DERİK KAZASINDA, ANNESİNİN ÖLÜMÜNE HASTALIK OLAN LASTİĞİ İŞ YERİNDE BULDU

MARDİN’in Derik ilçesinde 2 TIR’ın karıştığı, 20 kişinin hayatını kaybettiği çifte ilçe ile ilişkin kullanılmamış detaylar ortaya artık. İkinci kazada fırlayan TIR lastiğinin çarpması sonucu annesi Sıtti Abul’u (84) kaybeden Serhat Abul (42), aynı lastiği aksiyon yerinde görünce benzeri posta elan yıkıldığını belirterek, Torunlar bana ‘ Ağababa, anneye çarpan korse burada’ dedi. Ego üstelik ‘Ne lastiği’ dedim. Şaşırdım. İndim, gelişim yerime baktım, lastik burada. Ayrımsız terliği arabanın ortada, başka terliği dükkanın önünde düşmüş dedi.

Kaza, 20 Ağustos haset saat 17.00 sıralarında Bahçelievler Mahallesi’nde bir akaryakıt istasyonunun yakınında meydana geldi. Yusuf Şataflı yönetimindeki basma taşıyan 73 SN384 plakalı TIR, freni boşalınca 2 araca ve yayalara çarptıktan bilahare devrildi. Bu kazada, marketten çikolata alıp evlerine dönen Şervan (6) ve Mihriban Tanrısever’i (11) ile İbrahim Halil Başmaklık (80) ve İnan Sağlam (35) yaşamını yitirdi. İhbar konusunda kaza adına keyif, itfaiye, bitirmiş ve polis güçleri ekipleri gönderme edildi. Çevredekiler bile ilçe yerinde toplanarak, ekiplerin çalışmasını takip etmeye başladı.

Bu kazadan yaklaşık 30 an sonraları yeniden matbu gebe olan Imge Gün yönetimindeki 34 NMB 53 plakalı TIR, olay yerindeki kalabalığın arasına daldı. Kalabalık, panik içerisinde sağa sola kaçışmaya çalıştı. TIR, çok sayıda kişiye çarpıp, apartmana çarparak durdu. Duygusal pazarının yaşandığı kaza namına çok sayıda esenlik, polis güçleri ve itfaiye ekibi gönderme edildi.

HER İKİ KAZADA ÜSTELIK 26 KİŞİ YARALANDI

Bu kazada de engelleme edenler arasında kâin polis memuru Yahya Reşit (33) şehit oldu, Bessi Bağlayan (57), İrfan Denizköpüğü (45), Mülkiye Çevik (56), Ünal Ekinci (24), Yağmur Açan (28), Hamit Akkoyun (82), Ahmet Aktay (30), Sıtti Abul (84), Nakız Acı (61), Velat Kırıcı (45), Eksiksizlik Incitici (60), Dil Cambazı Denk (66), Necla Ardıl (27), İsa Ayebe (42), Baver Babur (17) yaşamını yitirdi.

Her iki kazada yaralanan 6’sı vahim 26 gönül de hastaneye kaldırıldı. Kazalarda 11 anahtar ile 3 hisse senedi yerinde dahi nazik hasar meydana geldi. Kazanın arkası sıra gözaltına alınan TIR şoförleri Rüya Güneş ile Yusuf Şataflı tutuklandı. Yaralılardan 21’i taburcu edilirken, 5’inin ise hastanelerdeki tedavisi sürüyor.

‘SADECE KENDİMİZİ KURTARMAYA ÇALIŞTIK’

İkinci kazada TIR’ın fırlayan lastiğinin çarpması sonucu annesi Sıtti Abul’u kaybeden Serhat Abul, tıpkısı lastiği hareket durumunda görünce ayrımsız yol daha yıkıldı. Demir doğrama işi fail Abul, önce kazadan sonradan annesi ve 2 çocuğu ile birlikte hareket yerine akıllıcasına yürüdüğünü belirterek Aynı ses geldi. Sağımıza baktık; ikinci bire bir TIR acul tıpkısı şekilde geliyor. Bize akilane geldiğini gördüm. Daha sonra anneme ‘Koşun istek, kendinizi kurtarın’ dedim. Füru koşarak sine girdiler. Ben sağa kaçtım, annem bile dükkana girmeye çalıştı. Sonra baktım, annem iki arabanın ortada yerde yatıyor. Bayıldığını sandım. ‘Anne, anne’ diyerek bağırdım. Kafasını kaldırdığımda, çabucak kafatası görünüyordu. Annemi morga koyduktan sonradan eve geldim. Füru bana ‘Cet, anneye çoğaltan korse burada’ dedi. Ego birlikte ‘Ne lastiği’ dedim. Şaşırdım. İndim, aksiyon yerime baktım, lastik burada. Ayrımsız terliği arabanın ortada, sair terliği dükkanın önünde sakıt. Önce sargaç olduğunu bilmiyordum. Tozdan dumandan benzeri husus göremedik. Elden kendimizi kurtarmaya çalıştık dedi.

KAZAZEDELERE YARDIM SÖYLEMEK İÇİN EVDEN ÇIKMIŞ

İkinci kazada yaşamını yitiren avukat Yağmur Açan’ın (28) babası Ramazan Açan üstelik oğlunun kazazedelere muavenet etmek için olay namına gittiğini anlatarak, Avukat ve sağlıkçı adayı oğullarım, insani aynı refleks olarak evden çıkıp, oraya koştular. Doğrusu hemşirelik bölümünü okuyan başka oğlum da dertli. Evde yatıyor. Baran, 5 almanak avukattı. Çokça üzgünüm. Bire Bir ata kendisine yüreğim yanıyor. 3-4 gündür uyuyamıyorum. Bu fenomen, katliam kadar bire bir kazadır. Tsunami dediğimiz olay ile tıpkısı benzer bire bir olay oldu. Kendime da çıdam diliyorum. Çokça biberli bir olaydır diye konuştu.Share: