Edirne gündem haberi: Edirne’den bodur güdük

Edirne İl Koordinasyon Kurulu Ilbay H. Kürşat Kırbıyık başkanlığında toplandı.

Kırbıyık, Devecihan Firez Merkezi’ndeki toplantıda, kamu kuruluşlarının 2022 yılı yatırım programlarında amiyane, mutedil ve nazik ölçekli 418 projenin saha aldığını söyledi.

Projelerin mecmu bedelinin 14,7 milyar teklik olduğunu tamlayan Kırbıyık, “Bu projeler için geçmiş yıllarda 3,9 bilyon liralık harcanmış, 2022 yılında birlikte 2,6 bilyon teklik karşılık kullandırılması öngörülmüştür. Üçüncü envestisman dönemi sonuna büyüklüğünde yapılan çalışmalar dahilinde 1,5 bilyon liralık gider yapılarak yüzde 58,76 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.” dedi.

Kırbıyık, izleyici kuruluşlar itibariyle değerlendirildiğinde, 2022 yılının üçüncü döneminde yapılan envestisman harcamalarının 1,4 bilyon lirasını merkezi hile kuruluşlarının yaptığını, merkezi idare kuruluşlarının bu gider miktarı ile sağladıkları nakdi tahakkuk düzeyinin yüzdelik 65,4 olduğunu kaydetti.

Belediyelerde ise 163 milyon liralık tutarında envestisman harcaması yaparak yüzde 31,5’lik bire bir nakdi tahakkuk sağladığını belirten Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Merkezi ve mülki idare kuruluşlarımızca yapılan bu envestisman harcamaları sonucu, 2022 yılı üçüncü dönemi böylecene, amme

kuruluşlarımızın programlarında kayran alan 418 projenin 127 tanesi bitirilmiş 214’ü devam etmekte olup 74’üne ise henüz başlanmamıştır. 3 proje ise arıtma edilmiştir. Edirne merkezde 166, Keşan’birlikte 99, İpsala’da 31, Uzunköprü’de 27, Havsa’dahi 21, Enez’üstelik 19, Meriç’te 8, Lalapaşa’üstelik 7, Süloğlu’nda 6 proje mamul olup 34 proje ise heterojen ilçelerde gerçekleştirilmektedir.”

Projelerin 151’i değişik kamu hizmetleri, 100’ü ekincilik, 86’sı eğitim, 37’si eriştirme-haberleşme, 18’i esenlik, 19’u turizm, 6’sı erke ve 1 projeninde madencilik sektörlerinde uygulamaya konulduğunu ifade fail Kırbıyık, “Ahit sonu itibariyle bildirme çokça gider 618 milyon lira ile eriştirme-haberleşme sektöründe gerçekleşmiş, bunu 530 milyon liralık ile ekincilik, 207 milyon liralık özge kamu hizmetleri, 91 milyon teklik ile eğitim, 60 milyon lira ile esenlik ve 48 milyon teklik ile turizm sektörü izlemiştir.” diye konuştu.

AK Fırka Edirne İl Başkanı İba, esnafı müzakere etti

SELIM Parti Edirne İl Başkanı Sarih İba ve yönetim kurulu üyeleri Saraçlar Caddesi esnafını ziyaret ederek taleplerini dinledi.

AK Öğür Edirne İl Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, İba, esnaf ziyaretlerine devam etti.

Esnafla benzeri araya gelerek hayırlı işlemler dileyen İba, esnafın taleplerini Cumhurbaşkanı ve ilişik Bakanlıklara aktarma etmek üzere notlar aldı.

Saraçlar Caddesi ziyaretlerinin üçüncü etabında esnafla tıpkı araya gelerek ahbapça fail İba, esnafa fert suyu olacak bir nice desteği şimdiye büyüklüğünde olduğu gibi çıktı birlikte hayata geçirmeye devam edeceklerini aktardı.

Durmadan ve yorulmadan geçmiş günkü aşkla çalışmaya bitmeme edeceklerini tamlayan İba, mukaddema olduğu gibi artık dahi milletin ve esnafın beraberinde olmaya devam edeceklerini dile getirdi.”

Süloğlu’nda kulüplere gereç desteği yapıldı

Süloğlu ilçesinde toy spor kulüplerine malzeme desteği yapıldı.

Süloğlu Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Süloğlu’nun yegâne spor kulübü Süloğlu GK Spor’a form, alıştırma eşofmanı, iç donu, eldiven, karşılaşma ve egzersiz topları ile çok sayıda antrenman malzemesi Kulüp Başkanı Semavi Tokmak’a ve yöneticilerine doğrulama edildi.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, spora ve sporcuya destek vermeye bitmeme edeceklerini belirtti.

Hem spor kulübü hem de güreş takımının yanı sıra olmaya çalıştıklarını rapor eden Ormankıran, “Kıytırık ayrımsız ilçe olabiliriz, imkanlarımız kısıtlanmış benzer fakat öyle pir gençlerimiz var ki herhangi bir şeyin bildirme iyisini adalet ediyorlar.” dedi.

Ormankıran, gereç desteği üzere İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’na teşekkürname etti.

Share: