Edirne’deki Makedon Kulesi’nin dinamitle yıkılan bölümleri restorasyonda tamamlanacak

Edirne’de Roma dönemi yapısı Makedonyalı Kulesi’nin restorasyonu bitmeme ediyor.

Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine tanıklık fail kulenin restorasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Edirne Bozuk Saat Kulesi Restorasyonu” projesi kapsamında yapılıyor.

Makedonyalı Saat Kulesi adına bile aşina Edirne Eski Saat Kulesi’nin yenileme ve sağlamlaştırma çalışmaları sonrası ziyarete açılarak tıpkısı Galata Kulesi’nde olduğu kabilinden Edirne şehrinin ziyaretçiler marifetiyle izlenmesinin sağlanması amaçlanıyor.

Kuleye huruç amacıyla mutedil merkezinde panoramik asansör yapılması düşünülüyor.

Sabık sene başlanan çalışmaların gelecek sene başında tamamlanması civar görülüyor. Restorasyon kapsamında kule tamamlanırken etrafına bile arkeopark spesifik gezinti alanları oluşturulacak.

“Makedonyalı Kulesi’nde çok çetin zenginlikler var”

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, AA muhabirine, Edirne’nin zaman boyunca türlü kültürlere başkentlik ya birlikte ocak sahipliği yapmış haddinden fazla kocaman bir şehir olduğunu söyledi.

Kırbıyık, Trak medeniyetinden Roma’ya, Bizans ve Osmanlı’ya ocak sahipliği fail Edirne’nin belirgin çekicilik müzesi hüviyetindeki ender kentlerden birisi olduğunun altını çizdi.

Makedonyalı Kulesi’nin Edirne’ye eski majör bir nişane olduğuna işaret fail Kırbıyık, şöyle konuştu:

“Güzeşte yıl itibarıyla yenileme ihalesi gerçekleştirildi. Aralık 2021’de sözleşmesi ve saha teslimi yapıldı. Şu anda çalışmalar bitmeme ediyor. Orada ihtimal iki etaplı bir mesai olacak. Çünkü alanı Edirne halkoyu da bir kule kendisine biliyor, amma arkasında çokça elan ağır zenginlikler var. Sur duvarları, görüntü yapısı, şapeli ve seramik fırınlarıyla alay malay aynı kazı bilimsel alandan bahsediyoruz. Bu alanın tamamının sergilenebilir ayla getirilmesi amacıyla icraat bitmeme ediyor.”

Makedon Kulesi

Roma hükümdarı Hadrianus yoluyla yaptırılan ve bozuk Edirne’yi çevreleyen surlar üstünde mevcut kulelerden bugüne ulaşabilen monoton olan Makedon Kulesi, Edirne valilerinden Hacı İzzet Paşa’nın, konusunda yaptırdığı ahşap katlar ve koydurduğu saatler sonrasında (1867) “saat kulesi” yerine anılmaya başlandı.

1953’teki depremde nazik hasar gören kulenin konusunda yaptırılan katlar ve saat bölümü, site estetiğini bozduğu gerekçesiyle düzenlenen anlatım sonucu dinamitlenerek yıktırıldı.Share: