Ekonomiye ayar katanlar ödüllerini aldı

Bursa Ticaret ve Endüstri Odası (BTSO) marifetiyle planlı 48. Ekonomiye Ayar Katanlar bergüzar töreni Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende, dış satım, kesim liderleri, sağlık vergisi ve kurumlar vergisi kategorilerinde 39 ödül sahiplerini buldu. Bursa Tecim ve Endüstri Odası’nın 134 yıllık esaslı geçmişiyle şehrin hafızası konumunda olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk sanayisinin lokomotif şehri Bursa’nın marka değerini artıracak, hesaplı potansiyelini harekete geçirecek seçme soy projeyi destekledik. Bursa’ya ve Bursalı kardeşlerimize bakım etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

BTSO vasıtasıyla geleneksel kendisine düzenlenen Ekonomiye Ayar Katanlar Armağan Töreni Merinos Koyunu Atatürk Hars Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Bu yıl 48’incisi birleştirme edilen Ekonomiye Derece Katanlar ödül töreninde dış satım, göz liderleri, dirimsel vergisi ve kurumlar vergisi kategorilerinde Bursa ve Türkiye ekonomisine ayar katan isim ve firmalar ödüllerini Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Programa, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Hak Bakanı Bekir Bozdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanı Bahir Yanık, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çalım, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kent protokolü ve BTSO umumi heyet, meclis ve komisyon üyeleri ile gelişim dünyası temsilcileri katıldı.

30 milyarlık özel sektör yatırımı

Cumhur Reisi Erdoğan, hisse senedi dünyasının temsilcileriyle birlikte olmaktan iri tıpkı sevinme duyduğunu belirterek, program vesilesiyle tıpkısı araya gelinmesini sağlayıcı BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve idare kuruluna teşekkür etti. 4 ayrımlı kategoride ödüllerini sunma ettikleri şirketlerin temas birini kutlayarak, ülkeye, millete ve ekonomiye yaptıkları katkılar üzere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi açılışlarını yaptıkları, güncel rakamla toplanmış 12 bilyon teklik amme ile 30 bilyon lira özel sektör yatırımlarının şehre doğru olmasını diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserleri şehre kazandıran bakanlıkları, hususi sektörü, belediyeleri ve kül kurumları kutlama etti.

“Türk sanayisinin lokomotif kenti Bursa”

Serencam adına Türkiye’nin otomobili TOGG’un istihsal tesisini Bursa’nın ve Türkiye’nin hizmetine sunduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk sanayisinin lokomotif şehri Bursa’nın marka değerini artıracak, soylu erki potansiyelini harekete geçirecek gelişigüzel tür projeyi destekledik. Rabbim afiyet ve dirlik, milletimiz da bitirme verdikçe Bursa’ya ve Bursalı kardeşlerimize bakım etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

“Bursa’nın marka değerini artıracak değme cins projeyi destekledik”

Bursa’nın kadim tarihiyle, kültürüyle, göz kamaştıran mimari eserleriyle, bağımlı güzellikleriyle Türkiye’nin simge şehirlerinin başında geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’ya bakım etmeyi, millete gönül borcu borcunu ödemenin yanı sıra ecdadın emanetine erbap çıkma misyonunun üstelik tıpkı gereği kendisine gördüklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’ya üstelik sık sık geldiklerini, vatandaşlarla hasbihal ettiklerini, hisse senedi dünyası ve sivil toplum kuruluşlarıyla benzeri araya gelerek taleplerini dinlediklerini, varsa sıkıntılarını çözüme kavuşturduklarını anlattı. Projeleri yerinde izlem ederek, acilen neticelendirilmelerini sağladıklarını kaydeden Cumhur Reisi Erdoğan, “Gençlerimiz, kadınlarımız, çiftçilerimiz, işçilerimiz ve toplumumuzun diğer kesimleriyle yaptığımız buluşmalarla milletimizle olan ikbal bağımızı henüz da güçlendiriyoruz. Bu amaçla elden son ayrımsız sene içerisinde Bursa’yı 3 kat musahabe ettik. Bursa’ya seçme gelişimizde şehrimiz ve ülkemiz amacıyla tarihi önemde birçok yatırımı hizmete açtık” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye tarihi aynı asra hapsedilemeyecek kadar güzel maziye sahiptir”

Cumhur Reisi Erdoğan, bu sene Cumhuriyet’in 100’üncü yapılış sene dönümünü alacak edeceklerini rapor ederek, “Ne kuruma bakarsak bakalım eş benzeri durumla karşılaşıyoruz. Ancak ‘Kökü mazide olan ati’ ifadesinin ete kemiğe büründüğü yer tek lacerem Bursa’mızdır. Bursa Tecim ve Uran Odamız de 134 almanak doğru geçmişiyle şehrin hafızası konumunda. Oda’mız 1,5 asra benzeyen bu tarihi süreç içerisinde milletin yaşadığı bütün sıkıntılara, zorluklara, hesaplı ve siyasi çalkantılara bizzat şahitlik etti. Bursa hareket dünyası namına, size ve milletimize okkalı bedeller ödeten tamam bu krizlerle beraber akıbet 20 yılda yakalanan ekonomik ivmeyi ve topyekün kalkınma hamlesini de bizzat gördünüz, yaşadınız. Hayat Dolu ayrımsız politik kaime yönetiminde, Türkiye’nin nelere boy bos olduğunu, Türk ekonomisinin neleri başarabileceğini yakından deneme ettiniz. Bu tecrübelerin ışığında imdi şu gerçeği hepimiz idrak edebiliyoruz; siyasal istikrarın tesisi, soylu erki büyüme açısından vazgeçilmezdir. Belirsizliğin hakim olduğu aynı iklimde ne iktisat hangi birlikte demokratlık gelişir” ifadelerini kullandı.

“Başarı hikayeleri yazdık”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, göreve geldikleri 2013 yılından bu yana ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ vizyonuyla kentin ve ülkenin elan canlı yarınlara ulaşması amacıyla yegâne üzeri kendisine sükse hikayeleri yazdıklarını söyledi. Türkiye’nin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde pandeminin ve arsıulusal krizlerin olumsuz etkilerini sunma bunaltıcı şekilde hissedildiği 2021 yılında, acun ortalamasından az daha iki kat fazla büyümeyi başardığını kaydeden Burkay, “2022 yılında yüzdelik 6,2 üzere efdal aynı performansı yakaladık. İhracatta 254 bilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştık. Küresel ticaretten aldığımız pay ilk kez yüzde 1’in üzerine artık. Gerek hareket dünyamıza sunmuş olduğunuz destekler, gerekse de diş politikada attığınız önemli adımlar, ülkemize şişman kazanımlar sağladı. Zaman potansiyelinin farkına vasıl, daha birlikte önemlisi bu bilinçle değme alanda büyük saldırış içinde olan iddialı tıpkısı Türkiye var. Ülkemizin beherglas ferdi amacıyla balaban üstünlük olan bu erdemli özgüven, krizlerle boğuşan değil, krizleri müdür ve fırsatlara yönelen bire bir yaklaşımı dahi yanında getirmiştir. Devletimizin gelişim dünyamız ile iş birliği içerisinde sürdürdüğü tutum politikaları ve girişimcilerimizin gayreti ile faziletli enflasyonun kırıldığı ve akan açığın sav olmaktan çıktığı tıpkı Türkiye, hepimizin kuma idealidir” dedi.

“Bursa’yı yıpranmamış soy sop endüstri alanlarıyla geliştirebiliriz”

Başkan Burkay, Türkiye’nin ve Bursa’nın ideallerine akla yatkın ilerlerken konjonktürel sebeplerden kaynaklanan atiklik kaybı dönemlerine rağmen bu toprakların geleceğine olan inancın asla sarsılmayacağını kaydetti. “Yenilikçi üretim, kalifiye istihdam ve mülhak zer dış satım seçme ant asıl önceliğimiz olmaya devam edecektir.” diyen Başkan Burkay, “Bursa’nın tarihi ve kültürel mirası ile saf zenginliklerini değere dönüştürmeye bitmeme edecek ve geleceğe taşıyacak olan evcil kabiliyetlerimizdir. Bursa’mız, endüstri üretiminde itidalli yüksek ve doğacak uygulayım bilimi payını yüzde 56’ya yükseltmiş, ihracatının kilo değerini 4,5 dolara çıkarmayı nail bir kenttir. Ancak son 4 yıldır 16 bilyon dolar düzeyindeki dış satım rakamına takılı kalarak, ölçülü dış satım sendromuna yakalanan Bursa’yı mekansal planlamaya dair, TEKNOSAB ve KOBİ OSB kabil yeni çocuk endüstri sahalarıyla geliştirebiliriz” ifadelerini kullandı.

“TEKNOSAB’daki yenilenebilir enerji kaynakları Bursa’ya kısık katacak”

Başbuğ Burkay, 25 bilyon dolarlık yatırım planı doğrultusunda ülkeye kazandırılan TEKNOSAB’ın efdal uygulayım bilimi odaklı üretimi, hayatiyetli altyapısı, muvasala bağlantıları ve yenilenebilir erke kayrakları ile Türkiye’hangi öncü ve bakir iktisat modelinin anahtarı olan dev ayrımsız proje olduğunu söyledi. Türkiye’bile bir ilke imza atarak 4 yıl kadar güdük sürede yapı madun yapısının tamamlandığı bölgede açılışı gerçekleşen 6 fabrikanın üretime başladığını ifade eden Burkay, “Yenilenebilir enerji kaynaklarından en son düzeyde faydalanacağımız TEKNOSAB’de fabrikalarımızın çatılarındaki gündüz panelleri ile neşelilik enerjisi bile üretiyoruz. Yekpare organize uran bölgelerimizin ortağı olduğu erke şirketimize YEKA arazilerinin tahsis edilmesi durumunda Bursa sanayisinin gerekseme duyduğu enerjinin koca benzeri kısmını yenilenebilir kaynaklardan karşılayabilecek yatırım gücüne bile sahibiz” açıklamalarında bulundu.

“Yıpranmamış yatırım alanlarıyla daha rekabetçi Bursa”

Başbuğ İbrahim Burkay, Bursa’nın 10 bin 800 kilometrekarelik yüzölçümü içre binde 8’lik payına karşın, şehir ekonomisine yüzdelik 46 kadar yüksek seviyede ek ayar sağlayan sanayinin dolaşık ekonomisine akıllıca, sığa artışına imkan sağlayacak bakir envestisman alanlarıyla desteklenmesi, Türkiye Yüzyılının çokça henüz temiz ayrımsız geleceğe taşıyacağını vurguladı. Başbuğ Burkay, “Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde ve şehir dinamiklerimizin destekleriyle oluşturulacak kullanılmamış envestisman alanlarını hayata geçirdiğimiz takdirde 4 yılda bugünkünün 4 cellat yatırımı kentimize kazandırmayı Bursa aksiyon dünyası yerine üstlenme ediyoruz. İçinde bulunduğumuz cebbar cemi koşullara rağmen firmalarımızın yatırım talepleri, Bursa’mızı henüz kompetitif ve elan yaratıcı bir yapıya sarmak yerine motivasyonumuzu her geçen ahit artırmaktadır. Devletimiz eliyle hayata geçirilen güreşçi köprüsü, otoban ve acul katar gibi dev erişim projeleri ile geri hizmet anlamda eke aynı kesişme noktasında kâin Bursa’mıza lojistik merkezler kazandırmayı, ayrıca tevhit tecim bölgeleri oluşturmayı da amaçlamaktayız” dedi.

“Tarihimizin rastgele döneminde karşımıza sâdır zorluklardan güçlenerek çıkmasını tanıdık, mücadeleden yorulmadık” diyen Başbuğ Burkay, tarihten gelen güçle üretimden, yatırımdan, istihdamdan ve ihracattan katiyen vazgeçmeyeceklerini söyledi. Başbuğ Burkay, “Kendine inanan ve ülkesine güvenen, Bursa hareket dünyası namına bugüne kadar olduğu kabil çıktı dahi ülkemiz ve milletimiz amacıyla derece üretmekten katiyen vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Törende konuşmaların peşi sıra Bursa ipeğiyle dokumalı Türkiye Yüzyılı tablosu, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank yoluyla Reisicumhur Erdoğan’a ihsan edildi.

4 kategoride 39 dürü sahiplerini buldu

Bu yıl 48’incisi planlı Ekonomiye Değer Katanlar bergüzar töreninde dış satım kategorisinde Oyak Renault, dirimsel vergisinde Şükrü Karakul, kurumlar vergisi kategorisi ve sektör lideri kendisine Özdilek Alışveriş Merkezleri ödüllerini Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alındı.

Gecede dış satım kategorisinde bağış düz firmalar Oyak Renault, Tofaş, Bosch, Aunde Teknik, Borçelik, Döktaş Dökümcülük, Karsan, Sönmez Çimento ve Durmazlar Araba, kurumlar ve sağlık vergisinde bergüzar alanlar Bursagaz, Contitech Korse, Göliplik Şeremet, Polyteks, Pro Ağızotu, Rollmech Automotive, Rudolf Duraner, Atila Ede, Hikmet Oral, Mehmet Oran Gökçen, Sabahattin Gazioğlu ve Şükrü Karakul oldu.

Sektör liderleri kategorisinde ise, Beyçelik Gestamp, Burkay Kimya, Bursa Çimento, Burulaş, Çilek Möble, Soylu Erki Çıkışlı Azamet, Eskapet Ambalaj, Gemport Gemlik, Karataş Sac, Korteks Dokumalar, Nurel Iyileştiren, Serra Sünger, Hükümdar Izinli Çalım, Sütaş, Türk Prysmian, Özdilek Ahzüita Merkezleri, Yazaki Systems ve Yeşim Koca Mağazaları ödüle müstahak görüldü. – BURSA

Share: