Doğu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları yoğun seyrediyor

Maşrık Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo vakaları çetin seyrediyor

KTÜ Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya:

“KKKA hastalığı bu sene üstelik gayrı seneler kabil berenarı ciddi hasta sayısı ile cebin karşıyayız”

“Bölgemizde yaşamını yitirenler oldu gözyaşı grubu adına da bunlar dinç insanlardı”

TRABZON – Maşrık Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı vakalarının bu sene korkulu seyrettiği, vakalar sonrası hayatını kaybedenlerin olduğu belirtildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya, bu sene bölgeden mevrut vakalarda kısık bulguların görüldüğünü bunlar beyninde hayatını kaybedenlerin imdi genç şahıslar olduğunu söyledi.

Sakırga vakalarının Eylül-Ekim ortası azalması yaşanacağını belirten Kaya, “KKKA hastalığı bu yıl bile gayrı seneler kabil berenarı sakil parasız sayısı ile karşı karşıyayız. Bunlar içerisinde tıpkısı hizip olgular ağır seyretti ve ne efsus ki kaybettiklerimiz bile oldu. Alelhusus vürut simultane genel durumu viran olan kanamayla seyreden dimağ sorunu olgularda iş az buçuk henüz acı oluyor . Bunlar arasında birlik çabalara karşın kaybettiğimiz olgularda oldu. Nazik benzeri ihtimalle Eylül-Ilk Teşrin ortası hadise sayılarının azalmasını bağ bozumu bitişinde kışa akilane yok denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

Yatan hastaların nazik tıpkısı kısmı iflah bularak taburcu olduğunu rapor fail Kaya, “Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde yaşamını yitirenler de oldu. Yaş grubu olarak dahi bunlar tendürüst insanlardı. Alelumum KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den mevrut hastalar oldu. Bu olgular gelişigüzel sene hele baharın sonu ve edebiyat başı kilitsiz küreksiz alanlara ziyaretler, piknikler kabilinden uygulamalar vâsi olacağı için bu dönemlerde çokça henüz kalın adına esasen görmeye devam ediyor olacak. Bunlar için vatandaşlarımızın yapması gereken genişlik büyük molekül alelhusus yıldızlı düzlük ziyaretleri veya rustik teması çetin olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden sonra zat muayenelerini dikkatle yapmaları. Sakırga saplandığı takdirde dikkatli ve özenli bire bir şekilde vücuttan uzaklaştırmaları gerekiyor. Çor bulguları yönünden üstelik jandarma olup kendilerini alelhusus 2 haftaya mail kuluçka dönemi var bu süreçte izlem yazar şayet hastalık ilinek ve bulgusu olduğu takdirde bile keyif kuruluşlarına müracaat etsinler” diyerek konuştu.

Bazı Bazı haftada 5 vaka geldiğini tamlayan Kaya, “Hikâye sayılarında tenakus bulunmayan ama çokça fazla diyebilmek için sayısal bir kıymetlendirme beğenmek çokça akıllıca olmaz. Kimi Vakit haftada 3-5 pare vakanın geldiği dahi olabiliyor. Alelumum Gümüşhane, Bayburt henüz ağırlıklı. KKKA Türkiye’üstelik herhangi bir bölgenin sorunu değil hele bizim bölgemizde erdemli kesimlerde İç Rum Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un faziletli kesimleri Alucra kabilinden bölgeler dolay planda riziko altında” şeklinde konuştu.

Share: