Evire Çevire görünümlü mantarlara aldanmayın

Iyicene görünümlü mantarlara aldanmayın

Besin Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergül Türkarslan:

“Çoğu ağılı mantarlar içimli ve kıvrak kokuludur”

KAYSERİ – TMMOB Besin Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergül Türkarslan, ağılı mantarların tatlarının ve kokularının zehir olduğu ifadesinin hatalı olduğunu söyleyerek, “Çoğu ağılı mantarlar lezzetli ve kılıklı kokuludur” dedi.

TMMOB Besin Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergül Türkarslan, akıbet dönemde meydana gelen mantar hastalığı zehirlenmeleri ile ait namına açıklamalarda bulundu. Tıpkı mantarın zehirli olup, olmadığını dümdüz tıpkı şekilde anlaşılamayacağını söyleyen Ergül Türkarslan, fena hâlde görünümlü ve güzelce ıtri mantarların birlikte zehirli olabileceği belirtti. Ergül Türkarslan; “Tıpkısı mantarın ağılı olup, olmadığını teşhisi amacıyla genel tıpkısı kaide yoktur. Umum beyninde ağılı mantarların tanınması ile ilişik söylenen kurallar kayışçı kabil. Temiz ve canlı renklidirler. Zehirli mantarlar, böceklenmez ifadesi yanlıştır. Omurgasızlar üzere zehirli sıfır kâh mantarlar, insanlar amacıyla gösterişli gibi. Ölümsek rahatsızlığa bildirme haddinden fazla baskı eden mantarlarda sıklıkla böceklerin lavralarını barındırırlar. Gümüş yahut soğana angajman eden yalan kararır ifadesi da yanlıştır. Yaşlanan eksiksiz mantarlar zaten kararmaya meyillidir. Ağılı mantarların kokuları ve tatları haddinden fazla kötüdür ifadesi yanlıştır. Çoğu ağılı mantarlar içimli ve kırnak kokuludur. Ağılı mantarı yeteri kadar pişirince zehri bedii ifadesi yanlıştır. Bazı zehirlenmelerin kimyasal yapısı ısıya dayanıklıdır. Pişse bile zehirlerini kaybetmeyen bir yapıya sahip olan türleri vardır. Zımnında yalan zehirlenmelerinde belirli bire bir ayaklık yoktur. Bu yüzden stabil olarak kişileştirme edilememiş yahut sakil mantarların yenmemesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Mantar zehirlenmelerindeki belirtilerin seçkin ahit mantarı yedikten hemencek sonradan başlamayabileceğini mantarı tükettikten 3 devir sonrada başlayabileceğini söyleyen Türkarslan; “Bir ila 3 bölüm sonraları üstelik yalan zehirlenmelerindeki belirtiler ortaya çıkabilir. Toksin böbreklerde 1 saat bilahare birlikte ortaya çıkabilir, henüz sonra 3 aktarılma sonra üstelik çıkabilir. Zehirli mantarın belirtiler; usanç, dokunaklı ağrı, mebde dönmesi, sevimsiz terleme, gaseyan, hepatit, şiddetli amel ve fon görmedir. Türkiye doğasında ağılı veya zehirsiz birçok mantar hastalığı türü bulunmaktadır. Mantarların zehirli olup, olmadığını fark etmek hiçte niteliksiz değildir. Zira aynı ortamda yaşayabilen mantarlar, şekillerine, renklerine ve kokularına göre zorlamasız fark edilemezler. Zehirli mantarlar insanlarda farklı etkilere amil olabilirler. Kimisinin etkileri tedavi edilebilirken, birtakımı birlikte ölümcül risk taşımaktadır. Bu yüzden mantar zehirlenmelerinde korunmanın yeryüzü iyi yolu, üzerine vukuf sahibi olmadığımız mantarları doğadan toplayıp, tüketmemektir. Tığ gıda mühendisleri odası kendisine, paketli ambalajlı, musaddak ve kayıtlı nereden alındığı belli olan ve istihsal yeri mukannen olan hazır paketli mantarları tüketmenizi öneriyoruz” diyerek konuştu.

Share: