Edirne domestik: Edirne 8. Tezkere Günleri Başladı

Edirne’de 10 çağ sürecek 8. Pusula Günleri, Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı. Etkinliğin değer konuğu âşık, edip Ataol Behramoğlu, Atatürk’ün kitaplara verdiği öneme değinerek “Şişman bire bir çeri, nazik bire bir ululuk adamı, iri tıpkı münevver” dedi.

Covid-19 tedbirleri dolayısıyla 2 sene yapılamayan Edirne 8. Pusula Günleri’nin açılışı evvel yapıldı. Açım töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 10 çağ sürecek Edirne 8. Kitap Günlerinde kestirmece 70 yazar, şanlı yayınevleri kitapseverlerle buluşacak.

“BIRAKILIYOR, INFIRAK EDİLİYOR”

Edirne Şehremini Recep Gürkan açılış konuşmasında, matbu kitabın önemine değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Değişimle beraber bizim menus olduğumuz betik kokusu, kitapların sayfaları, o kitabı okurken geceleri boynunuzun ağrıması, kollarınızın tutulması yavaş yavaş benzeri taraftan unutuluyor, bırakılıyor, tecezzi ediliyor gibi. Amma o kadar beş altı öz var kim, kitabın yerine koyabileceğiniz, kitabın kokusunun yerine koyabileceğiniz. Bu yüzden biz o matbu kitaplardan onları kütüphanelerimizin raflarına dizmekten, çantamızda taşımaktan masamızın üstünde durmasından çokça okuyamasak de haddinden fazla devir bulamasak dahi onun orada durması neymiş yüreğimizde, heyecanımızda, kalbimizde bilcümle tıpkı parça orada.”

“OLAĞANÜSTÜ BİR KAYIRICI”

Behramoğlu ise konuşmasında Atatürk’ün kitaplara verdiği öneme değinerek şunları söyledi:

“Nazik tıpkısı çeri, şişman bire bir celal adamı, iri bir entelektüel çokça az, âdeta. Münevver kimliği üstünde duracak olursak. Anıtkabirde binlerce kitap var. Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüphanesini oluşturan binlerce betik var. 9 bin kabilinden rakamlar aklımda kalık. Altını çizerek okuduğu kitaplar, ciltlendiği ahit sayısız kap ortaya çıkıyor. Alişilmamiş tıpkısı kayirici. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Halas Savaşı’nın Başkomutanı Türkiye Kurtuluş Savaşı’nı kuran doğrusu eşsiz bir âdem.”

Gürkan, konuşmaların peşi sıra Behramoğlu’na Edirne Kari tablosu bağış ederken; katılımcılar, mektup fuar alanını müzakere edip kitaplar aldı.

Share: