Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, Düzce’de konuştu Açıklaması

Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşifle Karadeniz’in altındaki yapıları yeni belirgi ve bilgilere göre yeniden değerlendirdiklerini belirterek, “Demin kullanılmamış vukuf ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla yeniden değerlendiriyoruz. Icraat neticelendiğinde, yeni irfan yapıldığında sizlerle paylaşmış olacağız.” dedi.

Bire Bir sekans temaslarda çıkmak amacıyla kente mevrut Dönmez, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanlığını ziyaret etti.

AK Tümen’li milletvekilleri, DOĞRU Öğür Düzce İl Başkanı Mustafa Çığlık, MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, Şehremini Faruk Özlü ve partililer yoluyla karşılanan Dönmez, kentte yapılan çalışmalara ilişik vukuf aldı.

Dönmez, daha sonra burada yaptığı konuşmada, kentin 1999’de meydana gelen depremden sonradan çabuk bir şekilde toparlandığını söyledi.

Avrupa’daki yeryüzü önemli gündemin erke krizi ve doğal gaz olduğunu dile getiren Dönmez, Avrupa’nın ‘kışı lacerem atlatacaklarına’ dayalı faaliyet içinde olduğunu rapor etti.

Bakan Dönmez, Türkiye’nin doğal gaz konusu özellikle başlamak üzere enerjiyle ilgilendiren alınması müstelzim tedbirleri yıllar öncesinden almış tıpkı talih olduğunu, serencam 4-5 yılda yapılanların durumu elan kesin ortaya koyduğunu belirtti.

Türk Hareket hatlarının devreye girmesiyle Avrupa’nın zaman yaşadığı sıkıntıları Türkiye’nin yaşamadığına işaret fail Dönmez, doğrudan Türkiye’ye gelen ayrımsız hattın olduğunu hatırlattı.

Dönmez, takkadak Türkiye’nin değil bitişik ülkelerin ve Avrupa’nın sunma güvenliğini de sağladıklarını dile getirerek, “Bu kaynaklar bizim değil. Saf gazın az daha tamamına yakınını ithal ediyoruz, yüzde 99. Petrolün yüzde 92’sini ithal ediyoruz. Hakeza olunca üstelik arsıulusal piyasalarda gelişen erdemli fiyatlar maatteessüf doğrudan evet üstelik bilvasıta yerine bizim maliyetlerimizi da etkilemekte. Ama biz kalan maliyetleri, vatandaşımıza evvel günden bu yana yansıtmama politikası gereği bilcümle bağan seviyelerde tuttuk. Zaman halihazırda gaz maliyetinin yetişkin benzeri kısmını, az daha yüzdelik 80’ini devletimiz karşılıyor. Apayrı tıpkısı ifadeyle 100 liraya mal ettiğimiz gazı 20 liraya veriyoruz demektir.” ifadelerini kullandı.

“Amacımız, 2023’ün geçmiş çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak”

Elektrik tarafında da kademeli uygulamaya geçildiğini anımsatan Dönmez, şöyle devam etti:

“İlk etap elektrik kullanan itidalli ve az gelirli hanelerimiz özellikle atılmak amacıyla, gine süfli esnafımız özellikle atılmak için onlara sakil oranda tutma yapıyoruz, yüzde 50’ler seviyesinde. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Elhak minimal ecir başta olmak üzere emeklilere, kamu çalışanlarına enflasyonun üstünde artışlar keşfetmek yoluyla bu donuk dönemi henüz rahat iğfal etmek için şişman çaba ve çaba sarfiyat ediyoruz. İnşallah 2023, 2022’den daha mebzul geçecek çünkü özellikle Bakanlığımız kalkışmak amacıyla birçok vekillik ve ilgilendiren kurumların nazik projelerini ikmal tarihi olarak Cumhuriyetimizin 100. yılını hedefledik. Bizim birlikte elimizde sunu bir iki birkaç parça mega projemiz var. Bunlardan vatandaşlarımızı doğrudan etkileyecek hususların başında tek pekâlâ Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda üretilecek gaz var. Niyetimiz, hedefimiz, amacımız, 2023’ün evvel çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak.”

Dönmez, YANLIŞSIZ Tümen iktidarından geçmiş Düzce’nin erke ve bittabi kaynaklar alanında yemeden içmeden 1,2 milyon liralık envestisman aldığına dikkati çekerek, “2021’dahi bu rakam tamlık 297,9 milyona erişmiş. Serencam 19 yılda toplanmış 1,56 milyar teklik yatırımı birlikte Düzce’ye yapmışız. 2022 yılı planlarımıza gelince, tekrar erke ve madencilik alanında 413,9 milyon teklik envestisman yapacağız.” dedi.

Akçakoca ilçesinin kıyıya andıran ilk doğal gaz üretilen sahalardan biri olduğuna belen eden Dönmez, “Orada üretim azaldı, imdi bayılmak için. Bekâr orada çalışmalarımızı detaylandırıyoruz, derinleştiriyoruz. Önümüzdeki 1-2 ay zarfında netice alırsak sizlerle paylaşacağız. Tığ ümitliyiz. Sebep? Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki keşfimizle Karadeniz’in altındaki yapıları yıpranmamış belirgi ve bilgilere göre baştan değerlendiriyoruz. Akçakoca’da elan önceki keşfetmiş olduğumuz saha rezervi küçüktü, eski klasik şekillenme ve verilere göre mamul bir üretimdi. Demincek eskimemiş vukuf ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla yeniden yorumluyoruz, değerlendiriyoruz. İnşallah bu icraat neticelendiğinde, kullanılmamış sezme yapıldığında sizlerle paylaşmış olacağız.” diye konuştu.

Dönmez, bu sene birçok kaza ve beldeye gaz götüreceklerini belirterek şunları kaydetti:

“Sabık yılı 643 ilçeyle kapatmıştık. 81 ilin tamamında doğal gaz elhak kullanılıyor. Bu yıl 70 civarında ilçemize daha doğal gaz götüreceğiz. Bu sene doğal gaz dağıtımı özne şirketlerimiz Türkiye genelinde parçalanmamış 12,5 milyar lira yatırımı gerçekleştirmiş olacaklar. 11 bin 500 kilometrelik kanalizasyon yapılacak. Gine aynı şekilde 2023’te üstelik bu miktarlarda ayrımsız yatırımı öngördük. Kalan bilcümle ilçelerimiz dahi planlama kapsamında 3-4 yıl ortamında gaz kullanır ağıl gelecek.”

Vatandaşları bilinçlendirme üzerine bazı bazı kanuncu yayınlar yapıldığını dile getiren Dönmez, “Amma hangi hikmetse Avrupa’daki bu krizi görmezden gelerek vatandaşımıza yapmış olduğumuz brifing çalışmalarını eleştiren çarpıtma yazılarını gâh matbuat organlarında görmekteyiz. Tıpkısı posta henüz altını çizerek nakletmek istiyorum; devletimiz filhakika bu konuda müstelzim destek ve teşviki üstelik veriyor. Erke verimliliği alanında yapılan yatırımlar sayı farkı 5 yıl süresince izansız dönüyor. İster evinizde, iş yerinizde ve sanayi kuruluşlarında şipşak temas yerde kısa mütemadi vurdumduymaz zaman sürelerini görüyoruz, ölçüyoruz. Bu kapsamda enerjiyi eli nimetli kullanma uygulamalarına ve çalışmalarına devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dönmez, nazik öneme taşıyan seçimin yapılacağı 2023 yılının Türkiye’nin yılı olacağını da sözlerine ekledi.

Share: