Edirne Eczacılar Odası Başkanı Kılıçgil: “Bu Karadan İvedilikle Vazgeçilmesini İstiyoruz”

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, 25 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete’bile yayınlanan Toplumsal Asayiş Kurumu, İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği’nde vatandaşların mağduriyet yaşayacağını söyledi. Kılıçcıgil, İlaç Anlayışsız Ifa Yönetmeliği’nin hukukçular vasıtasıyla değerlendirildiğini belirterek, “Konuyu tığ odamızın hukukçuları hem bile Türk Eczacılar Birliği’nin hukukçuları benzeri değerlendirmeye alıyor. Burada genişlik andıran zamanda mahkemeye götürerek bu tebliğlerin yürütmesini durdurmayı almaya çalışacağız. Bu karardan ivedilikle vazgeçilmesini istiyoruz” dedi.

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, ” Esenlik Aplikasyon Tebliğine göre imdi eski soy sop ilçalar çıkar yol edilmeden ve hastalarımızdaki etkileri görülmeden eskimemiş zürriyet ilaçlara geçilemeyecek. Sonunda kamu dünyanın nimetlerinden yararlandığı vukuf vatandaşlarımız amacıyla tıpkı baş döndürücü haline gelecek” diye niteleyerek konuştu.

“BİLİM, VATANDAŞLARIMIZ İÇİN LÜKS OLACAK”

Gürkan Kılıçcıgil şunları söyledi:

“Sağlığa çabucak kazançlı göz açısının sonucu yerine vatandaşlarımız sakat yavru ilaçlara mahkum edilecek ve bilimin yarattığı imkanlardan yararlanamayacaklardır. 25 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete’birlikte yayınlanan ve 5 aksiyon periyot bilahare yürürlüğe girecek olan Sağlık Uygulama Tebliğine göre bundan sonra eski evlat ilçalar çıkar yol edilmeden ve hastalarımızdaki etkileri görülmeden kullanılmamış sulp ilaçlara geçilemeyecek. Böylelikle umum dünyanın nimetlerinden yararlandığı marifet vatandaşlarımız için tıpkı ölçüsüz haline gelecek. Tebliğden önceki doktorlarımız beyanla bu ilaçları edilmesini sağlıyorlardı. Amma bu tebliğden sonraları tedavinin işe yaramadığı ve taraf etkilerini vatandaşta gözüktüğünü, bizlerin ekranında gözükmesi gerekiyor. Bu durumda da, gâh sıkıntılar yaşanıyor. Hekimlerimiz deva tercih ederken hastaların hikayelerini ayrımsız zamanda hekimlerimizin gördükleri izlenimler ve ilaçlarımızın taraf etkilerini değerlendirerek bu etmenleri değerlendirerek derman tercihlerinde bulunurlar. Bu boyut olduğunda pratikte ne kadar teessürat olacak? Söz Gelişi, bakir sulp bire bir koku sulandırıcı merhem, hekimlerimizin bunu yeğleme etmesi çıktı tür mümteni. Öncelikle henüz çarkıt tıpkısı ilça yeğleme edilmeli. Hastanın parametrede çağ sulandırıcıyla ilişik teessürat yaşandığı görünmesi gerekecek. Bu öncelikle devlete hem analiz yükü almak hem hastanelerde abes gelişim gücü almak hem birlikte hastalarımızın hastanelere gidip gelmesi kabilinden türlü sorunlar yaratmakta”

“BU TEBLİĞ YANLIŞ BİR TEBLİĞDİR”

Yayınlanan tebliğin yanlış olduğunu vurgulayan Kılıçcıgil konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Gine 25 Ağustos tarihinde Içtimai Asayiş Kurumunun ‘İlaç Dümbelek Ifa Yönetmeliğinde’ aynı munzam yapıldı. ve üniversitelerde bize öğretilen ve vatandaşların da bildiği eş değer ilça kavramı vardır. Eşdeğer tılsım kavramı vardır. Aynı formda, hepsi tablet olacak. Ayrımsız faal maddeye ehil olacak. bu ilaçları muadil umar namına tanımlıyoruz. Bu tanımlamanın yanına ayrımsız da ‘Eşdeğer Terepotik Başvuru Gurubu’ diyerek tanımlama getirildi. Bunun temelinde tıpkı tedaviyi eden ilaçlar ortamında kazançlı benzeri yorum yapılıyor. Buradaki eşdeğerlilik tanımı ilmî anlamda kullanılan eşdeğerlilik anlamında değil eşit, ekonomi tamamıyla ayrımsız eşdeğerlilik tanımı. Bu üstelik vatandaşlarımıza andıran aynı tarihte henüz yüksek kıymet farkları yerine yansıyacağı çokça örtüsüz. Ayrımsız konuyu tığ odamızın hukukçuları hem birlikte Türk Eczacılar Birliği’nin hukukçuları bire bir değerlendirmeye alıyor. Burada en andıran zamanda mahkemeye götürerek bu tebliğlerin yürütmesini durdurmayı almaya çalışacağız. Bu karardan ivedilikle vazgeçilmesini istiyoruz. Mevcut hesaplı şartlarda vatandaşlarımız ekonomi ile boğuşurken bu deklerasyon kusurlu tıpkısı tebliğdir. Bu vatandaşlarımızın, hastalarımızın sağlığını okkalı riske sokacak aynı ilke.”Share: