Erzurum’un yaylaları, doğu ve güneydoğudan göçebe aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki mera ile yaylaları, maşrık ve güneydoğu illerinden gelen göçkün ailelere aile sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akaret ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu kısaca 3 bin rakımda mevcut Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri görüşme etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden gelen ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle dostça fail Memiş, çocuklara üstelik oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un mera bakımından Türkiye’da mefret bir potansiyele sahip olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti yeğleme ettiğini aktardı.

Türkiye’nin tanınan gayda peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını rapor fail Memiş, “Kestirmece 100 yıldır burada göçerlik eden kardeşlerimiz var. Keçe sistemi var ve burada 300 sekmen bulunuyor. Gün panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen benzen ürünlerinden yapılan tulum peynirini umum Türkiye tanıyor ve hakeza dahi bir ekleme değeri var.” dedi.

“Türkiye’üstelik merası bildirme fazla olan yer burası”

Memiş, Erzurum’un efsanevi sayısı bakımından büyük aynı potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına duygusal verdiğini dile getirdi.

Bölgede gayrimahdut bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda sönümsüz hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diyerek bahsettiği saha Erzurum zira Türkiye’bile merası yer fazla olan diyar burası.” ifadesini kullandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Akaret da Türkiye’nin otlak varlığının yüzdelik 11’ine topluluk Erzurum’dahi, kısaca 52 farklı yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını şehir dışından gelen göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin kayırıcı seviyede üretim yaptığına belen eden Akar, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine pres şartlarda katkı sunuyor. Elde ettikleri benzin ürünleri lalettayin olarak işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan kadar iller başta olmak için haddinden fazla sayıda değişik şehirden mevrut göçerleri kentimizde konuk ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: