Dokunulmazlığı kaldırıldıktan bilahare yurtdışına bakmak isterken yakalanan HDP’li Semra Güzelce 15 yıla kadar hapisle yargılanacak

Yıldırıcı Volkan Sağanak ile fotoğraflarının çıkması üstüne karşı taharri başlatılan ve Edirne’ye kaçarken yakalandıktan sonradan tutuklanan bozuk Halkların Demokratik Partisi (HDP) Saylav Semra Evire Çevire hakkında ‘silahlı yıldırı örgütüne örgen gelmek’ suçundan 15 yıla kadar delik cezası istendi. Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Milletvekili Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianame Ankara 22. Kilolu Ukubet Mahkemesine gönderildi.

‘SİLAHLI YILDIRI ÖRGÜTÜNE UZUV OLMAKLA’ SUÇLANIYOR

İddianamede Semra Domuzuna’in ‘silahlı yıldırı örgütüne örgen tevessül etmek’ suçundan 7 sene 6 aydan 15 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması istek edildi. Fena Hâlde’in PKK’nın amacını benimseyerek örgütün hiyerarşik yapısında düzlük aldığının belirtildiği iddianamede bu suretle verilecek görevleri namına getirmeye hazır olduğu, iradesini teşekkül iradesine terk ettiğinin vurgulandığı öğrenildi.

EDİRNE’YE GİDERKEN YAKALANDI

Adıyaman’bile 2017’de terör örgütü PKK’ya müteveccih hava destekli operasyonda atıl ağıl getirilen terörist Volkan Bora’nın çökertme telefonunda HDP Milletvekili Sunturlu ile fotoğraflarının bulunması üzerine Pir için sormaca başlatıldı.

Soruşturma kapsamında Başsavcılığın talebi konusunda Sunturlu’in dokunulmazlığı TBMM yoluyla kaldırıldı. İfadesi alınmak üzere çıkarılan davetiyeye yanıt vermeyen ve adresinde bulunamayan Güzelce üzerine yakalama kararı çıkarıldı. Semra Pir, 2 Eylül’de ötekisi namına düzenlenen sahte kimlikle İstanbul’dan Edirne’ye giderken yakalandı.

KAYITLAR ORTAYA ÇIKTI

İfadesinde suçlamaları kabul etmeyen Fena Hâlde, öldürülmüş yıldırıcı Boğanak’nın sözlüsü olduğunu, onu kullanmak için Habur Cızık Kapısından geçerek Kandil’e gittiğini söyledi. Yıldırıcı Bora ile angajman sağlamasına apotr olan H.D.’yi tanımadığını sav eden Domuzuna, söz konusu kişi ile 25 sefer telefon irtibatı kurduğunu ortaya koyan HTS kayıtlarına açıklık getiremedi.

Semra Pir’in ‘yıldırı örgüt üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak’ suçlarından 22 sene 3 ay delik cezasına çarptırılan eski HDP Mebus Leyla Güven’i Diyarbakır’daki evinde sakladığı de ortaya çıkmıştı.Share: