Edirne’de Selimiye’nin silüetini bozacak yapılara ümran izni verilmiyor

Edirne Şehremini Recep Gürkan, Selimiye Camisi’nin silüetini bozacak tek yapıya ümran izni verilmediğini söyledi.

Gürkan, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlediği matbuat toplantısında, Selimiye’nin kentin sunma heybetli simgesi olduğunu belirtti.

Göreve geldikleri günden bu yana Selimiye’nin görselliğinin korunması için icraat yapıldığını anlatan Gürkan, site genelindeki binalar için bölgelere göre faikiyet sınırı belirlendiğini dile getirdi.

Gürkan, sonuç 8 yılda Selimiye’nin silüetini bozacak tek yapıya izin verilmediğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“2014’te aldığımız kararda ‘Yükseklik sınırı sıfır bölgelerde önceki alt tabaka proje olarak bayındırlık komisyonuna sunulacak, komisyonun uygun görmesi hallinde uygulama projesi yapılacak.’ şeklindeydi. ‘Buradaki garaz Selimiye’nin ve şehrin tarihi silüetini korumak.’ dedik, bunu kararlılıkla uyguladık. Antlaşma içerisinde faikiyet sınırı olmayan planları nakız ettik, bütün şehre faikiyet sınırı belirledik. Selimiye’nin silüetine makul tıpkısı şekilde belirlendi. 2015’ten beri yapılan hep binalar Selimiye’nin ve şehrin silüetini etkilemeyecek yüksekliğe eş. Geçmişten gelenlere şu an amacıyla yapabileceğimiz ayrımsız öz yok. Selimiye’nin görüldüğü akslar var. Bu akslarda bizim dönemimizde Selimiye’yi etkileyecek tek dahi destur bulamazsınız.”

Recep Gürkan, kentteki altyapı çalışmalarının birlikte sürdüğünü kaydetti.

Share: