Fransa’nın güneybatısındaki ormanlar alevlere tasdik oldu! Binlerce hayat boşaltma edildi

Avrupa’da ısıdam gelgel dalgası etkisini sürdürüyor. Fransa, son iki ayda kıtada ani çok orman yangınına yol açan hamam çekicilik dalgaları ve kuraklıkla savaş ediyor. Ülkenin güneyinde geçtiğimiz ay mevki tarihinin en büyük orman yangınlarıyla uğraş edildiği Gironde bölgesinden yeniden alevler yükseldi.

“16 EV YANDI, 6 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ”

Gironde Valiliğinden yapılan açıklamada, orman yangını zımnında 500 itfaiyecinin seferber edildiği bildirildi. Hostens komünündeki biberli yangının bitişik bölge Landes’e de sıçradığı belirtildi. Hostens, Saint-Magne ve Belin-Beliet’te 6 bin kişinin boşaltma edildiği tabir edilen açıklamada, “Ateş, Belin-Beliet kasabasının değişik bölgelerinde 16 evi yok etti, her yaralanma söz konusu değil” denildi.

6 BİN HEKTAR DÜZLÜK TAMLIK OLDU

Yangında şu esas kadar 6 bin hektar alanın kamu olduğu aktarılırken, Gironde’dedeki eskimemiş yangının Landiras’ta Orak Ayı ayında çıkan ve taharri altına alınamadığı belirtilen yangından kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Gironde’de Orak Ayı ayında iki değişik noktada sâdır orman yangınlarında 20 bin hektardan aşkın kayran parçalanmamiş olurken, kısaca 40 bin güç evlerinden tahliye edilmişti.

1 YIL İÇİNDE 50 BİN HEKTAR KAYRAN YANDI

Fransa’da bu sene 50 bin hektardan fazla düz yandı. Lozere’nin güneybatısında iki devir geçmiş sâdır yangın, Aveyron’a yayıldı. Yangında en beş altı 700 hektar alan yekpare olurken, 3 binden çok birey boşaltma edildi. Drum’da ise Cuma akşamı sâdır orman yangını ilerlemeye bitmeme ediyor. Alevler 220 hektarlık alanı küle çevirdi, 3 itfaiyeciyi yaraladı. Pazartesi akşamı başlayan eksantrik benzeri yangında ise Charente’nin güneyindeki 150 hektarlık ormanlık düz yekpare oldu. Avrupa Orman Yangını Vukuf Sistemi’ne göre 2022 yılının başından bu yana Fransa’da 50 bin hektardan aşkın kayran, orman yangınlarından etkilendi.Share: