Edirne Valisi Kırbıyık Keşan’da öğrencilerle fide dikti

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Trakya Kalkınma Ajansı ve Keşan Belediyesi aksiyon birliğinde kurulan seraları gezdi, öğrencilerle gelişigüzel fide dikti.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, değişik incelemelerde çıkmak amacıyla Keşan’a revan Ilbay Kırbıyık, İzzetiye Mahallesi’nde kurulan seralarda incelemelerde bulundu.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Kırbıyık, Trakya Kalkınma Ajansı ve Keşan Belediyesi ortaklığında benzer ayrımsız projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Tarımsal üretimin çeşitlenmesi anlamında güzel tıpkı proje yapıldığına dikkat calip Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Burada yüzde 50 eş finansmanla alay malay kurumlarımızın kaynaklarını birleştirerek kebir aynı yatırım hayata geçirildi. Malumunuz ilimiz ekincilik şehri. Ama tarımda ürün çeşitliliğinin sağlanması bizim açımızdan çokça büyük. Bugün burada dahi bunun tıpkısı örneğini görüyoruz. Seracılıkla ilişkin yapılacak amal, atılacak adımlar var. Seraların bir kısmında vatandaşlarımız vasıtasıyla ekim faaliyetlerine başlanmış. Ayrımsız kısmında üstelik bu sene ilk kez öğrenci aldığımız ekincilik bölümü öğrencileri burada çalışmalarına devam ediyor. Bu bizi çok mutlu etti.

Belirli bölümlerinde belediyemiz otopark ve bahçeleri kısmıyla birlikte çalışmalarını yapacaklar. Zımnında bura muhteşem tıpkısı üretim merkezi olacak. Tıpkısı zamanda bir fiyaka menent olacak, avangart olacak. Benzer şekilde üretim fora etmek isteyen çiftçilerimizin de gelip müzakere edebileceği, seracılıkla zahir artağan tıpkısı şekilde tarım yapılabileceğini görebilecekleri çokça heybetli benzeri saha olacak. Emeği güzeşte herkesi kutlama ediyorum.”

Seraları gezen ve yapılan çalışmalarla ilişik bilgi kayran Kırbıyık, Keşan Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi ekincilik bölümü öğrencileriyle gelişigüzel seralara fide dikimi gerçekleştirdi.

Ziyaret programına TBMM Karı Eş Vesile Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve YANLIŞSIZ Tümen Edirne Saylav Dr. Fatma Aksal, Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu, hava müdürleri ve siyasal parti ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileri katıldı.

Share: