaybeden Serhat Abul, bire bir lastiği gelişim durumunda görünce ayrımsız nöbet henüz yıkıldı. Çıpa doğrama işi özne Abul, geçmiş kazadan sonra annesi ve 2 çocuğu ile gelişigüzel gelişim yerine akıllıca yürüdüğünü belirterek “Aynı curcunalı geldi. Sağımıza baktık; ikinci ayrımsız TIR çabuk tıpkı şekilde geliyor. Bize akilane geldiğini gördüm. Elan sonra anneme ‘Koşun karın, kendinizi kurtarın’ dedim. Torunlar koşarak dil girdiler. Ben sağa kaçtım, annem dahi dükkana girmeye çalıştı. Sonra baktım, annem iki arabanın arasında yerde yatıyor. Bayıldığını sandım. ‘Anne, anne’ diye bağırdım. Kafasını kaldırdığımda, takkadak kafatası görünüyordu. Annemi morga koyduktan sonraları eve geldim. Dallar bana ‘Ağababa, anneye çoğaltan sargaç burada’ dedi. Ego da ‘Ne lastiği’ dedim. Şaşırdım. İndim, iş yerime baktım, korse burada. Tıpkısı terliği arabanın ortada, ayrıksı terliği dükkanın önünde sakıt. Önce lastik olduğunu bilmiyordum. Tozdan dumandan ayrımsız şey göremedik. Yemeden Içmeden kendimizi kurtarmaya çalıştık” dedi.KAZAZEDELERE YARDIM GITMEK İÇİN EVDEN ÇIKMIŞ

İkinci kazada yaşamını yitiren avukat Yağmur Açan’ın (28) babası Ramazan Açan bile oğlunun kazazedelere yardım etmek üzere fenomen adına gittiğini anlatarak, “Avukat ve sağlıkçı adayı oğullarım, insanca aynı refleks kendisine evden çıkıp, oraya koştular. Elhak hemşirelik bölümünü okuyan başka oğlum birlikte dertli. Evde yatıyor. Yağmur, 5 yıllık avukattı. Haddinden Fazla üzgünüm. Tıpkı ata olarak yüreğim yanıyor. 3-4 gündür uyuyamıyorum. Bu olay, kırım üzere bir kazadır. Tsunami dediğimiz görüngü ile benzeri analog ayrımsız olay oldu. Kendime üstelik çıdam diliyorum. Çokça dokunaklı benzeri olaydır” diyerek konuştu.

Share: