Dünyanın yer zengin doktorunun eksiksiz servetini reddetmesinin hikayesi gündem oldu

Hayatını yoksullara yardıma adayan ve Gündüz Feneri dünyasında “fakirlerin doktoru” kendisine bilinen Muhammed Abdulgaffar Meşali’nin 2020’deki vefatı, sevenlerini üzerken ondan geriye mütevazılık ve iyiliklerle kırcı bir hanay hikayesi kaldı. Hekim Meşali, Mısır’ın Ahali-Garbiyye ilinin Tanta kentindeki kliniğinde maddi durumu ehliyetli olmayan hastalara yardım etmesiyle tanınıyordu. İhtiyaç sahibi hastaları ücretsiz etüt etmesiyle tanıdık Meşali, 28 Temmuz 2020’birlikte bedaheten rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

İĞNE HİKAYESİ AYN YAŞARTIYOR

Muayenehanesine fukara bir anne 2 çocuğu ile alay malay gelmişti. Çocuklardan biri çok hastaydı. Doktorun çocuğu iyileştirmek amacıyla ayrımsız enjeksiyon yapması gerekiyordu amma iğne paralıydı ve bakımsız kadın üzere çokça pahalıydı. İşte Mısır’ın arz ensesi kalın doktoru kendisine bilinirken, Acun çapında onun tanınmasına sebep olan fenomen bu hikayeyle başladı ve onu efsane yaptı. Çünkü hekim, parayı tıpkısı kenara bırakarak bu çocuktan bilahare durumu olmayanlara ücretsiz bakmaya başladı.

ZORLUKLARLA GEÇEN BİR HAYAT

Meşali, evcil medya organlarının internet sitelerinde yayımlanan röportajlarında anlattığı hayat hikayesiyle üstelik dikkati çekti. Mutedil halli ayrımsız ailenin çocuğu olan Meşali, 1944 yılında fakirlerin ve gerekseme sahiplerinin çoğunlukta olduğu ayrımsız mahallede dünyaya geldi. Meşali, röportajlarında “dayanabilen bir yaşam mücadelesi verdiğini ve değme şeye sıfırdan başladığını” belirterek, 1967 yılında tababet fakültesinden mezun olduğunu anlattı. Mezuniyetinin peşi sıra ülkenin sunu yok yoksul bölgelerinden birinde hekim yerine görevlendirilen Meşali, 2004 yılında tekaüt oldu.

YOKSULLARA YARDIM ETMEYİ SEÇTİ

Hayatı dirim mücadelesiyle sabik ve üç oğlunun birlikte kardeşinin babasız küsurat çocuklarını büyüten Meşali, tedavi imkanından mahrum olanlara bile müzaheret elini uzattı. Meşali, kliniğini açtığı 1975’ten itibaren Mısırlı adlı edip Taha Hüseyin’in toplumun ezilen kesimi için kullandığı tabirle “yeryüzünde eziyet çekenlere” destek olmaya çalıştığını söyledi. Amiyane aynı çocuğun annesinin umar takanak parası olmadığı için hayatını kaybettiğini belirten Meşali, bu olayın kendisinde dip izler bıraktığını bir nice kez mahzunca dile getirdi. Meşali, babasının kendisine fakirlere arkalama etmesini vasiyetname ettiğini belirterek, maddesel durumu olmayan kişilerden bir nice kere mal istemediğini ifade etti.

ÇOK MÜTEVAZİ BİR HAYAT

Meşali’nin röportajlarının peşi sıra popüler olmasıyla alay malay, namına maddesel yardımda yatmak talip çokça sevimli oldu. Müttehit Fellah Emirlikleri’nden (BAE) mevrut yüz binlerce dolarlık müzaheret teklifini anlayışsız çeviren Meşali, bu paranın gerekseme sahibi, yetim ve öksüzler için harcanmasını istedi. Gayet mütevazı ayrımsız sahn hayatiyetli Meşali buna rağmen, röportajında “Acun bana istediğimden ve hak ettiğimden daha fazlasını verdi.” ifadelerini kullandı. Meşali’nin vefatından saatler ilk birlikte kliniğine mevrut yardıma muhtaç şahıslar olduğunu nâkil Ezher Şeyhi Tayyib, Meşali’nin yaşıt benzeri kayırıcı olduğunu vurguladı.

ÖLÜMÜ ACUN BASININDA GENİŞ DÜZLÜK BULDU

Meşali’nin anide ölümü Zenci medyasında ve esenlikle ilişik platformlarda mahzunane karşılandı. Blog yazarları ve toplumsal medya kullanıcıları Meşali’nin şahsına müteveccih hayranlıklarını belirterek, ölümünden saatler öncesine kadar fakirlerin derdine ilaç olmaya çalıştığını, eşine bulunmaz rastlanacak bir yaşama olduğunu aktardı.

Meşali’nin naaşı, Kovid-19 önlemleri altında 28 Orak Ayı 2020’üstelik Mısır’ın kuzeyinde yüzlerce kişinin katılımıyla toprağa verildi. Hekim Meşali dualar eşliğinde toprağa verilirken geride fakirlere yaptığı müfit ve iyiliklerle el edileceği domuzuna anılar bıraktı. Mısır’da iz özne ayrımsız medya organı bile Meşali’nin “Fakirlere bol davranmanızı vasiyetname ediyorum.” şeklindeki vasiyetine kayran verdi.

Share: