Erdoğan: “Vatandaşlarımız Devletin Tekmil İmkanlarıyla Yer Sarsıntısı Bölgesinde Olduğunu Biliyor”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Osmaniye’birlikte; depremde hayatını kaybeden vatandaşların sayısının 16 bin 170’e, yaralıların sayısının ise 64 bin 194’e ulaştığını belirterek, “Maruz kaldığımız felaketin çapı ve etkisi bu basamak nazik olunca lazım istemez bazı gecikmeler, nekais dahi yaşanabiliyor. Vatandaşlarımız devletin yekpare imkanlarıyla hareket bölgesinde olduğunu biliyor. Doğrudan ve dolaylı katkılarıyla sayıları 100 binlerle anlatım edilebilecek gönül müzaheret çalışmalarıyla ait süreçlerde görev aldı, fariza alıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin vurduğu kentlerden Osmaniye’da incelemelerde bulunan Erdoğan, yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

“HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI MAATTEESSÜF 16 BİN 170’E ULAŞTI. YARALILARIMIZIN SAYISI İSE 64 BİN 194’E ULAŞTI”

“Şu dakika bakımından depremin yol açtığı yıkıntılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı maalesef 16 bin 170’e ulaştı. Yaralılarımızın sayısı ise 64 bin 194’e ulaştı. Yıkılan bina sayısı birlikte 6 bin 444. Osmaniye’dahi ise 326 yapı yıkılmış, 877 vatandaşımız ölüm etmiş, 2 bin 220 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Yaşadığımız felaketin etraflıca etkilediği 10 şehrimizin tamamındaki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi gene inandırmak istiyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı ve yaralılara ise evgin şifalar murat ediyorum.

Devletimiz bütün bakanlıkları ile kurumlarıyla 10 vilayetimizde ağır bire bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Milletimiz devletiyle omuz omuzadır. Sivil sosyete kuruluşlarımız, belediyelerimiz, uluslararası yardım ekipleri gönüllüler, kısacası imkanı olan dizge, arama kurtarma ve arkalama çalışmalarına destek veriyor. Maruz kaldığımız felaketin çapı ve etkisi bu aşama büyük olunca ister istemez kâh gecikmeler, nekais da yaşanabiliyor. Vatandaşlarımız devletin tekmil imkanlarıyla hareket bölgesinde olduğunu biliyor. Aracısız ve bilvasıta katkılarıyla sayıları 100 binlerle ifade edilebilecek gönül, yardım çalışmalarıyla ilişkin süreçlerde görev aldı, fariza alıyor. Ülkemizin dört bir yanından müstelzim gelişigüzel tür kol ve komütatör malzeme bölgeye yönlendirilmiştir. Kıyamet bölgesi ilanından, şu anda parlamentomuzda alışılmamış nakız (OHAL) kararına büyüklüğünde bilcümle adımları attık ve anca zannediyorum ki 1 saat içerisinde bile parlamento kararını verecektir.

“KASTAMONU, SİNOP, GİRESUN, BARTIN YEĞIN AFETLERİNDE, HATIRLAYIN, BU İKTİDAR, BU HÜKÜMET BUNLARI GERÇEKLEŞTİRDİ”

Enkazın kaldırılmasının arkası sıra inşallah 1 yıl içre depremin yaşandığı şehirlerimizi, hatırlayın, biz yeni baştan mensur ettik. Van’dahi bunu gerçekleştirdik. Malatya’bile, Elazığ’da bunu gerçekleştirdik. İzmir, Düzce depremlerinde bunları gerçekleştirdik. Hep bunların yanında Antalya ve Muğla yangınlarında gene bunları serian gerçekleştirdik. Kastamonu, Sinop, Giresun, Bartın yeğin afetlerinde, hatırlayın; bu kudret, bu hükümet bunları gerçekleştirdi. Deminden milletime sesleniyorum: Tıpkı sene içerisinde TOKİ adına bu konutların inşasını gerçekleştireceğiz. Bu intikal sürecinde bile 10’ar bin liralık depremzedelere destek veriyoruz. Bunların tespitleri yapılıyor ve bu 10’ar bin lirayı depremzede kardeşlerimize teslim edeceğiz. 1 yıl içerisinde dahi konutlarımızı bitireceğiz. Bittabi genişlik şanlı adımlardan tıpkısı tanesi dahi gene bu arada, istek edenlere, akseptans edenlere Antalya’bile, Alanya’birlikte, buralardaki otellerde konuk ika imkanımız mevcuttur. Türk Gelgel Yolu uçaklarıyla buralara seferleri düzenleyecektir. Bunlardan bile hele sizleri bilgi sahibi yapayım istedim.”

Share: