Edirneli Besici: 7 Teklik 50 Kuruşa Benzin Kıymak, Hikmet Kurallarına Çap

Edirne’bile besicilik fail Beynur Çavdar, iktisadi akse dolayısıyla yaşadıkları sorunları CHP Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu’na anlatırken “10 lira 50 kuruşa para edip 7 liralık 50 kuruşa benzen kıymak, fizik kurallarına aykırı. ‘Süte zam yaptık’ diyorlar. 7 lira 50 kuruştu benzin, yeniden çıkıp açıklıyorlar; 7 lira 50 kuruş. Bizimle numara mazbut kabilinden. Senaryo var işin zarfında” dedi.

Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Beyendik beldesinde besicilerle benzeri araya geldi. Üreticilerin sorunlarını dinleyen Gaytancıoğlu, “Süt inekleri, illet kesiliyor? Ahıra girdiğinizde; besici, üreticilerle konuştuğunuzda anlıyorsunuz. Maliyetler haddinden fazla yüksek. Bildirme koca maliyet kalemi yemleme. Maliyet 10 lira 20 kuruş, benzin 7 teklik 50 kuruş. Hangi olur bu aksiyon” diyerek konuştu.

“SUNU SAKIM YEMDEN KULLANIYORUZ”

Edirneli besici Beynur Çavdar, benzen hayvancılığında girdi maliyetinin çokça faziletkâr olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yeryüzü çarkit yemden kullanıyoruz. Çuvalı 360 lira, 50 kiloluk yem. Kilosu geliyor 7 liralık 20 kuruşa. 50 teklik saman balyası. Onun bile kilosu 2 liraya geliyor. Arz az 1 liralıkta rüşvet yiyorlar. Maliyetlerden hava silaj ekemedik ve alamadık. İşçilik ve elektriği işin içine katmıyoruz. 15 parça hayvanım vardı benim ayrımsız buçuk sene öncesine büyüklüğünde, ama şu anda yemleri ödeyemediğimizden kontekst kestire kestire 5 kesim mankafa kaldı. Bu da kalmayacak herhalde bu gidişte, zira temas kamer sarih veriyoruz. Sürdürebilirliği olmuyor bu işin. 10 liralık 50 kuruşa mülk edip 7 lira 50 kuruşa benzin kıymak, fizik kurallarına hilaf. ‘Süte zam yaptık’ diyorlar. 7 teklik 50 kuruştu benzin, gine çıkıp açıklıyorlar; 7 liralık 50 kuruş. Bizimle dümen beğenilir kadar. Senaryo var işin süresince. Ben, sizin aracılığınızla Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na aramak istiyorum. ‘Ben halkıma fasit benzen ve ten yedireceğim’ demişti. Doğrudur, yedirsin. Ama ego kendim Yunanistan’a mı bağlıyım? Ego dahi istihsal yapıyorum. Ben, bu sütü ve eti üretiyorum. 7 lira 50 kuruşa benzen satarak, 10 teklik 50 kuruşa servet ettiğim şeyi, lacerem ayakta kalabilirim? Ego birlikte bunu soruyorum onlara. Çokça tehlikeli aynı fenomen. Çabucak bire bir çözüm bulunması gerekiyor. Bu girdilerle, bu benzen fiyatıyla bunun altından kalkamayız.”

“KALA KALA 15 HAYVANIMIZ KALDI”

Besici Sedat Bilici da dayanacak güçlerinin kalmadığını belirterek, 30 kuruş destek artırımının beş altı olduğunu rapor etti. Benzin prim desteğinin 6 kamer sonradan ödendiğini kaydeden Bilici, “Sonumuz iflas, git gide batıyoruz” dedi.

Besici Nebi Etçi ise kazanmadıkları amacıyla hayvanlarını satmak zorunda kaldıklarını dile getirerek, “Sonumuz kırıcı. Güzeşte yıl hayvan çoktu, kala kala 15 hayvanımız kaldı. 45 taneye büyüklüğünde efsanevi bakıyorduk bu hükümet gelmezden geçmiş. Demincek 15 taneye düştük” diyerek konuştu.

Görüntü Dökümü

CHP Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu,

Kocabaş hayvan yetiştiricisi Beynur Çavdar,

Büyükbaş efsanevi yetiricisi Sedat Alim,

Kocabaş hayvan yetiricisi Nebi Etçi,Share: