Edirne’de evleri akarsu basan vatandaşlar belediyeye başkaldırma etti

Edirne’de evleri su basan vatandaşlar belediyeye ayaklanma etti

EDİRNE – Edirne’üstelik vehleten başlayan sağanak yağmur dolayısıyla evleri sular altında artan vatandaşlar, yıllardır çözülemeyen alt yapı ve siftinlik nöbet sorunundan ekolojik ortam CHP’li belediyeye reaksiyon gösterdi.

Edirne’bile Hava Bilgisi Genel Müdürlüğünün uyarılarının arkası sıra birdenbire bastıran yara sağanak yağmur akarsu baskınlarına sebep oldu. Dağ yağış dolayısıyla Edirne Dilaverbey Mahallesi’nde evleri akarsu bastı. Yıllardır çözülemeyen ast bina sorunu yüzünden evleri su basan vatandaşları Şehremini Recep Gürkan’a aksülamel göterdi. Ayrıksı yandan ise boğanak yağış cihetiyle cadde ve sokakların kâh bölgeleri adeta göle döndü. Bazen sürücüler göle dönen yollarda ilerlemekte edisyon anlar yaşadı.

“Seçkin zaman bu sorunu yaşıyoruz”

Çığlık yağmur nedeniyle evlerinden çakamadıklarını ifade fail Nuray Kuş, zir katlarının suyla dolduğunu belirterek, “Değme yağmur yağışın bu sorunu yaşıyoruz. Şuanda hariç da çıkamıyoruz, eşim üstelik içeriye gelemiyor. 10 günde benzeri bu sorunu yaşıyoruz. Şuan kapıyı açsak kalp suyla dolar” dedi.

“Öz imkanlarımızla suları boşaltıyoruz”

Temas yağmur yağdığında sular altında kaldığını belirten Soner Kuş, eşinin evden çıkamadığını ve kendisinin birlikte eve giremediğini tabir ederek, “Haddinden Fazla baran yağdığında şehrin altyapısı kaldırmıyor. Burada şebeke gideri bile namevcut belli. Ufak tıpkı rögar kapağımız var, o birlikte yurt kalıyor. Rögar kapakları bütünü tıkalı öz imkanlarımızla açtık” şeklinde konuştu.

“Nedir bu çektiğimiz sıkıntı”

Evi su basan vatandaşlardan Müzzeka Öncü, yağan seçkin yağmurda evlerinin su bastığını vurgulayarak, “Mazgallar var amma temizleyen yok. Eğer biz sililik görevlisiysek temizleyelim. Burada birçok kat sular altında kaldık. Efsus hata değil mi, ne olacak bu insanların zayi? Burada mazgalların açılması ve saffet yapılması gerekiyor. Belediyede bizimle ilgilenen bulunmayan. Bu mazgallar temizlense şuan bu durumda olmazdık. Biz Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan mazgalları yağmur öncesinden temizletmesini istiyoruz. Gelişigüzel yağmurdan sonra bunun çilesini zararını biz mi çekeceğiz. Yapamıyorsa bırakıp gitsin bu işi” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Merhal Lapa de Edirne Şehremini Recep Gürkan’ın şuan bu bölgeye gelip çektikleri çileyi görmesini istedi.

Öte yandan vatandaşlar rögar kapaklarını beğenmek amacıyla belen hizasına kadar ıslanarak ince mücadeleler verdi.Share: