Devrez Kızlaryolu Barajı’nda icraat sürüyor

Çankırı’de Ekincilik ve Orman Bakanlığı Azamet Akarsu İşlerince yapılan Devrez Kızlaryolu Barajı’nda çalışmaların bilcümle hızıyla bitmeme ettiği bildirildi.

Mehabet Akarsu İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan mukayyet açıklamada, DSİ Umumi Müdürlüğünün, mensur ettiği dev barajlarda depoladığı suyu özellikle içmece, kullanma ve uran suyu üretimine yönelik tesisler görünmek üzere, hidroelektrik erke üretimi, tarımsal sulama, atık akarsu arıtımı, çılgın kontrolü kadar çok açık aynı yelpazede mühendislik yapıları marifetiyle milletin hizmetine sunduğu belirtildi.

DSİ yatırımlarının kaynağını teşekkül fail suyun, dirimsel öneminin beraberinde tamlık üretim süreçlerinin da esas girdilerinden birini oluşturduğu dökme açıklamada, “Ulaştığı seçme alanda adeta zincirleme bir reaksiyona faktör olan su, hem sektörel hem üstelik sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı zinde gravite, geniş aksiyon sahalarının doğmasına bile miftah oluyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine saha sunulan DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, barajın Kurşunlu ilçesinin 7 kilometre güneydoğusunda, Devrez Çayı üstünde nesir edildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Temelden 91.5 metre yüksekliğinde ve 114,56 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olan Kızlaryolu Barajı’nda yüzde 47 seviyesinde fiziki tahakkuk sağlanmış olup, icraat parçalanmamış hızıyla bitmeme etmektedir. Sulama ve enerji amaçlı inşa edilen Kızlaryolu Barajı, direkt basınçlı boru sistemiyle 3 ilde Çankırı 58 bin 660 dekar, Çorum 60 bin 645 dekar, Kastamonu 24 bin 555 dekar görünmek için toplanmış 143 bin 860 dekar sulanabilecek ve baraj eteğine yapılacak olan HES ile 5.0 MW erke üretilecek. Projenin bilcümle aşamalarının tamamlanması neticesinde 2022 ünite fiyatları ile mutluluk ekonomisine almanak yaklaşık 288 milyon liralık yardım sağlanması hedeflenmektedir. Bölgede yapılacak sulu ziraat ile gelişigüzel hem yörede yayın çeşitliliği sağlanacak hem birlikte tarlalardaki verim artacaktır. Bunun neticesinde 72 bin kişiye istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir.”

Share: