Diyarbakır veri! Diyarbakır’da “Talih Firez Yolu Festivali” başladı

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Talih Ekin Yolu Festivali’nde, “Gün Doğusu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız. Bu yıl 5’e çıktı, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve rastgele yıl bu sayıyı artırarak, hep illere erişmiş olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri duyurmak.” dedi.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’de planlı Talih Ekin Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Icra Vekili Ersoy, Firez ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ilbay Ulvi İhsan Akarsu, Uğur Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Ekinci, YANLIŞSIZ Fırka Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, YANLIŞSIZ Öğür MKYK Üyesi Alaattin Bembeyaz ve DOĞRU Öğür İl Başkanı Muhammet Kutsal Okumuş ile “Amida Höyük ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Yağız Beyaz Zehir Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü yoluyla açılan “11. Kılık Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Eserler Sergisi”ni gezdi.

Daha bilahare, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Firez Yolu festivallerinin Beyoğlu Firez Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Nezaret kendisine bu festivalleri Anadolu’ya ifşa kararı aldıklarını söyledi.

“Gelecek yıl ilave 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Firez Yolu ile başlayan festivallerin Payitaht Hars Yolu Festivali bitmeme ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Gizemci Çalgı Festivali izledi. 1 Ekim’üstelik Beyoğlu ve Başkent Kültür yolu festivalleri başladı. Demin Doğu’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız, Talih Hars Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını bile bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5’e bundan sonra, önümüzdeki sene 10’a çıkaracağız ve seçme yıl bu sayıyı artırarak, bütün illere başarmış olacağız. Ati yıl ilave 5 şehrimiz geliyor, şu anne kadar 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, gelecek yıl nisan ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’de Efes Kültür Yolu Festivali’nin üstelik april ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Tekel Fabrikası’nın restorasyon ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna büyüklüğünde tamamlanacağını tamlayan Ersoy, etkinlik alanını oluşturarak, april ayına İzmir’i dahi eklediklerini rapor etti.

Firez ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eylül ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu de Hars Yolu Festivali yerine himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Firez Yolu Festivali namına eylül ayında onu bile katmış oluyoruz. 2 şehrimize daha katacağız. Biri galiba Akdeniz Bölgesi, gayr Trabzon olacak. Zira önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri duyurmak. Sonrasında nazik şehirlerimize, adım adım de Anadolu’ya yaymak.”

Bu festivallerin arz ateşin bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, çünkü fotomaraton ile çok domuzuna fotoğraflar üretilip, bunların içtimai iletişim araçları üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Alışılmamış benzeri coğrafya”

Festivale katılan fotoğraf muhabiri ve dokümanter yapımcısı gazeteci Ateşli Aral de uygarlığın, “fazlalaşan ayça” diye niteleyerek tanımlanan, bilcümle insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde üstelik bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Bura adalet etmediği günleri yaşadı. Amma deminden görüyorum ki; Diyarbakır doğruluk ettiğini yaşamaya başlayacak. Zira 3 günden beri buradayım. Bu düş yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan bütün Orta Doğu coğrafyasına yayılacak diyorum.” diyerek konuştu.

Fotoğrafın önemine meni eden Aral, fotoğrafın dünyada yeryüzü haddinden fazla konuşulan miftah haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Neredeyse 2-3 milyar insanın istişare diline dönüştü. ve konuşacak laf haddinden fazla Diyarbakır’a ait. Suriçi’nde yıllar önce ilk defa havadan kaynak çekmiştim, alışılmamış aynı coğrafya. Daha Çok yeni gün geliyor yabanlık üzere, Diyarbakır bile bunların başlangıcı. Başka illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu ne Diyarbakır’üstelik yaptık? Buradaki fotoğrafçı arkadaşlarımız çokça ama çok deneyimli. Bölgede yıllardır ayrı ayrı etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu garip etkinleri artıralım. Bu bire bir kafa. Ayrımsız site coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında ayrıksı kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında çok henüz bereketli evet.”

Bakan Ersoy ve beraberindekiler henüz sonradan Gâvur Burcu’nda açılan “Devrim Erbil Elvan ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Muannit Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde planlı etkinliklere katılan çocuklarla görüşen Ersoy, “Baht Güneş Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ilişkin çekilen fotoğrafların vadi aldığı sergiyi de gezdi, çalışmalarla ilgilendiren vukuf aldı.

Share: