Diyarbakır’da hastalara duyum yitimi eşliğinde MR çekimi yapılıyor

Diyarbakır’da hastalara anestezi eşliğinde MR çekimi yapılıyor

DİYARBAKIR – Afiyet imkanlarındaki başarılarıyla ilerleyici Diyarbakır Gazi Yaşargil Terbiye ve Araştırı Hastanesinde çocuk ve bebek hastalara anestezi eşliğinde Emar çekimi yapılıyor.

Hastane bünyesindeki MR cazibe odasında hastaların hayati fonksiyonlarının tehlikeye sokulmadan altyapının hazırlandığını tamlayan Anestezi ve Reanimasyon kliniğinde Dr. Öğretim Üyesi Büyük İhsan Yürekli, MR çekilemeyen yavru, çağa ve kâmil hastalara duyum yitimi eşliğinde MR çekimlerimize başladıklarını söyledi.

Hastalara amade bir şekilde randevuları verildiğini rapor eden Dr. Babayiğit, “Hele Diyarbakır ili içerisinde yahut yer illerden MR isteminde mevcut hastalar, değişik hekim arkadaşlarımızla bize yönlendiriliyor. Tığ eklenmiş binamız olan avrat veladet ve esas binamızdaki duyum yitimi polikliniğinde hastalarımızı sözde ameliyathaneye girecekmiş üzere hazırlığını yapıyoruz. Bilahare zat istimara duyum yitimi formumuzla beraber ailelere önerilerde bulunuyoruz. Planladığımız günler içerisindeki Son Teşrin ayında, Perşembe ve Cuma günleri öğleye kadar duyum yitimi eşliğinde MR çekimlerini yapıyoruz” dedi.

Bebekler ve çocukların alelhusus mecbur alanda kalmalarından ufuk arada sırada hareket edebildiklerini rapor eden Yürekli, “Bu durumda görüntü kalitesi düşüyor. Böylelikle çekilen MR’ın yorumlanması ve tanının gecikmesine sebep olabiliyor. Tığ üstelik bu hareketi yer aza uğratmak üzere sedasyon dediğimiz, derinliği kontrollü adına ayarlanabilen aymazlık zifos anestezimizi uyguluyoruz. Erken tanılama ve er tedavi yöntemindeki sunu mehabetli aşamalardan aynı tanesi akıllıca görüntüleme ve bu görüntülemenin yorumunu akıllıcasına yapıp tanının konulabilmesidir” diyerek konuştu.

Ailelere MR çekiminden önceki hastalar için nelere dikkat etmeleri gerektiğini belirten Yürekli, “Ailelere diyeceğimiz, hastamız anne sütü alıyorsa tıpkısı süt kuzusu, 4 saat öncesinden beslenmenin kesilmesi lüzum. Şayet normal çaça alıyorsa 6 saat öncesinden kesilmesi yeterlidir. Erişkinlerdeyse 8 saat açlık istiyoruz. Bunun sebebi, duyum yitimi verdiğimiz devir MR işlemi sırasında hastada temas bulantı veya kusma olmaması içindir” ifadelerinde bulundu.

Share: