Diyarbakır güz turizmiyle 1 milyon konaklamayı aşmayı hedefliyor

ÖMER YASİN ERGİN – Tarihi yapıları ve inanç turizmindeki değerleriyle akıbet yılların yer koca çekim merkezlerinden olan Diyarbakır, bağ bozumu turizminden umutlu.

Farklı medeniyetlere beşiklik eden, UNESCO Acun Mirası Listesi’nde saha düzlük tarihi surlar, İçkale Müze Kompleksi, İslam aleminin 5. Karı-i Şerif’i kabul edilen Ulu Cami, Ongözlü Güreşçi Köprüsü ve Hasanpaşa Hanı kadar tarihi ve turistik mekanlarıyla rabıta gören Diyarbakır yılın her dönemi yerli ve yabancı turistleri ağırlasa dahi yeryüzü haddinden fazla ilkbahar ve güzün yeğleme ediliyor.

İlkbaharda mahmul dolu bire bir turizm sezonu nâkil Diyarbakır’birlikte çekicilik sıcaklığının düşmesiyle gezgin yoğunluğu başladı.

Yılın 8 mahiye bölümünde 652 bin 713 konaklamanın yapıldığı ilde, sene sonuna kadar rakamın 1 milyonu aşması hedefleniyor.

“Aralığın muayyen bir dönemine kadar oteller birden bir lahzada meşbu olacak”

TÜRSAB Mezopotamya Havza Oyun Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, AA muhabirine, müstevli sürecinde arz nazik uymazlık gören sektörlerden birinin turizm olduğunu söyledi.

Sabık yılın haziran ayı bakımından hayatın normale döndüğünü, tıpkı yılın temmuz ve ağustos ayında bölgedeki sıcaklıklara karşın bunaltıcı anlamda gezgin yoğunluğu yaşandığını rapor fail Akyıl, eylül ayından itibaren kentteki parçalanmamış otellerin dolduğunu belirtti.

Bu yılki normalleşme süreciyle yoğunluğun daha birlikte arttığına aksan işleyen Akyıl, “Diyarbakır’de en haddinden fazla turisti 2019’üstelik ağırlamıştık. O zaman kestirmece 1 milyon civarı tıpkısı konaklama yaptırmıştık. Bu sene o rekoru kırıyoruz. Eylül kocaoğlan itibarıyla ikinci sezonumuz açıldı. Aralığın belirli tıpkısı dönemine büyüklüğünde oteller hemencecik çabucacık yoğun olacak. Bu şekilde 2019’u aheste ayrımsız şekilde eski olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

“2 milyon civarı dahi değme mevrut turist var”

Bu sene ilkbaharda da otellerin meşbu olduğunu anımsatan Akyıl, “Hafta Arası karışma Uğur içerisinde yürüyecek yer olmayacak. Takkadak ilkbahar ve güz olsa da 1 milyon konaklamaya ulaşırız. 1 milyon civarı konaklama varsa sunu bir iki 2 milyon civarı de itinasız gelen seyyar var.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın Uğur ilçesinde 8-16 Ekim’bile düzenlenecek “Sur Hars Yolu Festivali”nin da turizm sektörü açısından önemine dikkati çekici Akyıl, ilk curcuna olması nedeniyle çokça ciddi irade göreceğini düşündüklerini söyledi.

Akyıl, seçme ilde bu soy festivaller düzenlenmesi halinde gezgin yoğunluğunun okkalı oranda artacağını dile getirdi.

Diyarbakır’birlikte güz bakımından turizm yoğunluğunun arttığını belirterek, “Otellerde gösterişli rezervasyonlar var. 15 Aralık’a büyüklüğünde otellerin kolaylıkla hemen hepsinde en birkaç yüzdelik 95 doluluk bekliyoruz.” diye konuştu.

“Yıl sonu hedefimiz 1 milyon 300 bini geride bırakmaktır”

Diyarbakır Otelciler ve Turizm Derneği Başkanı Veysi Kaya bile kentte 4 bin 496 yatak kapasitesinde 32 otel bulunduğunu, bunlardan ikisinin 5 bariz, 16’sının 4 küşade diğerlerinin ise 3 bariz olduğunu tabir etti.

Misafirhane ve kamuya ait tesislerle kentin 7 bin kişiyi izaz potansiyeline cemaat olduğunu dile getiren Kaya, güzün turizmden beklentilerinin faziletkâr olduğunu anlattı.

Kaya, sabık yıla göre domestik ve yabancı seyyah sayısında yüzde 20’yi fazla artış yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

“Güzeşte sene tahminî 1 milyon konaklamaya sülale sahipliği yaptık. Sonbaharda tahminî 600 bin kişiyi ağırlamayı düşünüyoruz. Yıl sonu hedefimiz 1 milyon 300 bini satılmak. Özellikle ilk teşrin ayında düzenlenecek ‘Sur Hars Yolu Festivali’ kentin dinamizmine ciddi ulama sağlayacak.”

Kayaç, festivale gelecek olanlara şimdiden ayırtma yaptırmaları uyarısında bulundu.

“Herkesi buraya davet ediyoruz”

Tarihi On Gözlü Köprü’da 35 yıldır işletmecilik özne Kibar Mehmetoğlu, misafirlere elan güzelce bakım vermek üzere çabalama gösterdiklerini belirterek, kavurucu sıcakların peşi sıra kentte havanın serinlemeye başladığını söyledi.

Mehmetoğlu, “Turistlerin tarihi yerlerimizi görmelerini istiyoruz. Pandemiden dolayı turist az geliyordu ancak Allah’ın izniyle alelhusus bu sonbaharda çokça gezgin gelmesini bekliyoruz. Gelip, misafirimiz olsunlar.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin seçme yeri güzel ama Diyarbakır ayrı iyice”

GAP turu kapsamında Bursa’dan kente mevrut Nesrin Deniz Kazı, kenti yapmak, etmek üzere bağ bozumu mevsimini seçtiklerini belirtti.

Gezinin haddinden fazla keyifli geçtiğini anlatan Deniz Kazı, “Mutluyuz. Sıcaklıklar düştüğünden adamakıllı bir zaman oldu. Ülkemizin rastgele yeri güzelce amma Diyarbakır ayrı bir güzel.” diyerek konuştu.

Ailesiyle Antalya’dan mevrut 13 yaşındaki Ecrin Vatandaş dahi kentteki tarihi ve turistik mekanları gezdiğini belirtti.

Herkesin bu tarihi mekanları görmesini istediğini dile getiren Vatandaş, “Bu aylarda haddinden fazla iyice, herkesin gelmesini istiyorum.” dedi.

Share: