EDİRNE’DE GEÇICI ÖNCELİĞİ İÇİN BULAŞICI GEÇİDİ ÇİZGİSİ KIRMIZIYA BOYANDI

EDİRNE’nin Keşan ilçesinde, İçişleri Bakanlığının başlattığı, 81 ilde senkronik yerine planlı ‘Elimizde bayraklarla eğreti geçitlerinde buluşuyoruz’ projesi çerçevesinde ‘Yayalara öncelik duruşu, hayata utanmak duruşu’ etkinliğinde geçici geçidi çizgisi kırmızıya boyandı.

Anafartalar İlkokulu önündeki Anafartalar Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, İpsala Kaymakamı ve Keşan Ilçebay Vekili Ömer Sevgili, TBMM Eş Erkek Punt Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve SELIM Tümen Edirne Mebus Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Edirne İl Milli Terbiye Müdürü Dr. Alemdar Arpacı, daire amirleri ve öğrenciler katıldı. Tören Düzeni, ellerinde Türk bayrakları ve dövizler taşıyan Anafartalar İlkokulu öğrencileriyle polis ve bitirmiş eşliğinde sâri geçidini kullanarak yolun karşısına geçti. Aktiflik çerçevesinde eğreti önceliğine özen vira etmek amacıyla eğreti geçidi çizgisi kırmızıya boyandı. Ilbay Kırbıyık, henüz sonraları öğrencilerle gelişigüzel sürücülere bilgilendirici broşür dağıttı.

‘YAYALARA ÖNCELİK VERİLMESİ ÜZERINE İYİ BİR FARKINDALIK VAR’

Ilbay Kırbıyık, bugün ‘Elimizde bayraklarla eğreti geçitlerinde buluşuyoruz’ projesi çerçevesinde bilcümle Türkiye’üstelik eş anlı ‘Yayalara evleviyet duruşu, hayata tırsmak duruşu’ etkinliğinin yapıldığını belirterek, ‘İçişleri Bakanlığı koordinesinde yapılan bu uygulamanın esas amacı sâri öncelikli trafik politikamızın tekrar kamuoyu aracılığıyla farkındalığının oluşturulması. TBMM’da 2018 yılında yapılan yasa değişikliği ile alay malay ülkemizde haddinden fazla kocaman benzeri sıra değişikliği oldu. Palyatif rüçhan gidiş geliş anlayışına geçtik. Bu kanun değişikliği ve yapılan çalışmalar, muvaffakiyetli kampanyalar ve çalışmalar sonucunda Türkiye’bile yolcu ölümlerinde çokça güç bir eksilme görüldü. İlimizde de benim gördüğüm kadarıyla esasen ferah bire bir duyarlılık var. Vatandaşlarımıza bu anlamda teşekkür ediyoruz. Bulaşıcı geçitlerinde, yayalara evleviyet verilmesi üzerine gani bire bir farkındalık var. Hem yer merkezimizde, hem da eksiksiz ilçelerimizde bu farkındalığın seçme geçen dönem arttırılması, bunun tıpkı meleke haline getirilmesi, aynı rütun uygulama haline getirilmesi amacıyla çalışıyoruz. Burada muvakkat geçidinde tıpkısı boyama faaliyeti gerçekleştirdik. Mottomuz ‘hayata ürkmek duruşu’. Bununla şurası göstermek istiyoruz, gelgeç önceliğine mümkün olduğunca öncelik vermemiz gerektiğini, yayaların intikal önceliğine, açkı sürücülerinin istinkâf etmek göstermeleri gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Bu amaçla bu etkinliği gerçekleştirdik. Katılan herkese çok teşekkür ediyoruz’ dedi.Share: