Fındıklı Belediye Reisi Çervatoğlu: Ölülerimizden Icar Bedeli İstiyorlar, Yeter Daha Çok

GENÇAĞA KARAFAZLI

Evkaf Umumi Müdürlüğü’nün Rize’nin Fındıklı ilçesindeki Gavra Camii ve yüzlerce mezarın bulunduğu alanla ilişik Fındıklı Belediyesi’ne açtığı sorun belediye aleyhine sonuçlandı. Fındıklı Belediye Reisi Ercüment Delicesine Çervatoğlu, mezarların bulunduğu Hürriyet Mahallesi’nde yurttaşla birlikte yaptığı basın açıklamasında, “Kargış olsun bu uygulamaya. Ölülerimizden icar bedeli istiyorlar, yeter çıktı. Bu gidişle ferda evimizin tapusunu de isterler” dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Fındıklı’daki martir mezarlığı, mahalle mezarlığı ve yurttaşların kişi imkanıyla açtığı posta için Fındıklı Belediyesi aleyhine ‘ecri nüsha (kira bedeli) ve devletleştirme bedeli’ istemiyle açtığı davayı kazandı. Fındıklı Belediye Reisi Ercüment Mecnunca Çervatoğlu, davaya konu olan alanda bugün yaptığı açıklamada, “Rizelilere mubah olan bize hata mı? Bırakın, tığ halkımıza hizmet edeceğiz. Tığ halkımızla; hacısı, hocası, sağcısı, solcusu, biz bütün birlikteyiz. Hiçbirimizi birbirimizden ayrıştırmıyoruz. Bırakın, Fındıklı mutlu ve erinçli ayrımsız şekildeyken huzurumuzu bozmayın” diye konuştu.

“BU MEZARLIKLARDA YATAN DEDELERİMİZİN KEMİKLERİ SIZLIYOR”

Çervatoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Vakıflar Genel Müdürlüğü’hangi ilişkin olduğu iddiası ile açılan davada, 150 yıllık bamyatarlası alanı ve 100 yıllık köy yolunun, Fındıklı Belediyesi’nce 550 bin TL devletleştirme bedelinin Evkaf’a ödenmesi kararı çıkmıştır. Bu, us almaz tıpkı karardır. Kanunda ‘Beş sene geriye çevrik’ diyor, esasta 150 almanak kabul etmek istiyorlar fakat kanun müsaade vermiyor. Şu gördüğünüz mezarlıkta yatan dedelerimizin ve ninelerimizin kemikleri sızlıyor. Burası Vakıflar Havza Müdürlüğü’hangi, yani Genel Müdürlüğü’ne aitmiş. Şeş parsel kesim. Bu altı parselde, 2016 yılında Evkaf, kâin AKP yönetimine ülkü şalter. AKP yönetimi siyasal, onlar izzet ya kendilerini anca görüyorlar evet tığ üvey evladız ya öz dönemlerinde durdururlar. AKP Fındıklı İlçe Başkanı Fethi Velioğlu bunu yapmakla övünür ama şimdi kendi dedemizin, komşumuzun kemiklerini sızlatır. Sav kaybedilir, bize rücu edilir, davada temyiz yapılmaz. O dönemin AKP İlçe Başkanı, deminden AKP Rize il yönetiminde. Temyiz bile etmez, çünkü kendilerini devletten faik görürler, öz devletleri evet temyiz dahi etmezler.

“FINDIKLI HALKI CEZALANDIRILMAK İSTENİYOR”

Amma ne yapar? ‘CHP’li birini yönetime getirdiniz’, siz cezalandırılmak zorundasınız. Elden siz değil dedeleriniz, nineleriniz cezalandırılmalı. Onun için 540 bin teklik kamulaştırma bedeli kararı verdiler geri. Martir mezarımız birlikte vardı, şehit mezarımız dahil burada atalarımızın mezarına servet biçtiler ve belediyeden kamulaştırma bedeli istiyorlar. Ki istiyor? Vakıflar Umumi Müdürlüğü istiyor. Siyasilere gittik, bütün partilere anlattık. Sayın Fethi Velioğlu’na dahi anlattık. Dedi ki bize uslu, ‘Evkaf’ın kanunu böyleymiş’. İşinize gelince böyle, gelmeyince anca. Taharri Etmek lazım demincek; martir Emre Aytemiz’in mezarını çıkardılar davadan, eyvallah çünkü eşit ödedi. Pekala Cumhuriyet’i oluşturan dedelerimiz, ninelerimiz yatıyor burada, onların bedeli hangi oluyor? 1904 yılında aynı mezarlık var, elan eskileri dahi var. Şehremaneti, 1947 yılında oldu. Bu yolu sordum amcalara, ‘Ne yapıldı’ diye niteleyerek, 90 yaşında amcam diyor kim ‘Çapayla yapıldığını biliyorum’. Tanık da değil, o kadar bozuk. Uray olmadan halkına imece ile yani zaman meci ile yaptığımız şey, zaman gözü dönmüş, kasaları boşalttılar evet 128 milyarın nereye gittiğini açıklayamıyorlar ya dedemizin yattığı yerin bedelini üstelik istiyorlar daha çok. Bu gidişle erte evimizin tapusunu da isterler.

“14 GÜNDÜR SESLENİYORUM SİZLERE, SIKILMA YOK MU”

Tığ, bunu ihtarname ediyoruz. Bunun peş mahkemesi da var, ilgileneceğiz. Utanmıyor musunuz ey kaymakamlığım, ulan sayın valim. 14 gündür sesleniyorum, perde yok mu, vicdan yok mu? Diyanet kültürü ve aktöre bilgisi dersinde geçmiş öğretilen özdek; aktöre, düz görünmek, adalet yememek, halkına tırsmak fark etmek, dolma söylememek. 150 yıldır bu Cumhuriyet’i oluşturan ninelerimizin, dedelerimizin kemikleri sızlatmaya Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sayın AKP İl Başkanı, İlçe Başkanı, milletvekilleri, il, kaymakamlık neredesiniz? Boy gestalt açılışlarda görünüyorsunuz, bize bariyer çakmak amacıyla elinizden geleni yapıyorsunuz. Bunlar elden kamulaştırma bedeli istemiyorlar, ecri nüsha diyerek bir şey var. Ecri model hangi, biliyor musunuz? Kiralama. Kiralama, Düyun Kanunu’na göre geriye dönük beş yıl yapılabiliyor. ‘Geriye çevrilmiş ilkokul yıl dahi kullanmışsın’. Esasen 150 almanak alacaklar bile kanun izin vermiyor. ‘Beş sene orada yatıyorsun, ebedi istirahatinde, onun kirasını da vereceksin’ diyor. 482 bin 936 teklik kamulaştırma bedeli, 45 bin 847 teklik dahi icar bedeli istiyor, bir dahi faiziyle. Hani faiz yoktu? Bu nüfuz faize karşıydı? Nas vardı, burada inak bulunmayan mu? Burada ‘bas’ var, ‘faize bas var’ evet. Ilenme olsun diyorum bu uygulamaya. Fındıklı Belediyesi’ne bu büyüklüğünde haince, bu kadar hasmane yaklaşımlara intizar olsun diyorum.”

“MEZARLIK VAKIF YERİNDE KAÇINAN DAHI NEREDE OLACAK”

Fındıklı’evet geleli 60 yıl olduğunu belirten Ayser Çakıroğlu adlı karı vatandaş, “Bu mezarlar, bizim mezarlar. Bizim fındıklığımız vardı, fındık topluyorduk tığ oradan. Rahmetlik babaanne dedi ki ‘Burası daha çok bizim mezar gömeceğimiz yerimiz olsun’.  Biz seçme ant biliyoruz, burası caminindir. Biz, Evkaf’a tıpkı husus vermedik. Rize’ye gitsinler, İyidere ilçesinde büyün mezarlar para yeridir. Of’a gitsinler, Çakıroğlu Mezarlığı kazanç yeridir. Mezarlık, varlık yerinde olmayacak de nerede olacak? Halkın bahçesinde mi olacak mezarlık? Ego bahçeme gömerim, benim amacıyla sav değil amma özge kardeşlerim hangi yapsın, nereye götürsün mezarını? Bu haksızlığa tıpkısı ilaç nail olmak geçişsiz” dedi.

Bahri Aytemiz isimli yurttaş, “Çok eskiden bu sefer çapayla yapılmıştı, o zamanlarda yoldüzler yoktu. Dere kenarında taştan taşa çığır yol vardı, burası yoktu, mezar vardı. Bu öğün kenarında da mezarlık vardı. Şehidin olduğu düz ağız ağıza vabeste mezaristandır. Mezarlık çok eski. Ego de hatırlamıyorum, çokça bozuk” diye konuştu.

“VAKIF SONRALARI HALK KOYDU”

Tabiiyet Serdaroğlu mahalleli kadın vatandaş, “Bu tarafı bizim dedemiz bağışlamış mezarlığa. Dedemiz camide hocaydı. Vakfa bağışlamadı bizim dedemiz, mezarlığa bağışladı. Tıkır bilahare dahi el koydu” dedi.

Besim Aytemiz adlı yurttaş, “Konuyla ilgilendiren biz duruşma gördük, davaya gittik. O dönüş davada şehidimize da değer biçmişlerdi. Vakıftan mevrut avukat dedi kim ‘Biz burayı ayıralım’. Emrah şehidimiz üstelik bu memleketi kuran, buradaki savaşta memleketi kuran insanlar martir değil midir? Emrah Aytemiz şehidimiz bu memlekete tıpkısı fiyat ödedi, onunkini ayırıyor bile buradaki insanlar bile şehitlerimiz. Atalarımız dahi şehitlerimiz. Cumhuriyet’i kuran insanlar bunlar. Bu büyüklüğünde çığlık tıpkısı siyasi ufuk mümkün mi? Emrah da bizim şehidimiz, burada yatan atalarımız dahi bizim şehitlerimiz. Bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Hangi gerekirse yapacağız” diye niteleyerek konuştu.

“ÖLÜSÜNE SAYGI DUYMAYAN VAKIFLAR’DAN IKIRCIK EDERİM”

Fındıklılı eş aynı yurttaş, “Misal göstersinler, elden Fındıklı’ya anlaşılan tıpkı husus mi yoksa Türkiye çapında ayrımsız şekilde Evkaf mezarlıklara icar irade ediyor mu? Halkın malını Vakıflara devrettiler, peki buradan lacerem kira isteyebilirler? Evkaf’ın görevi ne? Birilerine malı peşkeş kaldırmak mi? Mezarlıklar mı kaldı demincek ele alınmadık? Tıpkısı yol, ölüsüne çekinmek duymayan Evkaf’dan kuruntu ederim ego” dedi.

Tıpkı özge karı vatandaş, “Orada batak olanların hepsinin ailesini bulsun, yegâne tek gitsin, ‘buradan kaldırın ölülerinizi, yer benimdir’ desin cesareti varsa. Gitsin desin, ‘bu ölülerinizi buradan kaldırın, bu toprak benim’ desin, aynı bir tane kişiyle uğraşacağına” diye niteleyerek konuştu.

Share: