Dünya şampiyonu zihayat karateci, başarısını yıpranmamış şampiyonluklarla taçlandırmak istiyor

Sakarya’nın Trap ilçesinde dinamik dünya şampiyonu milli karateci Yusuf Eren Temizel, gözünü bakir başarılara dikti.

Yusuf Aziz Temizel, ağabeyini yönlendirmesiyle 6 yaşında Trap Belediyesi Spor Kulübünde karate sporuyla tanıştı. Bu dalda yaklaşık 10 yıldır ulusal ve arsıulusal müsabakalarda dereceler elde eden Temizel, sonuç adına teşrinievvel ayında Konya’da düzenlenen Ümit, Tendürüst ve 21 Yaş Altı Acun Karate Şampiyonası’nda +76 kilogramda zer madalyanın sahibi oldu.

16 yaşındaki Temizel, Cenup Kıbrıs’ta 4 Küçük Ay 2023’te yapılacak Beklenti, Canlı ve U21 Avrupa Karate Şampiyonası’nda değerli madalyaya ulaşarak başarılarına yenisini eklemek için çalışmalarını sürdürüyor.

“Haddinden Fazla çalıştım, metanetli yollardan geçtim”

Yusuf Muazzez Temizel, AA muhabirine, spora başladığı önce zamanlarda zorlandığını, giderek alıştığını ve çalışmalarını artırarak sürdürdüğünü söyledi.

Temizel, 2017 yılında katıldığı Balkan Şampiyonası’nda ilk defa milli formayı giydiğini hatırlatarak, “2017’dahi Türkiye şampiyonu oldum. 2018’bile ayağım kırıldığı amacıyla şampiyonalara katılamadım. 2019’dahi gene Türkiye ve Balkan şampiyonu oldum. Balıkesir’üstelik Dünya Şampiyonası seçmelerinde bile Türkiye birincisi oldum. Milli topluluk seçmelerinde tamlık rakipleri yenerek dünya şampiyonasına geçtim ve Beklenti, Taze ve U21 Dünya Şampiyonası’nda Allah’a şükürler olsun, böke oldum.” diyerek konuştu.

Olimpiyatlara katılmayı hedeflediğini dile getiren Temizel, bunun üzere uğrunda 6 yıllık proses olduğunu kaydetti.

Temizel, Avrupa Şampiyonasına hazırlandığını anlatarak, antrenörlerinin ve ailesinin desteğinin önemine değindi. Haddinden Fazla çalıştığını, takatli yollardan geçtiğini vurgulayan Temizel, “Bu şampiyonada kendimi az buçuk fevkani görüyorum zira dünya şampiyonu oldum. Allah’ın izniyle Avrupa şampiyonu bile olacağım.” dedi.

Antrenör Nurkan Kayacık üstelik 22 yıldır karate antrenörlüğü yaptığını, elan evvel de dünyada ve Avrupa’dahi mertebe özne sporcular yetiştirdiklerini söyledi.

Temizel’in da bodur sürede başarılar elde ettiğini tamlayan Kayacık, “Ailesi ve özge antrenörlerinin desteğiyle bu başarıyı elde ettik. Yusuf acun şampiyonu, gitgide onu olimpiyatlarda dahi sarmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Share: