Dulda altındaki çandır hayvanlarına ilgilendiren 624 kıvılcım eşya ele geçirildi

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde ayrımsız aksiyon hesabına yapılan operasyonda, siper altındaki yaban hayvanlarına ait 624 parçaya ve eşyalara halk konuldu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Havza Müdürlüğüne, “yasa dışı hayvan bulundurma” fiiline ilgili aynı ihbar ulaştı. İhbarı değerlendiren ekipler, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Savaşım Şubesi ekipleriyle gelişigüzel Küçükçekmece’deki ayrımsız gelişim yerine gitti. Savcılık izniyle burada yapılan aramada, himaye altındaki çok sayıda aşılanmamış hayvanına ilişik 624 kıvılcım bulundu.

El konulan parçalar ortada flamingo, sansar, yeşilbaş ördek, kızıl kerkes, aşılanmamış kazı, vervet maymununa ilgili tahnitler, hınzır dişleri, tezyifkâr timsah postu, caretta caretta kaplumbağası kabuğu, piton yılanları derisi üstelik saha aldı. Antrparantez, kurt, vaşak, leopar, değerli geyik, çocuk boz kocaoğlan ve tilki postları bulundu. Koltuk ve boynuzların benzeri kısmından avize ve iskemle, efsanevi derilerinden de çanta yapıldığı belirlendi.

El konulan 624 parça, Ekincilik ve Orman Bakanlığı 1. Mıntıka Müdürlüğü ekipleri marifetiyle koruma altına alındı.

İş yeri sahibine Ekincilik ve Orman Bakanlığı 1. Toprak Müdürlüğü ekiplerince Yağız Avcılığı Kanunu’nun ilişik maddesi gereği yönetsel mülk cezasının beraberinde “Melez hayatında ve ekosistemde meydana mevrut tahribat ve eksilmeye” güvenerek her bir nev amacıyla ilişik nakdî ceza uygulanması kararlaştırıldı.

Itimat birimleri birlikte olaya ilgilendiren adli süreç başlattı.

Share: