Edirne kırmızısının elde edildiği bitkinin ekim alanı genişletilecek

Edirne’dahi, Osmanlı döneminde çaşıtlık olaylarına bahis olan ve “efsane kırat” olarak da tanıdık “Edirne kırmızısı”nın (Rouge d’Adrinople) elde edilmesinde makbul gerçeklik boya bitkisi “rubia tinctorum”un ilk teşrin alanının genişletilmesi hedefleniyor.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Karaağaç Mahallesi’ndeki deneyim tarlasında yetiştirilen bitkinin havza çiftçilerince ekilmesi ve kazançlı değere dönüştürülmesi planlanıyor.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, AA muhabirine, bitkinin yetiştirilmesi amacıyla çalışmalara 3 sene evvel başladıklarını ve adamakıllı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Trakya Üniversitesi ile ortaklaşa çalıştıklarını belirten Doç. Dr. Tülek, Edirne kırmızısının kent için cesim tıpkısı ayar olduğunu vurguladı.

Edirne kırmızısının elde edilmesi üzere beğenilen nesep boya bitkisine hususi sektörden rica olduğunu anlatan Tülek, şöyle bitmeme etti:

“Bu bitkinin yaygınlaşması ve kullanıma sunulması için hususi sektörle da çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çünkü özel sektörün bu yönde benzeri talebi var. Alelhusus Edirne kırmızısından uzvi boya elde edilmesi üzere icraat yürütülüyor.

İlerleyen süreçte güzün yapılacak hasatla bitkinin köklerinden kırmızı ulam elde edilmesi için bu kökler işlenecek. Şu anda özellikle dokuma firmalarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Amacımız, firmaların talepleri doğrultusunda çiftçilerin üretime geçmesi.”

Edirne kırmızısı

Dünya tekstil sanayisinde cesim bir yere cemaat olan Edirne kırmızısı, 15. yüzyılda üs boya namına üretildi.

“Tuğla kırmızısının daha parlağı” kendisine nitelenen rengi elde eden ve namına “Edirne kırmızısı” diyen iki boya ustası, boyanın formülünü ayrımsız müddet sonra Fransa’ya götürerek bu rengin Avrupa tekstil sanayisinde yaygınlaşmasını sağladı.

Fransa’da 1740’lı yıllarda üretildikten sonra “Rouge d’Adrinople” (Edirne kırmızısı) adıyla sektörde kayran edinen renk, özellikle dokuma alanında kullanıldı.

Edirne’de tarihi yapıların süslemelerinde ve şehrin geleneksel ahali sanatlarında geçer vasıf, sabık süreçte unutulmaya beniz tuttu.

Share: