Düzce haberi: Düzce’nin kestane kabağında bu sene yağış azlığı ürünün ağırlığını artırdı

Cahil hasadı (dron)

Toplanan kabakların traktöre yüklenmesi

Gölyaka Tarım ve Orman Müdürlüğü tarım mühendisi Çokluk Özmen ile röportaj Düzce’nin kestane kabağında bu yıl yağış azlığı ürünün ağırlığını artırdı

Düzce’dahi 105 çifti marifetiyle mecmu 4 bin dekar alanda yetiştirilen kestane kabağından dönüm başına 4 titrem im elde edilmesi bekleniyor

Gölyaka Ekincilik ve Orman Müdürlüğü tarım mühendisi Cem Özmen:

“Daha bir iki yağmur alsaydık döküm anlamında henüz sunturlu olurdu amma bu tonaj kendisine yüz güldürdü. Bir Iki döküm, tonajı yükseltti. Bu yıl kabaklar yavaş manada tonaj yaptı”

DÜZCE – Düzce’dahi bütün 4 bin dekar alanda kestane kabağı yetiştiren üreticiler, ürünün hasadı amacıyla düzentileme harcıyor.

Ağırlıklı kendisine Gölyaka ilçesi başlamak üzere şehir genelinde 2 bini Ekincilik ve Orman Bakanlığı destekli bütün 4 bin dekar alanda kestane kabağı april ayında toprakla buluştu.

Yaklaşık 5 kamer süresince 32’si bakanlık desteği düz 105 ekinci yoluyla özenle bakımı yapılan kestane kabağında hasat yapılıyor. Kestane kabağından bu yıl dönüm başına 4 ton eser elde edilmesi bekleniyor.

Özellikle İstanbul, Ankara kabilinden şişman kentlere gönderilen helvacı kabağı, alışveriş sıkıntısı yaşatmaması dolayısıyla üreticiyi mutlu ediyor.

“Dekar başına yapılan harcama daha az fakat işçilik elan aşkın “

Gölyaka Ekincilik ve Orman Müdürlüğü kültür mühendisi Toplama Özmen, AA muhabirine, Düzce kabağının İstanbul ve Ankara kabil iri kentlerde insanoğlu yaptığını söyledi.

Aynı zamanda tıntın üreticisi olan Özmen, Düzce’nin helvacı kabağı yetiştirmeye akla yatkın abuhava ve arazi yapısına ehil olduğunu anlattı.

Özmen, kestane kabağının bölgede yetiştirilen silajlık ve sunum mısıra bakarak daha fazla kar bıraktığını dile getirerek, üretim miktarının ve fiyatın çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Kestane kabağında değişik ürünlere göre dekar başına yapılan masrafın elan az fakat işçiliğin henüz aşkın olduğunu tamlayan Özmen, şöyle devam etti:

“Bunun dışında başka ürünlere göre kar oranı haddinden fazla elan çok bir işaret. Nisan ayının sonuna akilane yerey ısındığında ekimin yapılması gerekiyor. Elan ahir süreçte ilk teşrin yaptığımızda istihsal yetişmiyor. Kabakta ‘kol atma’ sitemi var, geç ekimde bu süreci tamamlayamıyor. Bu yüzden aymaz ikinci nişane ekimine akıllıca değil.

Kereste için bölgede yetiştirilen kavak ağacının içine ikinci işaret namına 3 yıl süresince teşrinievvel yapılabiliyor. Bu silajlık mısır veya kabak olabiliyor. Tarlada hem kavağımız büyüyor hem birlikte yaptığımız ikinci im yetişiyor. Malumatsız üzere ikinci benzeri işaret adına ilk teşrin kısmı ancak kavaklık tasarruf alanları olabiliyor. Bu şekilde iki taraftan dahi karlı benzeri istihsal sağlayabiliyoruz.”

Özmen, bu yıl rekolte beklentilerine değinerek, “Almanak yağış miktarı bu sene aşkın oldu. Daha beş altı yağmur alsaydık döküm anlamında daha güzel olurdu ama bu, tonaj yerine beniz güldürdü. Birkaç döküm, tonajı yükseltti. Bu sene kabaklar okkalı manada tonaj yaptı. Alışılagelen nadan 8-12 kilogram beyninde değişir. Tıntın şişman olduğunda ise albenisi artıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: