G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, çekirdeksel santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları eliyle yapılan bağlanmış açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da bulunan çekirdeksel santralden ve ülkedeki özge santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması talep edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da kâin nükleer santralleri arama etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan yazılmış açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya nükleer santralinin beraberinde Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları içindeki mecmu nükleer tesislerin tam kontrolünü derhal yasalı sahibi Ukrayna’ya düşüncesiz vermesini istek ediyoruz. Zaporijya çekirdeksel santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini yıldırma yahut ağırbaşlılık olmadan hesabına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santral üzerindeki sürekli kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA BINDI YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Konfedere Milletler’e (BM) vabeste Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) parçalanmamış destek verildiği birlikte yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle bitmeme etti: “IAEA’ya bütün ve daim desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki kül nükleer tesislere tehlikesiz ve berrak ayrımsız şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden sorumlu Ukraynalı personelle aracısız ve engelleme olmaksızın bildirişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya çekirdeksel santrale yakın noktada planlı atılım sonucu santralci hasar gördü. Saldırının arkası sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi söz konusu saldırının hem Ukrayna hem üstelik çevresindeki bir nice ülkeyi tehlikeye attığını ve bu form saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi antrparantez bölgeye IAEA’dan ekip gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: