Edirneli Bal Üreticisi: “Balımıza Ayak Tabanı Denk İstiyoruz”

Edirne’üstelik arıcı Yasin Öztoprak, devletin bal satışında ayak tabanı eşit uygulaması yapması gerektiğini söyledi. Öztoprak, “Desteği mahdut buluyoruz. Balımıza aya denk istiyoruz. Pekâlâ kim buğdaya aya denk veriliyorsa, çaya şüphesiz kim aya denk veriliyorsa arıcının balını dahi taban karşılık verilmesini istiyoruz” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, zaman Edirne’nin İpsala ilçesi Kocahır Köyü’ndeki, halis üreticisi Yasin Öztoprak’ı müzakere etti. Gaytancıoğlu, “Türkiye bal üretimden acun 9’uncusu. Saf varlığı bakımında 4’üncü ama adam başına bal tüketimi var mı’ derseniz, bulunmayan” ifadelerini kullandı.

“ARACILAR ARICILARI KULLANIYOR”

Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Güzeşte yıl tıpkı kilosunu 30 liradan sattı. Gerçi tığ marketten 100 liradan alıyoruz kilosunu ama sorun bu değil. Kapçık başına bindi 20 liraydı, 30 liraya daha çok. Yasin arkadaşımızda, İpsala’nın Kocahırdır köyünde yaşıyor. Desteği kabul etmek üzere İpsala’daki Kültür Bankası’na gidiyor. 30 teklik veriyor. O antlaşma hiçbir işe yaramıyor bu destek. Türkiye bal üretimden dünya 9’uncusu. Salt varlığı bakımında 4’üncü ama adam başı bal tüketimi var mı’ derseniz, bulunmayan. Niye, aracılar arıcıları kullanıyor amma sen birlikte arıcısın, bunu üretmen lazım. Böyle tıpkısı karşılık politikası güdülmeli. Maliyetler üstelik erdemli”

“MALİYETLER FAZILETKÂR”

Müstahsil Öztoprak ise şunları söyledi:

“Bu desteği mahdut buluyoruz. Balımıza ayak tabanı kıymet istiyoruz. Kuşkusuz kim buğdaya ayak tabanı bedel veriliyorsa, çaya lacerem ki ayak tabanı karşılık veriliyorsa arıcının balını üstelik ayak tabanı denk verilmesini istiyoruz çünkü biz himayesiz kalıyoruz tüccara cebin. Hangi eşit veriliyorsa biz zorunda kalıyoruz. Bin lira diyor koca veya bekliyorsun vermiyorsun sonradan sıkışıyorsun. 2 ay sonra bin 50 teklik diyor. 27 kilogramlık teneke. Tenekenin boşunu güzeşte sene 6 liraya alıyorduk demincek 50-60 liraya çıkıntı, boş teneke. Tığ bu 27 kilogram kemiksiz olan balı, dolgun olarak 1050-1100 liraya satıyoruz. 30 teklik kadar geliyor. Bu kalıp el oluyor. Destekten feyiz fehamet marifetiyle aya karşılık verilmesini dilek ediyoruz. Maliyetler faziletkâr. Bu kovanın yenisini açmak, sordum. 700 teklik. Şimdi ihtimal 700 liraya yapmazlar belki.”

Share: