Edirne’de Putin etkisi! Alışverişe gelen Bulgarlar, battaniye ve yorgana atak etti

Rusya- Ukrayna savaşı zımnında doğal gaz sıkıntısı aktif Avrupa ülkeleri beyninde mevcut Bulgaristan vatandaşları, yakın kış mevsimi öncesi bot, mont, kazak kadar ihtiyaçlarının yanında battaniye, bedel üzere aile eşyalarını birlikte Edirne’den almaya başladı.

KIŞLIK ALIŞVERİŞ YAPTILAR

Bir Numara Garaz Mahallesi’nde kurulan pazara akış fail Bulgar vatandaşlar, ana azık maddeleri arasında saha düzlük peynir, zeytin, kaşar peyniri, tereyağı kabilinden ürünlerden kabul etmek için peynir satıcılarının uğrunda uzun kuyruklar oluşturdu. Mavera yandan ise andıran şita mevsimi öncesi havaların soğumaya başlaması zımnında kışlık telaşına başlayan Bulgar vatandaşlar, pazarın altını konusunda getirdi.

“BALYA VE BATTANİYE ALIYORLAR”

Serencam zamanlarda Bulgaristan’dan gelen müşteriler sebebiyle enerjik eyyam yaşadıklarını belirten veriş esnafından Türker Tulga, “Bulgaristan’bile yaşanacak doğalgaz krizi dolayısıyla tay, battaniye ve kışlık nevresim satışlarında sunturlu işlemler yaptık. Doğalgazda bire bir yüklülük yaşarsak diye şimdiden tedarik yapıyorlar. İnşallah bu şekilde devam ayar. Yetmezse satmak üzere tekrardan battaniye ve bedel alabilirim” dedi.

“EDİRNE’Yİ ÇOK SEVİYORUZ”

Asıl gıda ihtiyaçlarını karşılayan Bulgar vatandaşlar, bahçelerine paketlemek için çeşitli direk ve çiçekleri bile Edirne’deki çiçekçilerden alıyor. Bulgaristan’dan gelen Yüksel Lahut, “Edirne’den deterjan alıyoruz, semere alıyoruz. Pazara ve bahçemiz için fide almaya geldik. Zeytin, armut fidesi ve çiçek aldık. Rastgele geldiğimizde ayrımsız şeyler alıyoruz. Marketten ahzüita yapıyoruz. Edirne’yi çok seviyoruz” diyerek konuştu.

“BULGARİSTAN’DA FİYATLAR 2 IKMAL HENÜZ ÇOK”

Bulgaristan’dan mevrut ve tercümanlık fail Sami Ahmet, “Edirne çokça bozuk para ve sakin. Bulgaristan’de fiyatlar 2 mezuniyet daha fazla. Mallar çok adamakıllı; döşek, yorgan, yastık ve yatak kılıfı, eşofman, herhangi bir şey berbat. Seviyoruz burayı. Yiyecek, içme, çul temas şeyi buradan alıyoruz. Yeryüzü iyice yerimiz Edirne’dir” şeklinde konuştu.

“BURADAN ALIP BULGARİSTAN’DA SATIYORLAR”

Bulgarlar okkalı olduğu için Edirne pazarlarına erkenden gelip tezgah açtıklarını söyleyen veriş esnafından Onur Pektaş, “Bulgarların alışverişleri nedeniyle işlerimiz deli dolu geçiyor. Alelumum peynir, sadeyağ, kaşar, tatlı, giysi alışverişini haddinden fazla fazla yapıyorlar. Evvel tadına bakıp sonradan alıyorlar. Tenekeyle düzlük oluyor, toptan kayran oluyor. Evinin ihtiyacı büyüklüğünde alanın beraberinde, Bulgaristan’bile kıymak amacıyla düzlük de var. Bulgarlar geldiği ant dizge hisse senedi yapabiliyor ve işler güzelce gidiyor” ifadelerini kullandı.

Share: