DSİ’nin Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmaları sürüyor

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Heybet Akarsu İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğünce Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmalara devam ediliyor.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan bağlanmış açıklamada, DSİ’nin Çankırı ve Çorum’un ekincilik arazilerinde yetiştirilen ürünlerin elan bol sulanması, verimin artırılması ve toprak halkının suya ulaşımının kolaylaştırılması için var olan imkanları henüz birlikte iyiye asmak için dev projelere imza attığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, projenin tamamlanmasıyla alay malay Çankırı ve Çorum illerinde mevcut toplamda 77 bin 50 dekar ekincilik arazisinde çağdaş borulu hep ile sulama yapılacağını ifade etti.

İş kapsamında Çankırı’da 13 bin 350, Çorum’de 49 bin 400 dekar başlamak üzere toplam 62 bin 750 dekar alanda çalışmaların tamamlanarak sulamaya açıldığını aktaran Akca, şunları kaydetti:

“Bölgede yapılacak sulu ziraat ile 2022 yılı ünite fiyatları ile devlet ekonomisine yıllık kısaca 125 milyon teklik ulama sağlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanmasıyla 2022 yılı ünite fiyatları ile devlet ekonomisine almanak kestirmece 150 milyon teklik ulama sağlanması hedeflenmektedir. Gündeş sulama ile tarımda sağlanan ürün artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, ekinci gelirlerinde doğrudan ve bilvasıta artışa neden oluyor. Bu boyut ayrımsız yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, sair yandan de dirim standardını yükseltiyor. Tımarlı Projesi ile sulamaya açılan arazilerde yetişen iz çeşitliliğinin ve verimin arttığını gözlemliyoruz. Tamlık araziler sulamaya açıldığında, tarıma dair sanayinin artması ile mıntıka halkının sosyo-hesaplı adına hareket göstermesine yardım sağlanacaktır.”

Share: