Edirne’de “lavanta tarlaları” artıyor

Edirne Ekincilik Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Edirne’dahi lavanta tarlalarının tahminî 700 dönüme ulaştığını belirtti.

Arabacı, kentteki ayrımsız tesiste düzenlediği matbuat toplantısında, Edirne’birlikte lavanta ekiminin 7 yıl önceki Trakya Tarımsal Araştırı Enstitüsünün araştırı arazisinde başladığını söyledi.

Edirne ve köylerinde 1-2 dönümle başlanan lavanta üretiminde zaman 700 dönüme yaklaşıldığını dile getiren Arabacı, “Buğday ve gün çiçeği bizim ana ürünümüz ama lavantayı verimi düşük arazilerde mütenavip kitap namına düşünüyoruz. Üreticimizin önünü boşaltmak üzere fide temininden tutun, hasat ve distilasyon aşamalarında destek vereceğiz. Ekilişimiz gün günden artıyor.” dedi.

Valilik, Edirne Tarım Odası ve Edirne Tecim Borsası işbirliğinde distilasyon (damıtma) tesisi kurulacağını tamlayan Arabacı, şunları kaydetti:

“Distilasyon ünitesi, gelecek sene lavanta hasat döneminde bakım vermeye başlayacak. Odaya satın aldığımız arazinin üstünde bu tesisi kuracağız. Üreticilerimize hem hasatta hem bile lavantanın yağının elde edilmesinde apotr olacağız. Ayrımsız zamanda pazarda üreticilerimize satış yapabilecekleri yassı yaratmaya çalışıyoruz.

Bazı seneler kuraklıklar yaşanabiliyor, elbette buğdaydan evet bile ayçiçeğinden vazgeçelim demiyorum bunlar önemli ürünlerimiz. Cılız, verim alamadığımız arazilerde bu biçim hoş kokulu lavanta kadar bitkileri üreticilerimiz ekmeyi sürdürecek. Tığ üstelik üreticilerimize ekiminden hasadına, yağının çıkarılmasından satışına büyüklüğünde bakım verecek benzeri sistem kurmaya çalışıyoruz.”

Arabacı, akıbet yıllarda lavanta tarlalarının, delici güzelliğiyle da evcil ve yabancı turistleri bölgeye çektiğini tabir etti.

Share: