Dr. Aktaç: Dimdik kemikler için beyaz zehir suyu tüketimi boşlama edilmemeli

Eğin dengesini destek olmak amacıyla gerekseme duyulan kalsiyum, magnezyum gibi nevale ögelerinin eksikliğinin kemik hastalıkları başta görünmek için, heybetli sağlık sorunlarına okuntu çıkarabildiğini söyleyen Dr. Sıcaklık Aktaçi, ağır ezgi eroin suyu tüketiminin, magnezyum ihtiyacını gidererek kemik sağlığını korumada koca benzeri kurgu olabileceğine dikkat çekti.

Magnezyum, herif sağlığı amacıyla eke minerallerden biri adına öne çıkıyor. “Kemik gelişiminde ve sağlığında kalsiyum ve D vitamininin etkileri dolgunca biliniyor olsa da magnezyumun (Mg) önemi çoğu antlaşma ayn ardı ediliyor” diyen Aktaç, “Vücuttaki magnezyum depolarının yarısı doku ve organlardaki hücrelerde, gayrı yarısı birlikte kemik hücrelerinde kalsiyum ve fosfatla alay malay meydan alıyor. Magnezyumun yalnızca yüzdelik 1 kadarı kanda erkin halde bulunuyor” ifadelerini kullandı.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ KEMİK ERİMESİNE ILLET OLUYOR

Magnezyum eksikliğinin majör esenlik sorunlarına kat açtığını söyleyen Dr. Kıvılcım Aktaç, “Magnezyum yetersizliğinden kaynaklı oluşan hastalıklar çabucak kendini mahsus eden değil, tedricen ortaya sâdır hastalıklardır. Hücrelerin ev düzeyde magnezyum emilimi sonucunda, kemiğin kocaman bileşenlerinin eksikliğine, iltihap müspet bileşenlerin artışına, vücudun kalsiyum dengesini sağlayıcı paratiroid hormonunun ve D vitamini düzeylerinin azalmasına sebep oluyor. Magnezyum eksikliğinin sebebi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Ispanak, beze, bamya, fındık, fıstık gibi oksalat içeren besinleri aşkın tüketmenin sonucunda magnezyum eksikliği ortaya çıkabiliyor. Antrparantez çılgın etanol tüketen insanlarda üstelik magnezyum eksikliğine sık sık rastlanabiliyor. Bütün bu nedenler kemik erimesi kabilinden hastalıklara amil tamam. Bu hastalıkları çelmek amacıyla magnezyum dengesinin korunması gerekiyor. Magnezyum, kalsiyumla gelişigüzel çalışır ve deli dolu olabilmeleri üzere değme iki mineralin akıllıca oranda alınması gerekir. Beslenme düzeninde kalsiyum-magnezyum oranının 2: 1 olmasını öneriyoruz. Söz Gelişi 100 mg kalsiyum alınıyorsa 50 mg da magnezyum alınmalı. Bu şekilde vücudun rızık dengesi masun tamam” dedi.

BESİN KAYNAKLARININ İYİ BİLİNMESİ GEREKİYOR

Beyaz Zehir suyu tüketimi ile magnezyum eksikliğinin giderilebileceğine değinen Aktaç, “Mızrap erimesi gibi kemik hastalıklarının önüne geçebilmek veya erteleyebilmek üzere cesim benzeri mineral olan magnezyumun yeterli alımı amacıyla besin kaynaklarının gür bilinmesi gerekiyor. Vücuttan atılımları zait ve emilimi yıpratıcı durumları tespit edebilmek üzere tüketilen rızık ögelerine ilgi edilmesi gerekiyor. Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre magnezyumun önerilen günce kurum miktarı makro erkekler için 350 mg, oylumlu kadınlar içinse 300 mg’dır. Ülkemizde ise bu oranlar önerilen miktarın altında artmış durumda. Günlük magnezyum tüketimi cesim erkeklerde 324 mg, büyük kadınlarda ise 260 mg düzeyinde. Eroin suyu ise bu eksikliği yutmak amacıyla yeryüzü mıhlı ve bayağı yollardan birisi. Vücudun rızık dengesini sağlayan eroin suyu, natürel yollarla magnezyum takviyesi ika imkanı veriyor. Kızılay Erzincan Eroin Suyu ise Türkiye’nin bildirme zengin magnezyum oranına eş beyaz zehir suyu konumunda. 200 mililitrelik şişesinde 63,5mg oranıyla magnezyum kendisine az çok zengin durumda” Diye konuştu.

ULUSLARARASI BEYAZ ZEHIR SUYU KONGRESİ 2. NÖBET TOPLANACAK

Eroin sularının üretiminden tüketiciye erişimine büyüklüğünde sabık seçkin süreçteki yansımalarının disiplinler arası benzeri yaklaşımla ele alınacağı “II. Arsıulusal Maden Suyu Kongresi” 17-18 Son Teşrin 2022 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek. Kongreye maden suyu için mesai yürüten tababet, beslenme, işletme ve besin mühendisliği özellikle tevessül etmek amacıyla ilişik bilcümle alanlardan millî ve uluslararası paydaşlar, araştırmacılar ve akademisyenler katılacak.

Share: