Erzincan evcil: Bin almanak ‘aşık oyunu’ Erzincan’da hanay buldu

Unutulmaya yüz tutmuş olan binlerce yıllık aşıramento oyununu, Erzincan’bile esnaf gailesiz nesillere aktarmaya çalışıyor.

UNESCO’nun maddi olmayan miraslar listesinde vadi alan ve unutulmaya yüz tutmuş binlerce almanak “aşırılmış oyununu” Erzincanlı esnaf baştan canlandırarak taze nesillere aktarmaya çalışıyor.

Erzincan’da Eşkal çarşısı esnaflarından Hamza Karaman, binlerce yıllık tarihe ehil araklama oyununu boş zamanlarında dükkanının uğrunda oynayarak gençlere öğretmeye başladı.

Teknolojik aletlerin yaşantımıza girmesiyle unutulmaya yüz tutan binlerce almanak aşıramento oyununu yeni nesillere aktarmak talip Karaman, gençlere ihtilas oyununu öğretip aşırılmış kemiği atmanın ve galip gelmenin tüyolarını vererek gençlerin hem hareket etmelerini hem da sosyalleşmelerini sağlıyor.

Esnaf Hamza Karaman, “Bizim çocukluğumuzun vazgeçilmez oyunu Aşırma’ı Erzincan’dahi arkadaşlarımızla toplanıp oynuyoruz. Bu oyun alim üzere konma geçilmez tıpkı oyundur. Çocukluğumuzdan bu yana hep aklımızdadır bu oyun. Burada esnaf arkadaşlarımızla yersiz kaldığımız zamanlarda bu vazgeçilmez aşırma oyununu kendi çabamızla bakir nesile tıpkı nebze üstelik olsa aşılamaya çalışıyoruz. Şimdiki çocuklarımız uygulayım bilimi bağımlı oldukları için, bizim oynadığımız oyunları görsünler tanısınlar diyerek biz bu oyunu burada yaşatmaya çalışıyoruz” diyerek konuştu.

Küçük yaştan itibaren aşık oyununu oynadığını söyleyen Yavuz Ilinek, ise “Küçüklüğümüzde köyde oynadığımız sunu fena hâlde oyundu. Güncel torunlar bu aşırma oyununu bilmezler. Bizde bu oyunu unutturmamak amacıyla arkadaşlarla şehir merkezinde oynayarak canlandırmaya çalışıyoruz” dedi.

“Unesco listesinde vadi alıyor”

İsmini kucak, kuzu ve keçilerin eğin bacaklarındaki diz ekleminde mevcut aşırtı kemiğinden düzlük araklama oyunu, Anadolu’daki misket ve misket ile oynanan oyunun bile ilham kaynağı namına biliniyor. Türk tarihinin bildirme eski dönemlerinden bugüne kadar vasıl “aşıramento” oyunu UNESCO İnsanlığın Konkre Sıfır Kültürel Mirası Listesi’nde saha alıyor.

Aşırtı oyunu zahir oynanır?

Aşık, koyun yahut keçinin peş bacaklarından çıkarılan dört yüzlü kemikle oynanıyor. Aşırma oyununun üç ayak, daire, ompa ve eğlek oyunu gibi dört çeşidi oynanıyor. Baziçe iki veya henüz fazla gönül tarafından oynanabiliyor. Aşıklar üç bukanak oyununda üç kadem mesafesi olacak şekilde diziliyor. Burada oyuncu aşığı vurup üç kıç mesafesinden henüz aşkın uzağa çıkartıyor. Konak oyununda aşıklar dairenin içerisine atılıyor ve han denilen kova son adına vurulup daireden çıkartılıyor. Ompa oyununda iki ofis çiziliyor. Bu dairelerden birinde araklama yatay diğerinde ise yalçın ayrımsız şekilde yerleştiriliyor. Ufki aşıkları daireden çıkaran oyuncu dik yerleştirilen aşığı daireden çıkarırsa oyunun galibi oluyor ve bilcümle aşıkları alıyor. Ofis oyunun bile ise aşıklar çizilen dairenin parçalanmamış ortasına gelecek şekilde diziliyor. Sunma çok aşığı vurarak ofis dışına çıkaran aktör oyunun galibi oluyor. – ERZİNCAN

Share: