Dünyada ayrımsız geçmiş olan “Türk İşaret Dili Satranç Terimleri Sözlüğü”nün tanıtımı yapıldı

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Satranç Engel Tanımaz” projesi kapsamında dünyada evvel olan “Türk İşaret Dili Satranç Terimleri Sözlüğü’yle” Türkiye’nin uluslararası anlamda kocaman bir hamle attığını söyledi.

Toyluk ve Spor Bakanlığı Cebeci Yetersiz Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Vekil Kasapoğlu’nun birlikte Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, mânialı sporcular ile davetliler katıldı.

Çokça düşündürücü tıpkı törende buluştuklarını tamlayan Kasapoğlu, “Uluslararası anlamda da oylumlu tıpkısı farkındalık oluşturacak bir projenin tanıtımındayız. Türkiye seçme alanda gelişen ve iddiasını ortaya koyan tıpkı büyüklük. Bu anlamlı toplantıyı özellikle burada gerçekleştiriyoruz. Bu yurtlar Türkiye’nin gururu. Bu sene yurtlarımızda satranç seferberliği de başlatacağız. 850 binden aşkın gencimiz satranca bildirme evire çevire şekilde erişecek. Bu husus satranç sporcularının temas devir emrinde, hizmetinde.” dedi.

Hemen çabukça seçme branşta yükselen benzeri muvaffakiyet grafiğine eş olduklarını vurgulayan Vekil Kasapoğlu, “Kadınıyla, erkeğiyle, engellisiyle spora erişilebilirlik bizim amacıyla çok yüce. Spor turizmi ülkesi olma yönünde ilerliyoruz. Geçtiğimiz yıl 170’den çok uluslararası spor organizasyonuna familya sahipliği yaptık. Bu yıl sunu prestijli organizasyonları düzenledik, düzenleyeceğiz. Konya’de 5. İslami Tesanüt Oyunları gerçekleşti. Bu hafta perşembe günü Bursa İznik’te 4. Dünya Göçebe Oyunları’na karı sahipliği yapacağız. Bunlar çabucak olan amal değil, bu bire bir vizyonun sonucu. Bunun üzere bu süreçte olduğu üzere bundan sonra dahi bildirme canlı şekilde gelişigüzel branşa önem vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu, satranç sporunun önemine dahi dikkati çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Satranca hep ayrı tıpkısı derece verdik. Bugünkü projenin eskimemiş benzeri girişim olduğunu göstermek istiyorum. ‘Spor engel tanımaz.’ diyoruz. Bu proje kapsamında sağlam haddinden fazla mücahede gerçekleştirdik. Türk İşaret Dili Satranç Terimleri Sözlüğü, gayretle, özenle, şişman ayrımsız emekle hazırlandı. Çok bulunmaz ve hususi tıpkısı himmet. Ülkemizde bunun gerçekleşmesinin acun nezdinde birlikte apayrı bir önemi var. İşitme özürlü satranç eğitim bilimi programı dahi bu projenin kapsamında olan tıpkı çalışma. Ego bu gayreti, anlayışı çok kızıl buluyorum. Yeryüzü başta federasyonumuza ve değerli başkanına, yöneticilerine, ekibine, bu projede emeği olan herkese, bakanlıktaki mesai arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum. Bakanlık kendisine satranca verdiğimiz önemle satranç malzeme dağıtımımız var. Hiç tıkır tıkır, fasılasız süren bire bir proje. Sayın Cumhurbaşkanımız da ülke ziyaretlerinde gençlere sunma ettiği hediyelerde yer önde geleni satrançtır. Herhangi Bir okula herhangi bir eve satrancı ulaştırmayı görev tanıdık. Satrancı haydi üzere Milli Yetişek Bakanlığımızla da projelerimiz var. Buna bakir projeler ilave edeceğiz.”

Bu projenin engelleri tahammül noktasında kullanılmamış benzeri aşama olduğunun altını çizen Kasapoğlu, “Bu proje, hayatın bariyer tanımadığın arz büyük ispatıdır. Bu alandaki gayretlere cevvaliyet verecek benzeri aşama atıldı, uz olmasını diliyorum Erişimin kolaylığını çıkarmak ve vesile eşitliğini sağlamayı bire bir fariza adına görüyoruz. İnşallah gelişigüzel engelleri ortadan kaldırmaya bitmeme edeceğiz. Projemizin ülkemiz, gençlerimiz, sporcularımız amacıyla esaslı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Tulay: “Satrançta dünyada bire bir önce olan belen dili terminolojisini geliştirdik”

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, dünya satranç tarihinde tıpkısı ilke imza atmalarının gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Tulay, federasyon yerine alelhusus son 10 yılda iri ayrımsız çoğalma katettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Erişilebilirlik anlamında sema sakat bireyleri havi, satrançta dünyada bir ilk olan belen dili terminolojisini geliştirdik. Tecrübeli tıpkı ekiple Türk İşaret Dili Satranç Terimleri Sözlüğü’nü hayata geçiriyoruz. Bu kamus, dünyada rastgele ülkede öz dilinde çalmak isteyenler için bile yegane asıl olacak. Sözlükle işitme özürlü efrat erişilebilinir komütatör malzemesine ehil olacak. Ulusal ve uluslararası turnuvalarda eşit şekilde rakipleriyle uğraş edebilecekler. Ülkemizin arsıulusal anlamda çalım duyacağı aynı yapıt olan bu nişane, birlik işitme özürlü vatandaşlarımıza oflaz olsun.”

Lansman toplantısının böylelikle Gülkız Tulay, Vekil Kasapoğlu’na Türk İşaret Dili Satranç Terimleri Sözlüğü’nü arz etti. Icra Vekili Kasapoğlu kitabı inceledikten sonraları sema mânialı sporcularla fotoğraf çektirdi.

Share: