Erdoğan: “Hani ya Gelişigüzel Yan, Ekonomide Çökmüştü, Batmıştı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’üstelik; “Dünyada havalimanları kapalı, uçuşları yanlışsız yapamıyorlar. Amma Türkiye’de şu anda köprülerimiz bangır bangır, araçlar gidiyor geliyor. Hani ya rastgele canip, ekonomide çökmüştü, batmıştı… Ego şimdi helikopterden o yolları gördüm. Araçlar, otomobiller, otobüsler, tırlar, kamyonlar… Yollar tıklım tıklım komple. Bu kazançlı canlılığı gösteriyor. Amma gözü olan görür. Dili olan hakkı konuşur. Kulağı olan üstelik duyarlı. Bunlar birlikte hiçbiri yok” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Demokrasi Meydanı’nda planlı şişman açım törenine katıldı. Erdoğan, ezcümle şunları söyledi:

“Ezelden beri Sakarya bizi agâh. Tığ da Sakarya’yı biliriz. Sakarya’yı bilmeyenler Ankara’nın batısında gerçekleşen Sakarya Yer Savaşı’nın burada yapıldığını sanır. Anca mi? Erkek Eksiksizlik Sakarya’nın nerede olduğunu bilmiyor. Yolları karıştırmış. Belediye Başkanı adayı olmuştu İstanbul’dahi. Kağıthane’ye Kağıttepe diyordu. Düşünebiliyor musunuz, benim ülkem bunların eline kalırsa halimiz nice tamam. Onun üzere çokça çalışacağız. Durmak bulunmayan, yola bitmeme. Ego size inanıyorum.

Sakarya’yı bilmeyenler, şu meydanın altında elhak var olan otoparkı seçim vaadi adına söyledi. Öyle mi? Bizim 40 yıldır bilcümle ilçeleriyle Sakarya’nın gelişigüzel karışında izimiz var.

Bunlar şehitleri bilmez. Bunlar şehitler nedir bilmez. ‘Kim bu behişt vatanın uğruna olamaz kim feda? Şehitler fışkıracak toprağı sıksan, şehitler. Canı, cananı, hep varımı alsın da ilah, Etmesin yegâne vatanımdan beni dünyada cüda.’ Bay Kemal bunları bilmez. Ama alışacak.

Bay Kemal, sen bu nev açılışlardan anlar mısın? Ne anlar? İBB ile beraber kıvrılmış açıp kapamaktan anlar. Başka bir öz yok. Eğitimde anne sınıfından ilkokula, ortaokula, liseye, atölyelere, karye dirim merkezlerine kadar 42 ayrı projenin resmi açılışını zaman buradan yapıyoruz.

“BİTMİŞ YATIRIMLARI SEÇİM VAADİ ADINA SÖYLEYEREK KENDİMİZİ KOMİK DURUMA DÜŞÜRMÜYORUZ”

Kardeşlerim biz öyle birileri kadar yarısı domates dolması, yarısı kavisli, tıpkısı kısmı birlikte iftiradan ibaret yersiz laflarla milletimizin vaktini heba etmiyoruz. Tığ işlenmiş, tamam, milletin hizmetine sunulmuş yatırımları seçme vaadi olarak söyleyerek kendimizi eğlenceli duruma düşürmüyoruz. Eserlerimizle, hizmetlerimizle, projelerimizle, yatırımlarımızla konuşuyoruz.

Birileri ülkeyi yönetmeyi, partisindeki hizipleri yönetim etmekle karıştırıyor. Aşina altılı masaları var. Bu altılı masadan benzeri molekül yarar mı? Bunlar değme toplantıda çabucak bir ahir toplantıyı kimin evinde yapacaklar onu konuşuyorlar. Eksantrik tıpkı öz yok. Birileri ülkeyi yönetmeyi, kurdukları masaya oturttukları ve etrafında topladıkları neymiş meçhul ortaklarını hile etmekle karıştırıyor. Birileri talih yönetmeyi çarpış destekçiliğiyle, kendilerine sevimli edilen kurumları batırmakla karıştırıyor. Erkek Kemal SGK’yı batıran kayırıcı değil mi? Orayı batırdı. Batırmakla kalmadı ve birçok insanlar, Kavga Ay’ın programını izlediyseniz, maalesef SGK’de hastanelerde ahiret yolculuğu döşeklerinde kaldılar. Bunlar parti teşkilatlarından devşirdikleri figüranlarla sokak tiyatrosu oynamakla bu işi karıştırıyorlar.

“ACUN TÜRKİYE’Yİ KONUŞUYOR”

200 esirin takasını kim yaptı? Türkiye. Şu anda Rusya, Ukrayna, BM Genel Sekreteri, dünya bizleri konuşuyor, Türkiye’yi konuşuyor.

Dikkat ederseniz, bunların ülkenin ve milletinin rastgele sıkıntısının çözümüne dair tek vaadini duyamazsınız. Zira hem öyle aynı dertleri bulunmayan hem anca tıpkısı kapasiteleri namevcut hem öyle bire bir hazırlıkları namevcut. Hep umutlarını global krizin ekonomimizdeki etkilerine ve uzun uzun aynı süredir aldırmayarak yürüttükleri iftira kampanyalarına bağlamış durumdalar.

Bu altılı ganyan masayı ulus olarak gerektiği şekilde devirmeye hazır mısınız? Bunu doğrusu Sakarya söylüyor, bu meydan söylüyor. 2023’e giden yolda eskisi kabil politik ve topluluk mühendisliği oyunlarıyla istikameti belirlenecek benzeri devlet olmadığını bilcümle alay malay göstereceğiz.

Dünyada havalimanları vabeste, uçuşları kusursuz yapamıyorlar. Amma Türkiye’birlikte şu anda köprülerimiz gürültüyle, araçlar gidiyor geliyor. Hani evet? Değme yan, ekonomide çökmüştü, batmıştı… Ego demin helikopterden o yolları gördüm. Vesait, otomobiller, otobüsler, tırlar, kamyonlar… Yollar tıklım tıklım komple. Bu kazançlı canlılığı gösteriyor. Amma gözü olan görür. Dili olan hakkı konuşur. Kulağı olan dahi hassas. Bunlar üstelik hiçbiri yok.”Share: