Engeli, başarısına bariyer olamadı: Bakanlığın filografi sanatçısı olacak

Engeli, başarısına bariyer olamadı: Bakanlığın filografi sanatçısı olacak

ORDU – Ordu’birlikte hayatiyetli yüzdelik 95 mânialı Faruk Altun, Kalabalık’üstelik ilk kez Hars ve Turizm Bakanlığı Geleneksel, Kültürel yahut Sanatsal Değeri Olan Kaybolmaya Beniz Tutmuş Meslekler beyninde yer düz filografi sanatçılığına başvurarak hayallerine kavuşmayı hedefliyor.

İlçenin Hamidiye Mahallesi Hıraçoğlu Sokak’ta tüvana çırılçıplak yaşadığı karaciğer rahatsızlığından çevre yüzde 95 sakat olan 34 yaşındaki Faruk Altun, 2013 yılında babasını kaybetti. Sonrasında kendisini halk sanatlarına adayan Altun, 2016 yılında Halk Yetişek Merkezi’ne her an katıldığı filografi kurslarını başarıyla geçti. Faruk Altun, evinin aynı köşesini filografi atölyesine çevirdi. Odasının ayrımsız köşesini çivi, çekiç ve lif kullanarak birbirinden ilginç tablolar yapan Altun, çaktığı rastgele çiviyle engelli arkadaşlarına umut doğmak ve bakanlığın sanatçılık belgesini ahzetmek amacıyla can yeniden tutunuyor.

Aldığı kurs sebebiyle 6 yıldır filografi sanatıyla uğraştığını ve başarılarını herkesin görmesi istediğini söyleyen Faruk Altun, bire bir çalışmayı ayrımsız haftada tamamladığını söyledi Altun, “Haddinden Fazla baskı ayrımsız konferans. Öncelikle çivinin çakılması ve tellerin bağlanması sırasında ellerimiz çok acıyor. Çivi çakarken elimize çekiç vurabilir veya tellerin ellerimizi kestiği oluyor. Benzeri ürünün başında tıpkısı hafta kadar uğraşıyoruz. Zira bu görüşme asla sorumluluk akseptans etmiyor. Mülevven tellerle birlikte ortaya iyice ayrımsız danışma çıkıyor” dedi.

“Firez ve Turizm Bakanlığı’na bağlı filografi sanatçısı olacağım”

Hars ve Turizm Bakanlığı Anadan Görme, Kültürel yahut Sanatsal Değeri Olan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler arasında saha düz filografi sanatçılığı için başvurarak hayallerine ulaşmayı hedeflediğini söyleyen Altun, “Benim engelim cihetiyle gelerek benim çalışmalarımı ve beni çektiler. Mesafe kocaoğlan içerisinde mülakat olacağını ve mülakattan geçilmesi durumunda bana sanatkârlık belgelerimin teyit edileceğini söylediler. Ben bile meyan kocaoğlan içerisinde belgelerimin gelmesi sonrası engelli kardeşlerime el sanatları kursları açacağım. Kalaba genelinde Hars ve Turizm Bakanlığı filografi sanatçısı kendisine ego önceki olacağım” şeklinde konuştu.

Engelli bireylerin başarılana dahi özen çekici Altun, “Ego buradan tamam sakat kardeşlerime şurası ifade etmek isterim; engel kalpte ve zihindedir. Zira insanın kırıcı düşüncesi varsa yahut kalbi kötüyse engellidir. Hiçbir arkadaşım katiyen vazgeçmesin. Hayata sıkı sıkıya sarılalım ki yarınlarımız umutlarımız olsun. Bizler ve sakat arkadaşlarım her şeyi başarabilirler. Çevremizdeki insanlar bize engel değil, destek olsun” ifadelerini kullandı.

Share: