Erzincan’da yılbaşı öncesi denetimler sıklaştırıldı

Erzincan’da yılbaşı öncesi denetimler sıklaştırıldı

ERZİNCAN – İçişleri Bakanlığı, 81 toprak valiliğine “Yılbaşı Tedbirleri” mevzulu tamim gönderdi. Buna göre, geriden geriye/cali etanol üretimi, dağıtımı ve satışına yönelik denetimler sıkılaştırılacak. 30 Aralık’ta başlayan denetimler 1 Sülale 2023’te sona erecek, 3 dönem boyunca 81 bin 219 kadro, 490 bin 435 personel görev yapacak.

Tamim çerçevesinde vatandaşların aheste olduğu turistik yerler, ahzüita merkezleri, veriş yerleri, gelgel alanı, deniz limanı, yer altı treni, gar üzere alanlarda denetimler artırılacak. Habersizce/düzme etil alkol üretimi, dağıtımı ve satışına yönelik denetimler sıkılaştırılacak.

Özellikle ski tesislerinin bulunduğu iller ilkin doğmak amacıyla turizm merkezleri ile trafik akışının yoğunlaşacağı güzergahlarda ilave trafik tedbirleri planlanacak. Düzenlilik ve Evgin Davranışlar Eş Güdüm Merkezi Başkanlığı aracılığıyla alelhusus yılbaşı gecesi uygulama ve teftiş faaliyetlerinin takibi sağlanacak.

81 bin 219 takım ve 490 bin 435 personel görev yapacak

Yılbaşı gecesinin yaşayış ve cesaret ortamında geçirilmesi amacıyla denetimler 30 Aralık’ta başlayacak, 1 Aile’ta sona erecek. Denetimlerde Uyanık Umumi Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Deniz Boyu Asayiş Komutanlığından girmek amacıyla 3 gün boyunca mecmu 81 bin 219 takım ve 490 bin 435 personel görev yapacak.

Vatandaşların Kırıcı olduğu yerlerde tedbirler üst seviyeye çıkarılacak

Yılbaşında vatandaşların sakil olacağı kent merkezleri ve metropoller, turistik yerler, aksata merkezleri, ahzüita yerleri, marketler, havaalanı, deniz limanı, metro, gar, terminal, otobüs durağı, üniversiteler, okullar, üniversite öğrencilerinin barındığı misafirhane, yurtlar, ibadethaneler ve umuma belirgin mahallerde alınan güvenlik tedbirleri artırılarak bu yerlere yeteri büyüklüğünde manşet personeli ve vesile-malzeme görevlendirilecek.

Yasa dışı bahse müteveccih uygulamalar artırılacak

Tombala ve keriz namına ifade edilen oyunların kahvehane, kıraathane ile dernek, dernek lokali ve kooperatif adı altında faaliyet gösteren yerlerde oynatılmaması ve suç örgütlerinin dirimlik kapılarından birisi olan yasa dışı bahis oyunlarının engellenmesine yönelik icraat artırılacak.

Kış turizminin kırıcı olarak yaşandığı yerlerde ve Maşrık Ekspresi kabilinden turizm taşımacılığında akıbet zamanlarda yoğun talep gören tren hatlarında ilave güvenlik tedbirleri planlanarak, bu çerçevede vatandaşlarımız ve ülkemize turizm maksadıyla mevrut yabancıların emin gezi etmelerinin sağlanacak.

Geriden Geriye ve yapmacıklı ispirto satışına müteveccih denetimler artırılacak

Genelge çerçevesinde; gizliden gizliye/cali etanol üretimi, dağıtımı, satışına müteveccih denetimler artırılacak, ait kurumlarla eş güdüm sağlanacak. Günlük kiralanan yerler başta gelmek için tam alanlarda Etiket Yer Kanununun titizlikle uygulanmasına önem verilecek, otel ve konaklama tesisleri ile ilişkin lüzumlu tedbirler alınacak.

Şok güvenlik uygulamaları yapılacak

Yılbaşı tedbirlerine ilgili, alışılmamış güvenlik uygulamalarıyla güvenlik tedbirleri sıkılaştırılacak, hesaplı/önemli/simgesel önemi taşıyan tesislerde meydana gelebilecek değme türlü cüretkâr, baltalama ve eylemlere karşı güvenlik tedbirlerinin artırılacak. Vatandaşlarımızın duygusal ve mal güvenliğinin sağlanması üzere; kullanılmamış yıla girileceği esnada vatandaşlarımızın toplanarak tebrik yapabileceği mekan/alanlarda düzenlilik tedbirleri artırılarak, meydana gelebilecek hırsızlıklara karşı vatandaşlarımız bilgilendirilecek ve inhibütör devriye ekipleri görevlendirilecek.

Trafik güvenliği en üst seviyeye çıkarılacak

Trafik güvenliğinin sağlanması üzere; kent içi ve şehir dışı karayollarında anahtar ve seyahat yoğunluğunun yaşanabileceği alanlar/güzergahlar ile geçici hareketliliğinin oluşacağı noktalarda gidiş geliş tedbirleri yoğunlaştırılacak. Şehirlerarası otobüs terminallerinde, mesafe duraklarda ve karayolu güzergahları üstünde yapılan denetimlerde otobüslerin takometre, kış lastiği, ışık donanımı ve farklı teknik donanımlar denetlenecek.

Yılbaşı gecesi saat 24.00’ten sonra ispirto denetimlerine ciddilik verilerek denetimlerde mevzuatta belirlenen limitlerin üzerinde alkol aldığı tayin edilen sürücüler hakkında muktezi yasal amal yapılacak. Alkolsüz başka aynı sürücünün bulunmaması yerinde vesait trafik kuruluşlarına ait otopark durumunda yahut yediemin otoparklarında himaye altına alınacak ve çevirgeç sürücüsü ile araçta mevcut başka şahısların mahalinden realizasyon edilecek ticari araçlarla gidecekleri yerlere gönderilecek.

Kayak tesislerinin bulunduğu bölgelere arttırma tedbir

Özellikle kayak tesislerinin bulunduğu iller başta tutmak üzere (Bursa- Uludağ, Kocaeli-Kartepe, Ankara- Elmadağ, Bolu- Kartalkaya, Kayseri- Erciyes, Çankırı-llgaz ve Erzurum-Palandöken) turizm merkezlerine gayrı illerden gidiş geliş akışının yoğunlaşacağı ayn uğrunda bulundurularak bu illerin güzergahlarında arttırma trafik tedbirleri planlanacak. Yılbaşı tatilini konaklama tesislerinde kılmak isteyen vatandaşlarımızın bu tesislere azimet-devir saatlerinde kent içi ve şehirlerarası güzergahlarda trafik yoğunluğu oluşturması ihtimaline karşı seçme kalem tedbirler alınacak.

Düzensiz göç/muhacir kaçakçılığı ile savaşım için pasaport/pasaport namına sabık vesika veya el izin belgesi olmadan yolculuk eden yabancılara yönelik kontroller sıkılaştırılacak.

Denize kıyısı olan illerde başta Kıran Düzenlilik Komutanlığı birimleri ve sair kolluk kuvvetleri ile gelişigüzel muhacir kaçakçılığı ve gayrikanuni faaliyetlere müteveccih alınan caydırıcı ve etkin tedbirler sürdürülecek.

Share: