Erdoğan: Ailelerinin Yaşadığı Şehirlerden Uzak Şehirlerde Tedrisat Gören Öğrencilerimize Okullarına Gidiş ve Dönüşleri İçin Erişim Desteği Sağlayacağız

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak şehirlerde eğitim bilimi-talim gören öğrencilerimize okullarına azimet ve dönüşleri üzere ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 sefer verilecek bu destek sayesinde kestirmece 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara rastgele dara getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz” dedi. Erdoğan, “İlk evim evvel hareket yerim projesine şu ana büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bunlardan 4.5 milyonu umum şartları namına getirerek süreci tamamladı” diyerek konuştu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 3 buçuk saat süren bakanlar kurulu toplantısı arkası sıra izah yaptı. Erdoğan’ın açıklaması satır başlarıyla şöyle:

“CHP Genel Başkanı marifetiyle gündeme getirilen başörtüsü konusunda tarihi bir çağrı yaptık. Geçtiğimiz 20 yılda yaptığımız düzenlemelerde kanayan yaralardan olan başörtüsü sorunlarını sırf çözmüştük. CHP Genel Başkanı’nın yeniden gündeme getirmesiyle bize başörtüsü üstüne dideban zihniyetin hala pusuda beklediğini gösterdi. Tığ birlikte mademki laf yeniden gündeme geldi, meselenin çözümünü aracısız kanunuesasi güvencesi altına alma teklifinde bulunduk.  Divan’te kabul edilen daha bilahare CHP Umumi Başkanı’nın AYM’üstelik fesih edilen bire bir aranjman vardı. Arkadaşlarımıza, bu düzenleme temelinde aile kurumunu güçlendirmesini üstelik içerecek elan şümullü benzeri temel değişikliği talimatı verdik. Laf Divan gündemine geldiğinde bu konuda kimin pekâlâ bire bir formaliteci içerisine gireceğini bütün birlikte göreceğiz.

“FIREZ BAKANLIĞI’NDA ALEVİ – BEKTAŞİ EKIN VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI KURMA KARARI ALDIK”

Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 7 cemevi dahi verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı bakım olmuştur… Bizzat yerinde yürüttüğümüz çalışmalarla Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın bilcümle taleplerini, beklentilerini tayin ettik. Bunlardan, idari tasarrufla, alelacele çözülebilecek olanları valiliklerimiz ve belediyelerimiz marifetiyle çözdük. Firez ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde ‘Alevi-Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı’ kurma kararı aldık. Cemevi erkan hizmetlerini yürüteç Alevi-Bektaşi akide önderlerine bu kurum bünyesinde kadro verilecek. Tıkır mülklerine icar vermek durumunda kalan Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz istifade edebilecek. Sonunda ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini henüz hayata geçirmiş oluyoruz.

“İLK EVİM İLK İŞ YERİM PROJESİNE ŞU ANA KADAR 7,2 MİLYON BAŞVURU YAPILDI”

Akıbet dönemde bölük, kira ve emlak fiyatlarındaki muvazenesiz yükselişler, bizi kullanılmamış ve henüz büyük benzeri atılıma yöneltti. İlk evim ilk iş yerim projesine şu ana büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bunlardan 4.5 milyonu umum şartları adına getirerek süreci tamamladı. Projenin önceki etabındaki 250 bin olan hane sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. 2 yıl içinde adalet sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Arsa sayısını dahi 1 milyona çıkardığımızı duyurmuştuk. Bakanlığımız hazırlıkları tamamladı. Ne şehir, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yüzde 40’ı site merkezi yüzdelik 60’ı ilçelerde başlamak için belirledik.

“ARSALARIN TAPULARIN TAMAMININ DAĞITIMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Göz gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bini Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 55 bin Konya, 25 bin Kayseri, 30 bin Diyarbakır’de olacak şekilde planlandı. Yer fiyatlarını etraf bedelinin çok altında bire bir şekilde sunmakla kalmayıp, ayrımsız zaman geçmiş evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz. Omuz Omuza parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada bölük nesir edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde dayanaklık etmek pozitif dört veya ilkokul acımasız geçmeyecek. Konutların finansmanı üzerine bankalarla işbirliğine gidilecek. Konut gayeli arsaların ve gelişim yerlerinin başvuruları zaman itibariyle alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki adalet sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını mesafe ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapuların tamamının dağıtımı 2 sene süresince bitecek.

“MÜSTAKİL PARSELLER 192 BİN 500 LİRADAN BAŞLAYAN FİYATLAR, 1.604 LİRADAN BAŞLAYAN TAKSİTLE VATANDAŞLARIMIZA SATILACAK”

Özgür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1.604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle, TOKİ’nin faizsiz ifa modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan, taksitleri da 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Sosyal konutların inşasına 25 Ekim’üstelik Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

“ÖĞRENCİYE YILDA 2 ÖĞÜN ULAŞIM DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak şehirlerde yetişek-tedrisat gören öğrencilerimize okullarına gidiş ve dönüşleri üzere ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 kat verilecek bu bindi sayesinde kestirmece 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara değme angarya getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz.

“HALKBANK’TAN KREDİ KULLANIP DA TAKİBE DÜŞEN ESNAFA 6 AYI GERİ ÖDEMESİZ 36 AY VADEYLE BORCUNU TASFİYE İMKANI SAĞLIYORUZ”

Salgın ve kavga şartlarının önümüze çıkardığı it canlı süreçte da esnaf ve sanatkarlarımızın beraberinde olmayı sürdürüyoruz. Kadın müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 milyar liranın üstünde asıl kullanmıştır. Gençlerimiz amacıyla müteşebbis kredilerinden 52 bin kişi 10 milyar lira kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Esnafımıza 100 bilyon liralık emniyet kampanyası başlatıyoruz. Itimat ense limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme taşıt kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Güre girişimlerimizin kredi limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan itimat kullanıp dahi takibe düşen esnaflarımıza 6 ayı ferasetsiz ödemesiz 36 kamer mehil ile borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz.

“TANAP’IN KAPASİTESİNİ 32 MİLYAR METREKÜPE ÇIKARTACAK ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Enerji alanında de koca adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle gelişigüzel Avrupa’nın enerji genişlik güvenliğinde TANAP’ın kapasitesini 32 bilyon metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbon anlaşması bu ülkenin ana kara sahasında petrol ve türevlerinin çıkartılması alanında yeni işbirliği alanı oluştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin temel güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin sunma başında saha almaktadır. TSK; Itimat, Uyanık, yaka güvenlik, duyu, diplomatik kanallarımızla 24 saat kıvrak hareketlilik yürütüyoruz. Yildiri örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.”

Share: