Erzincan’daki Göyne Sulama Barajı buzla kaplandı

Erzincan’daki Göyne Sulama Barajı buzla kaplandı

ERZİNCAN – Dondurucu soğukların yaşandığı Erzincan’dahi, Göyne Sulama Barajı’nın yüzeyi buz tuttu.

Yaz mevsiminde tarım arazilerinin sulamasında mergup, tıpkısı zamanda mahpus balıkçılığı da yapılan barajda, balık kafesleri buz kütlesinin altında kaldı.

Kar yağışının olmadığı ancak sıra ve geceleyin saatlerinde hareketli olan itici gelgel nedeniyle Şarki Rum Bölgesi’ndeki, öz, öz ve barajlar dondu.

Sıcaklığın sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü Erzincan’ın Çatalarmut köyündeki Ululuk Su İşlerine ilişkin Göyne Sulama Barajı’nın yüzeyi dahi buzla kaplandı.

Drone ile açıktan görüntülenen ve fena hâlde manzaraların oluştuğu barajda gâh vatandaşlar taşla buzun kalınlığını sınav etmeye çalıştı.

Yaz mevsiminde tahminî 48 bin dekarlık ekincilik arazisini suvarmak için makbul, ayrımsız zamanda mapus balıkçılığı de yapılan barajda, balık kafesleri buz kütlesinin altında kaldı.

Öte yandan Meteoroloji 12. Kesim Müdürlüğü ekiplerince yapılan akıbet değerlendirmeye göre, toprak genelinde havanın parçalı, anbean çokça bulutlanmış geçeceği; sabah ve gece saatlerinde meydan meydan sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve tuman olayı görüleceği aritmetik ediliyor.

Gece yeryüzü düşük çekicilik sıcaklığı sıfırın altında görünmek üzere; Erzincan’da 5, Erzurum ve Ardahan’dahi 16, Bayburt ve Kars’ta 8, Ağrı’bile 7 paye kendisine ölçüldü.

Share: