Diyarbakır fen: DİYARBAKIR – Icra Vekili Ersoy, Uğur Kültür Yolu Festivali’nde halay çekti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uğur Hars Yolu Festivali’nde, “Şark’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız. Bu sene 5’e artık, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve değme yıl bu sayıyı artırarak, hep illere kazanmış olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek.” dedi.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’da planlı Sur Kültür Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Nazır Ersoy, Firez ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Vali Yüksek İhsan Su, Uğur Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Rençper, AK Fırka Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, YANLIŞSIZ Fırka MKYK Üyesi Alaattin Temiz ve SELIM Parti İl Başkanı Muhammet Kutsal Aydın ile “Amida Höyük ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Yağız Beyaz Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü tarafından açılan “11. Kılık Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Arkeolojik ve İslami Asar Sergisi”ni gezdi.

Daha sonra, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Firez Yolu festivallerinin Beyoğlu Ekin Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Vekillik namına bu festivalleri Anadolu’ya yayma kararı aldıklarını söyledi.

“Ati yıl arttırma 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Firez Yolu ile başlayan festivallerin Başşehir Kültür Yolu Festivali bitmeme ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu sene Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Müzik Festivali izledi. 1 Ekim’dahi Beyoğlu ve Başkent Firez yolu festivalleri başladı. Şimdi Doğu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız, Sur Hars Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını da bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5’e çıktı, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve her yıl bu sayıyı artırarak, bütün illere erişmiş olacağız. Ati sene arttırma 5 şehrimiz geliyor, şu esas kadar 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, ati yıl april ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’üstelik Efes Firez Yolu Festivali’nin dahi nisan ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Inhisar Fabrikası’nın restorasyon ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna büyüklüğünde tamamlanacağını tamlayan Ersoy, aktiflik alanını oluşturarak, april ayına İzmir’i dahi eklediklerini ifade etti.

Firez ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eylül ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu bile Firez Yolu Festivali kendisine himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Firez Yolu Festivali adına ilkgüz ayında onu de katmış oluyoruz. 2 şehrimize henüz katacağız. Biri belli Akdeniz Bölgesi, gayr Trabzon olacak. Zira önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek. Sonrasında büyük şehirlerimize, yavaş yavaş üstelik Anadolu’ya duyurmak.”

Bu festivallerin sunu ateşin bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, zira fotomaraton ile çok iyice fotoğraflar üretilip, bunların toplumsal medya üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Olağanüstü bire bir coğrafya”

Festivale katılan ışık muhabiri ve dokümanter yapımcısı gazeteci Ateşin Aral dahi uygarlığın, “artımlı hilal” diye tanımlanan, hep insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde bile bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Bura doğruluk etmediği günleri yaşadı. Ama deminden görüyorum kim; Diyarbakır hak ettiğini yaşamaya başlayacak. Çünkü 3 günden beri buradayım. Bu rüya yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan bilcümle

Orta Doğu coğrafyasına yayılacak diyorum.” diyerek konuştu.

Fotoğrafın önemine meni fail Aral, fotoğrafın dünyada bildirme çokça konuşulan kurgu haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Neredeyse 2-3 bilyon insanın müşavere diline dönüştü. ve konuşacak bahis çokça Diyarbakır’a ilişik. Suriçi’nde yıllar ilk ilk kez alarga görüntü çekmiştim, yabansı benzeri coğrafya. Daha Çok yeni çevrim geliyor insanlık için, Diyarbakır üstelik bunların başlangıcı. Eksantrik illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu münasebet Diyarbakır’de yaptık? Buradaki fotoğrafhane arkadaşlarımız çok amma haddinden fazla tecrübeli. Bölgede yıllardır değişik etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu kabil etkinleri artıralım. Bu ayrımsız sarrafiye. Benzeri şehir coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında ayrıksı kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında haddinden fazla daha bol tamam.”

Nazır Ersoy ve beraberindekiler daha sonraları Inat Burcu’nda açılan “Bükülme Erbil Elvan ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Tutturuk Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Bala Eğitimi Aplikasyon ve Araştırı Merkezinde düzenlenen etkinliklere katılan çocuklarla görüşen Ersoy, “Talih Gün Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ilişkin çekilen fotoğrafların kayran aldığı sergiyi dahi gezdi, çalışmalarla ait vukuf aldı.

Share: