Erbaa ilçesi fındık veriminde Karadeniz illeriyle yarışıyor

Tokat’ın Erbaa ilçesinde üretilen fındığın kalitesi Karadeniz illerini aratmıyor.

Tokat’ın tek fındık üretimi yapılan ilçesi Erbaa’üstelik bu yıl hasat haddinden fazla verimli geçiyor. 2015 yılında Kabine Kararı ile fındık üreten iller kapsamına giren ilçede, 30 bin dönümlük alanda 1600 rençper fındık üretimi yapıyor.

İlçede 215 rakımdan 1300 rakıma büyüklüğünde değişik arazilerde ayrımlı soy ve çeşitte üretilen fındığın bu yılki verimi sezon şartlarının da akıllıca olması sebebi ile art seviyelere daha çok.

Gökal Yer Belediye Başkanı Osman Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gökal beldesinin ilçeye 52 kilometre mesafede ve müteferrik Karadeniz yerleşimine bilge olduğunu ve bu yüzden ağırlıklı namına fındık tarımı yaptıklarını söyledi.

Fındık üretiminin Erbaa’nın kuzey istikametinde yoğunlaştığını anlatan Akbulut, “Almanak üretimimiz 5 bin ton civarında. Verim adına bile basit Karadeniz illeri ile yarışıyoruz. Yüzdelik ellinin üstünde verimli fındık üretimi yapıyoruz ve bu konuda çokça iddialıyız. Yeryüzü bereketli şekilde bahçelerimizi düzenleyerek artık ürün almanın hesabı ve kitabını yapıyoruz. Devletimizin vermiş olduğu fiyatların stabil olması, seçkin yıl Toprak Mahsulleri Ofisinin açılması nedeniyle çiftçilerimiz da kıygınlık yaşamamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Fındık üreticisi Cafer Erdönmez ise “TMO’ya fındığımızı getirdik. Fındık üretiminden bu yıl Allah’a şükür bölgemizde sistem kıvançlı. Bu sene mebzul iz oldu. Devletimizin verdiği fiyattan dahi memnunuz. Yüzde beniz karşılık verdi. Herkesten Allah razı olsun.” dedi.

Share: