Eş hayali kurarken dolandırıldılar

Karı hayali kurarken dolandırıldılar

DÜZCE Düzce’dahi çelik yapı firmasının mağdur ettiği vatandaşlar soluğu adliyede aldı. Yıllarca biriktirdikleri paralarla yaptırmak istedikleri evleri teyit alamayan vatandaşlar, firma sahibi hakkında yanlışlık duyurusunda bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Düzce’bile faaliyet gösteren çelik yapım firmasının mağdur ettiği encam sürülen vatandaşlar Adliye önünde aynı araya geldi. Vatandaşlar, avukat Rümeysa Er yoluyla firma sahibi Kapanca D. için cürüm duyurusunda bulundu.

“Paralarımızı kaptırdık”

Ev sahibi olma hayaliyle mağdur edildiğini belirten Sıra D., “Sapanca’da çelik sülale yaptırmak amacıyla Kumpas D. isminde benzeri şahısla anlaşmamız vardı. Anlaşmamız, sözleşmemiz olduğu halde 2 senedir peşindeyim. Parasını ödememize karşın hiçbir şekilde muhatap olmuyor. İşimizi bitirmiyor. Biraz araştırma yapıp, kendisine ulaştığımızda de bizi gözdağı ediyor, hakaretler ediyor. Davacıyız, şikayetçi olacağız. Bizim emekliliğimizde başımızı sokacağımız benzeri yerimiz olsun istedik. Dişimizden, tırnağımızdan, çoluğumuzun, çocuğumuzun rızkından artırdığımız paraları, çelik yapım familya yapması üzere Düzen D. isimli şahsa kaptırdık. Ödemelerimizi bankalar üzerinden yaptık” dedi.

“Emekliliğimi köyde evimde yaşamak istedim”

Zor olduktan bilahare köyüne yerleşmek ve emekliliğini köyünde kılmak istediği için ev yaptırmaya değişmeyen verdiğini belirten Emriye Atabek ise hayallerinin yıkıldığını anlatım etti. Emriye Atabek, “Artvin Şavşat’ta köydeydim, benzeri karı yaptırmak istiyordum. Artık mütekait oldum, az buçuk köy hayatı sürdürmek istedim. İnternette dolaşırken Sistem D. diye niteleyerek birisi ile karşılaştım. Telefonla konuştuğumda kendisinin bile Artvinli olduğunu söyledi. Ayrıca evimi yapacağını ve Mustafa K.’den de paramı alacağını söyledi. Geldi, yerimi gördü, görüştük. Bana eş tıpkısı sülale yapacağını söyledi. Bir müddet geçtikten sonra yanına İstanbul’dan tıpkı ortak aldığını ve oraya mülk göndermemi söyledi. Henüz önce kıygınlık yaşadığımı söylediğimde ise anca bir madde yapmayacağını ve köye kat sayı aynı ocak yapacağını söyledi. Bende habbe başlaması amacıyla 50 bin TL para gönderdim. Çelik ocak geldi, 3 becerikli geldi. Sert inşaatını yaptılar. Kar yağdığı üzere döndüklerini, bahara yapacaklarını söyledi. Balaban kıygınlık yaşadım” diye niteleyerek konuştu.

“Aile yaptırmak istediğime pişman oldum”

El süreçlerden geçtiğini tamlayan Atabek, “Namına ulaştığımda yalvardım. Beni zılgıt etti. İnternette şikayet yazdığım üzere eksantrik birisi evini yaptırmaktan fariğ, ondan sonra beni arayarak cinsiyetçi küfürler etti. Toplumsal medyada mağdurların oluşturduğu tıpkı süje var. Orada çokça aşkın âdem var bu şekilde. Vakit Kaybetmeden Intizam Bey’de değil bu dolandırıcılığı yapan. Türkiye’de bir nice yaşama bunu yapıyor. Bu konuya yetkililerin ahali atması gerekiyor. 3 kuruş tekaüt maaşımla ben köyüme eş yaptırma çalıştım. Hayatım süresince yaptığım yatırımları oraya döktüm. Aile yaptırmak istediğime pişman oldum” şeklinde konuştu.

“Köyde evimizi yapacağımız yeri da hazırlamıştık”

Cemal Yıldırım ise Katakulli D.’nin firmasını internetten bulduğunu ifade ederek, “Mart ayının başında anlaştık, sözleşmemizi yaptık. Paranın yarısını verdik. Beşinci ayda ise gelip evimizi yapacaktı. Köyümüze sülale yapalım abat edelim dedik amma olmadı. Köyde evimizin yapılacağı yeri hazırlamıştık. Fakat gelen giden olmadı. Ondan sonra telefonları kapadı. Emekliliğimizde şen edelim diye niteleyerek köyümüze familya yapalım dedik ama gelip evimizi yapmadı. Çokça mağdur olduk. Evimizi ucuzda yaptırmadık. O günkü familya fiyatından anlaşmıştık. Yarısını vermiştik. Yarısını da anahtar teslimde yapacaktı” ifadelerini kullandı.

“Tıpkı sevimli şirketini değiştirerek eylemlerine devam ediyor”

Harmoni D.’nin Türkiye genelinde bir nice kişiyi dolandırdığını öne süren avukat Rümeysa Leşker, “Mağdurlarla eş beyninde resmi bire bir müşareket adı altında ıslak imzalı sözleşmeler bulunan. Ancak ortada hangi tıpkı ortaklık hangi birlikte şahsın kendisi bulunmakta. Kişi hiçbir şekilde telefonlara cevap vermemekte, evlerini veya paralarını irade fail insanlara tehdit ve hakaretler savurmaya devam etmektedir. Şahsa ulaşmaya çalışıyoruz ancak tek şekilde ulaşamıyoruz. Can tığ ulaşamamamıza karşın toplumsal medya hesaplarından yapım faaliyetlerini devam ediyormuşçasına bambaşka sayfalardan alıntıladığı fotoğrafları paylaşarak, yanlışlık teşekkül eden eylemlerine devam etmektedir. Gönderilerine istimara yapıp haklarını temenni eden mağdurlara ise küfürler, hakaretler, tehditler savurmakta gerekirse bile arayıp zılgıt vermektedir. Şahsın bu eylemleri Türk Ukubet Kanunun 157. ve 158. maddeleri gereğince nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır. Yargıtay içtihatlarında ise iz sahibi kişilerin mesleklerinden duyulan güveni kötüye yok etmek suretiyle bu suçun işlenmesi halinde nitelikli ayyarlık suçu oluşmaktadır. İstanbul Küçük Asya Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunduk ve arka hadden cezalandırılmasını talep ettik” dedi.

Share: