Doğu’daki 4 ilden depremzedelere müzaheret seferberliği

Bingöl, Şırnak, Siirt ve Batman’dan depremzedeler üzere mütenevvi yardımlar gönderildi.

Bingöl’ün Solhan Kaymakamlığı ile Belediyesi eliyle Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere bindi amacıyla başlatılan kampanyaya hayırseverler destek veriyor.

Kaymakam Muhammed Çetin, yer sarsıntısı bölgesinde zarar görenlerin evgin ihtiyaçlarını yolmak üzere Sosyal Teavün ve El Birliği Vakfı ile belediyenin işbirliğiyle hayırseverlerin ulaştırdığı malzemeleri sarsıntı bölgesine gönderdiklerini belirterek, “Yer iri temennimiz bu sıkıntıların bir an önce ortadan kalkması, tıpkısı elan yaşanmaması.” dedi.

Şırnak

Şırnak’ın Uludere ilçesine merbut Şenoba ve Alem köylerinde işlek oduncular marifetiyle deprem bölgesi üzere 60 ton odun toplandı.

Oduncu Tutkun Babat, ülkede yaşanan felaketin yaralarını başlamak amacıyla ellerinden geleni ayırmak istediklerini dile getirerek, “Bu odunları yer sarsıntısı bölgesinde yakacakları sıfır gerekseme sahipleri üzere kestik.” diye konuştu.

Siirt

Siirt’te da Valilik koordinasyonunda kamu gelgel ve kuruluşları, sivil topluluk örgütleri ve vatandaşlar depremzedeler üzere başlatılan kampanyaya ağır ilgi gösterdi.

Elektrikli ısıtıcı, yıpranmamış elbise, battaniye, azık ve zatî hijyen malzemelerinin ağırlıkta olduğu yardımlar, Içtimai Teavün ve El Birliği Vakfı, Bilgisizlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün salonlarında toplandı. Cemaziyelevvel 10 tır bugün dahi 23 tır kalkışmak için 33 tır insani arkalama malzemesi zelzele bölgesine gönderildi.

Pervari Kaymakamlığı koordinasyonunda ise amme çalışanları, esnaf, tarz ve köylerde toplanan 4 açkı gereç ile Siirt Abdülhamit Han Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesinde yapılan 112 bin 506 savsaklamak hareket bölgelerine sevk edildi.

Kentte oturan kamu personeli Ergün Çamurdaş’ın 4 yaşındaki kızı Safiye Çamurdaş üstelik kumbarasında biriktirdiği 495 liralık harçlığını sarsıntı bölgesindeki çocuklara ulaştırmak üzere Türk Kızılay Siirt Şubesine tasdik etti.

Batman

Batman Valiliği ve AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde deprem bölgesindeki vatandaşların gerekseme duyduğu malzemeler, depolarda toplanıp sarsıntı bölgelerine atıf ediliyor.

Batman’daki amme kurumları, sivil topluluk kuruluşu ve vatandaşların desteğiyle besin maddesi, çul, battaniye ve ısıtıcıdan oluşan 41 araçlık müzaheret malzemesi toplandı.

Share: