Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Önder Cin: “Süt Olayı Bitti. Benzen Olmayınca Et dahi Mümteni”

Edirne İl Umumi Meclisi üyesi Alemdar Cin, vücut ve süt hayvanı yetiştiriciliğinde yaşanan sorunlara ilgi çekerek, “Familya işletmeleri bitirildi. imdi bile dizge abat olsun. Benzin olayı bitiyor. Bitti zaten. Benzin olmayınca et bile mümteni” dedi.

Edirne İl Genel Meclisi üyesi Önder Cin, ZÜMRÜDÜANKA Selen Ajansı’na bugün yaptığı açıklamada, Ulusal Benzin Konseyi’nin aldığı kusurlu kararlar nedeniyle Türkiye’de benzen ve vücut açığı yaşanacağını söyledi. Türkiye’üstelik benzin üretiminin finiş noktasına geldiğini tamlayan Ardıç Rakısı, şöyle konuştu:

“YARIN ULUSAL SÜT KONSEYİ TOPLANIP BENZEN FİYATLARINI GÜNCELLEYECEKMİŞ”

“Benzin fiyatları, enflasyonun yegâne sebebi adına görülüyor yıllardan beri. Maalesef bu aksiyon anca göründüğü üzere değil. Benzin fiyatları enflasyonun biricik sebebi adına görülmesinden kıran benzen hayvancılığı bitme durumuna geldi. Aldığım duyumlara göre, erte Ulusal Benzin Konseyi toplanıp süt fiyatlarını güncelleyecekmiş. Onların daha çok hiçbir şeyi güncellemesine gerek kalmadı. Aylardan beri mehtaplı inekler, maya düveler, hayvanat kesiliyor.

“YARIN SÜTE 9-10 LİRA DESELER ÜSTELIK BUNUN HİÇBİR ANLAMI YOK”

Erte süte 9-10 lira deseler da bunun tek anlamı yok. Zira bu çiftçinin sütünü 9 lira dediğinizde yemciler yeme remiks yapacak. İlaç, faaliyet, koca çalıştırma maliyetleri artıyor gün günden. Enflasyon var bu ülkede. Bunu görmezden gelmeyelim. artık bu sütte geriye devir namevcut. Bu işi bırakanlar köylü dönmediği gibi bir iki yıl sonradan sütten ortalık vücut açığını, benzen açığını yaşayacak. Bu açıkların kapatılması yıllar algı. Bilahare gideceğiz, benzeri sürü proje kendisine önceleme edeceğiz insanlara; ‘Alın size 10 kesim mehtaplı düve veriyoruz, 5 kesim avanak veriyoruz, besilik veriyoruz’. Ama bunlarla bu iş kaçınan. Defaatle, yıllarca denendi, bu işi eden karı işletmelerine kaynak anlamda destek verilmediği amacıyla.

“KONSEY, TÜRKİYE’ÜSTELIK BENZIN HAYVANCILIĞINI BİTİRDİ”

Bu destekler elden endüstriyel firmalara verildiği amacıyla bu sektörde doğrusu hayvancılık bitiyor. Onlar da bu işi çabucak heveslendirme ve mevhibe için yapıyor, nazik firmalar. Ocak işletmeleri bitirildi. çıktı da hep şen olsun. Süt olayı bitiyor. Bitti filhakika. Süt olmayınca vücut bile olmayacak. Ama ‘konsey’ dedikleri molekül, Türkiye’da benzen hayvancılığını bitirmiştir, besi hayvancılığını bitirmiştir. Onlar üstelik bunu yaşayacaklar amma çokça geç oldu.”

Share: