Ekonomiye derece katanlar ödüllerini aldı

Ekonomiye değer katanlar ödüllerini aldı

BTSO Umumi Heyet Başkanı İbrahim Burkay:

“Yatırımdan, üretimden, istihdamdan ve ihracattan vazgeçmeyeceğiz”

BURSA – Bursa Tecim ve Uran Odası aracılığıyla düzenlenen 48. Ekonomiye Ayar Katanlar bergüzar töreni Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende, dış satım, bölüm liderleri, dirimlik vergisi ve kurumlar vergisi kategorilerinde 39 ödül sahiplerini buldu. Bursa Tecim ve Sanayi Odası’nın 134 yıllık köklü geçmişiyle şehrin hafızası konumunda olduğunu tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk sanayisinin lokomotif şehri Bursa’nın ayraç değerini artıracak, konuşu potansiyelini harekete geçirecek seçme soy projeyi destekledik. Bursa’ya ve Bursalı kardeşlerimize hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

BTSO tarafından anadan görme yerine düzenlenen Ekonomiye Derece Katanlar Hediye Töreni Merinos Koyunu Atatürk Hars Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Bu sene 48’incisi tevhit edilen Ekonomiye Değer Katanlar ödül töreninde dış satım, büro liderleri, sağlık vergisi ve kurumlar vergisi kategorilerinde Bursa ve Türkiye ekonomisine ayar katan zat ve firmalar ödüllerini Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Programa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Üzüntülü, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çalım, Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, site protokolü ve BTSO yönetim kurulu, divan ve encümen üyeleri ile gelişim dünyası temsilcileri katıldı.

30 milyarlık hür teşebbüs yatırımı

Cumhur Reisi Erdoğan, aksiyon dünyasının temsilcileriyle gelişigüzel olmaktan iri tıpkısı memnuniyet duyduğunu belirterek, program vesilesiyle tıpkı araya gelinmesini sağlayan BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve idare kuruluna teşekkürname etti. 4 farklı kategoride ödüllerini ikram ettikleri şirketlerin gelişigüzel birini kutlayarak, ülkeye, millete ve ekonomiye yaptıkları katkılar için teşekkürname eden Cumhur Reisi Erdoğan, resmi açılışlarını yaptıkları, edimsel rakamla hep 12 milyar teklik kamu ile 30 milyar teklik özel sektör yatırımlarının şehre iyi olmasını diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserleri şehre kazandıran bakanlıkları, özel sektörü, belediyeleri ve kamu kurumları tebrik etti.

“Türk sanayisinin lokomotif kenti Bursa”

Akıbet kendisine Türkiye’nin otomobili TOGG’un üretim tesisini Bursa’nın ve Türkiye’nin hizmetine sunduklarını hatırlatan Cumhur Reisi Erdoğan, “Türk sanayisinin lokomotif şehri Bursa’nın bellik değerini artıracak, ekonomik potansiyelini harekete geçirecek herhangi bir tür projeyi destekledik. Rabbim esenlik ve popülasyon, milletimiz da izin verdikçe Bursa’ya ve Bursalı kardeşlerimize hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

“Bursa’nın ayraç değerini artıracak herhangi bir tip projeyi destekledik”

Bursa’nın bayrı tarihiyle, kültürüyle, ayn kamaştıran mimarlık eserleriyle, tabi güzellikleriyle Türkiye’nin öncü şehirlerinin başında geldiğini belirten Cumhur Reisi Erdoğan, Bursa’ya hizmet etmeyi, millete şükran borcunu ödemenin yanı sıra ecdadın emanetine ehil gezinti misyonunun bile tıpkısı gereği kendisine gördüklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’ya dahi sık sık geldiklerini, vatandaşlarla hasbihal ettiklerini, hisse senedi dünyası ve sivil topluluk kuruluşlarıyla bire bir araya gelerek taleplerini dinlediklerini, varsa sıkıntılarını çözüme kavuşturduklarını anlattı. Projeleri yerinde strateji ederek, kolaylıkla neticelendirilmelerini sağladıklarını kaydeden Cumhur Reisi Erdoğan, “Gençlerimiz, kadınlarımız, çiftçilerimiz, işçilerimiz ve toplumumuzun diğer kesimleriyle yaptığımız buluşmalarla milletimizle olan gönül bağımızı daha bile güçlendiriyoruz. Bu amaçla çabucak akıbet ayrımsız sene içerisinde Bursa’yı 3 öğün ülfet ettik. Bursa’ya temas gelişimizde şehrimiz ve ülkemiz amacıyla tarihi önemde birçok yatırımı hizmete açtık” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye tarihi benzeri asra hapsedilemeyecek kadar doğru maziye sahiptir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl Cumhuriyet’in 100’üncü yapılış sene dönümünü rüşvet edeceklerini anlatım ederek, “Ne kuruma bakarsak bakalım analog ayrımsız durumla karşılaşıyoruz. Fakat ‘Kökü mazide olan ati’ ifadesinin ete kemiğe büründüğü saha tek kuşkusuz Bursa’mızdır. Bursa Tecim ve Endüstri Odamız üstelik 134 yıllık esaslı geçmişiyle şehrin hafızası konumunda. Oda’mız 1,5 asra doğru bu tarihi proses içerisinde milletin yaşadığı cemi sıkıntılara, zorluklara, hesaplı ve politik çalkantılara şahsen tanıklık etti. Bursa aksiyon dünyası adına, size ve milletimize ağırbaşlı bedeller ödeten bilcümle bu krizlerle beraber akıbet 20 yılda yakalanan konuşu ivmeyi ve topyekün kalkınma hamlesini de bizzat gördünüz, yaşadınız. Aktif benzeri siyasal egemenlik yönetiminde, Türkiye’nin nelere eder olduğunu, Türk ekonomisinin neleri başarabileceğini yakından deneyim ettiniz. Bu tecrübelerin ışığında çıktı şu gerçeği hepimiz vergi edebiliyoruz; politik istikrarın tesisi, ekonomik tahaccüm açısından vazgeçilmezdir. Belirsizliğin hakim olduğu benzeri iklimde ne tutum hangi dahi el erki gelişir” ifadelerini kullandı.

“Muvaffakiyet hikayeleri yazdık”

BTSO Umumi Heyet Başkanı İbrahim Burkay, göreve geldikleri 2013 yılından bu yana ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ vizyonuyla kentin ve ülkenin henüz hayat dolu yarınlara ulaşması üzere yegâne cisim yerine başarı hikayeleri yazdıklarını söyledi. Türkiye’nin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde pandeminin ve arsıulusal krizlerin hırçın etkilerini yer çetin şekilde hissedildiği 2021 yılında, acun ortalamasından neredeyse iki ikmal fazla büyümeyi başardığını kaydeden Burkay, “2022 yılında yüzde 6,2 gibi efdal bir performansı yakaladık. İhracatta 254 bilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştık. Toptan ticaretten aldığımız hisse ilk kez yüzde 1’in konusunda çıktı. Lüzumlu iş dünyamıza sunmuş olduğunuz destekler, gerekse dahi diş politikada attığınız önemli adımlar, ülkemize iri kazanımlar sağladı. Zaman potansiyelinin farkına varan, elan dahi önemlisi bu bilinçle değme alanda büyük hamle süresince olan iddialı bir Türkiye var. Ülkemizin her bir ferdi amacıyla balaban kazanım olan bu erdemli özgüven, krizlerle boğuşan değil, krizleri yönetmen ve fırsatlara yönelen benzeri yaklaşımı dahi yanında getirmiştir. Devletimizin iş dünyamız ile teşrikimesai içerisinde sürdürdüğü tutum politikaları ve girişimcilerimizin gayreti ile efdal enflasyonun kırıldığı ve cari açığın sorun olmaktan çıktığı bir Türkiye, hepimizin ortak idealidir” dedi.

“Bursa’yı yeni zürriyet endüstri alanlarıyla geliştirebiliriz”

Başbuğ Burkay, Türkiye’nin ve Bursa’nın ideallerine akıllıca ilerlerken konjonktürel sebeplerden kaynaklanan yordam kaybı dönemlerine karşın bu toprakların geleceğine olan inancın asla sarsılmayacağını kaydetti. “Yenilikçi üretim, kalifiye istihdam ve melfuf altın dış satım her ant ana önceliğimiz olmaya devam edecektir.” diyen Başbuğ Burkay, “Bursa’nın tarihi ve kültürel mirası ile natürel zenginliklerini değere dönüştürmeye devam edecek ve geleceğe taşıyacak olan domestik kabiliyetlerimizdir. Bursa’mız, endüstri üretiminde ılımlı efdal ve ati uygulayım bilimi payını yüzdelik 56’ya yükseltmiş, ihracatının kilo değerini 4,5 dolara çıkarmayı başarmış bire bir kenttir. Fakat sonuç 4 yıldır 16 milyar dolar düzeyindeki ihracat rakamına muallak kalarak, ılımlı ihracat sendromuna yakalanan Bursa’yı mekansal planlamaya dayalı, TEKNOSAB ve KOBİ OSB kadar bakir zürriyet uran sahalarıyla geliştirebiliriz” ifadelerini kullandı.

“TEKNOSAB’daki yenilenebilir erke kaynakları Bursa’ya güç katacak”

Başkan Burkay, 25 bilyon dolarlık yatırım planı doğrultusunda ülkeye kazandırılan TEKNOSAB’ın erdemli teknoloji odaklı üretimi, güçlü altyapısı, erişim bağlantıları ve yenilenebilir erke kayrakları ile Türkiye’ne avangart ve kullanılmamış iktisat modelinin anahtarı olan dev tıpkı proje olduğunu söyledi. Türkiye’dahi aynı umde imza atarak 4 sene kabil güdük sürede yapılış madun yapısının tamamlandığı bölgede açılışı gerçekleşen 6 fabrikanın üretime başladığını rapor eden Burkay, “Yenilenebilir erke kaynaklarından en son düzeyde faydalanacağımız TEKNOSAB’dahi fabrikalarımızın çatılarındaki güneş panelleri ile zindelik enerjisi üstelik üretiyoruz. Mecmu organize uran bölgelerimizin ortağı olduğu erke şirketimize YEKA arazilerinin tahsis edilmesi durumunda Bursa sanayisinin ihtiyaç duyduğu enerjinin oylumlu tıpkısı kısmını yenilenebilir kaynaklardan karşılayabilecek envestisman gücüne dahi sahibiz” açıklamalarında bulundu.

“Yeni yatırım alanlarıyla elan rekabetçi Bursa”

Başbuğ İbrahim Burkay, Bursa’nın 10 bin 800 kilometrekarelik yüzölçümü zarfında binde 8’lik payına karşın, kent ekonomisine yüzdelik 46 kabil yüksek seviyede ilişik ayar sağlayan sanayinin dolaşık ekonomisine akla yatkın, sığa artışına imkan sağlayacak bakir yatırım alanlarıyla desteklenmesi, Türkiye Yüzyılının çok daha bembeyaz tıpkı geleceğe taşıyacağını vurguladı. Başbuğ Burkay, “Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde ve site dinamiklerimizin destekleriyle oluşturulacak yıpranmamış envestisman alanlarını hayata geçirdiğimiz takdirde 4 yılda bugünkünün 4 tiran yatırımı kentimize kazandırmayı Bursa iş dünyası yerine üstlenme ediyoruz. İçinde bulunduğumuz avcı parçalanmamış koşullara rağmen firmalarımızın yatırım talepleri, Bursa’mızı daha kompetitif ve henüz üretken aynı yapıya sarmak yerine motivasyonumuzu rastgele geçen dönem artırmaktadır. Devletimiz marifetiyle hayata geçirilen köprü, otoyol ve aceleci katar üzere dev ulaşım projeleri ile geri hizmet anlamda önemli benzeri kesişme noktasında mevcut Bursa’mıza geri hizmet merkezler kazandırmayı, ayrıca kombinasyon tecim bölgeleri oluşturmayı birlikte amaçlamaktayız” dedi.

“Tarihimizin temas döneminde karşımıza sâdır zorluklardan güçlenerek çıkmasını aşina, mücadeleden yorulmadık” diyen Başbuğ Burkay, tarihten mevrut güçle üretimden, yatırımdan, istihdamdan ve ihracattan katiyen vazgeçmeyeceklerini söyledi. Başkan Burkay, “Kendine inanan ve ülkesine güvenen, Bursa iş dünyası namına bugüne büyüklüğünde olduğu kadar daha çok bile ülkemiz ve milletimiz için değer üretmekten katiyen vazgeçmeyeceğiz” diyerek konuştu.

Törende konuşmaların arkası sıra Bursa ipeğiyle dokunmuş Türkiye Yüzyılı tablosu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank marifetiyle Reisicumhur Erdoğan’a dürü edildi.

4 kategoride 39 ihsan sahiplerini buldu

Bu sene 48’incisi planlı Ekonomiye Değer Katanlar hediye töreninde ihracat kategorisinde Oyak Renault, dirimsel vergisinde Şükrü Karagül, kurumlar vergisi kategorisi ve fasıl lideri adına Özdilek Ahzüita Merkezleri ödüllerini Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alındı.

Gecede dış satım kategorisinde dürü kayran firmalar Oyak Renault, Tofaş, Bosch, Aunde Maharet, Borçelik, Döktaş Dökümcülük, Karsan, Sönmez Çimento ve Durmazlar Araba, kurumlar ve sağlık vergisinde hediye alanlar Bursagaz, Contitech Lastik, Göliplik Şeremet, Polyteks, Pro Ağızotu, Rollmech Automotive, Rudolf Duraner, Atila Ağa, Vukuf Ağızcıl, Mehmet Mehabet Gökçen, Sabahattin Gazioğlu ve Şükrü Karagül oldu.

Sektör liderleri kategorisinde ise, Beyçelik Gestamp, Burkay Kimya, Bursa Çimento, Burulaş, Çilek Mobilya, Iktisadi Çıkışlı Gurur, Eskapet Ambalaj, Gemport Gemlik, Karataş Sac, Beyin Zarı Dokumalar, Nurel Medikal, Serra Sünger, Melik Mezun Büyüklenme, Sütaş, Türk Prysmian, Özdilek Ahzüita Merkezleri, Yazaki Systems ve Yeşim As Mağazaları ödüle layık görüldü.

Share: