DOĞU KARADENİZ’DE YAYLALAR BEYAZA BÜRÜNDÜ

GÜN DOĞUSU Karadeniz’in efdal rakımlı yaylalarında mevsimin geçmiş karı yağdı. Trabzon’da kar yağışı dolayısıyla yayladaki yeşil alanlarda ve evlerin çatılarında etraflı kar örtüsü oluştu. Rize’birlikte periyot batımını izlemek amacıyla Kavrun Yaylası’na çıkanlar ise kar sürpriziyle karşılaştı.

Maşrik Karadeniz’birlikte sonbaharla alay malay hava sıcaklıkları azaldı. Bölgede etkili olan yağmurla alay malay faziletli kesimli yaylalara geri akşam saatlerinde kar yağdı. Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Taşlı Yaylası, Maçka ilçesine tutkun Arnastal Yaylası ve Kadırga Yaylası’nda mevsimin ilk kar yağışı etkin oldu. Yaylalarda bellek yağdığını görenler, el telefonu kameralarıyla bu anları görüntüledi.

Rize’da Kaçkar Dağları’ndaki Kavrun Yaylası’na dolaşma batımını bağlı olmak için yola çıkanlar, kar yağışıyla karşılaştı. Araçlarıyla karla ciltli yolda ilerleyici gruptakiler, koyuverme verdikleri bölgede parafin antika konusunda yazı yazıp ışık çekti.

Bayburt genelinde dahi geçmiş faal olan itici gelgel yerini kar yağışına bıraktı. Aydıntepe ilçesine vabeste Dumlu, Kavlatani Günbuldu köyleri ile 2 bin 400 rakımlı Soğanlı Dağı zirvesi ve bölgedeki yaylalar beyaz zehir örtüyle kaplandı.Share: